Чергова тиха #перемога в держзакупівлях

31 серпня 2017, 14:11
Часто знайомі задають мені прості запитання: от як це Прозорро зменшило корупцію в країні?

При цьому займають пасивну позицію – якась ІТ-система міфічним способом має розуміти, чи є корупція в певній закупівлі, чи її нема. І я завжди відповідаю, що система лише може зробити доступною інформацію про закупівлю, а от вже вирішувати, чи є в ній корупція, мають люди, перевіривши прозору документацію. При цьому я завжди розумів, що людських ресурсів на перевірку кожної з кількох тисяч процедур щоденно просто не існує.

Відео дня

Був зроблений великий крок в напрямі автоматизації визначення корупційних ризиків в закупівлях. Transparency International Ukraine презентувала новий інструмент – ризик-індикатори, який в автоматичному режимі перевіряє ВСІ тендери, які відбуваються в Прозорро, та за певною методологією висвітлює ті чи інші ризики. При чому сам собою один ризик ще нічого не означає, проте комбінації декількох будуть фокусувати увагу і спільноти моніторингу DoZorro, і правоохоронних органів на таких ситуаціях, які дуже важко пояснити простим збігом обставин. Ось приклад, який наводив 30 серпня на презентації системи ризик-індикаторів Дмитро Паламарчук – розробник цієї системи. Якщо в закупівлі багато дрібних лотів, то це ще не означає, що все погано. Якщо в багатьох дрібних лотах є один переможець, це теж не погано само собою. Якщо учасників дискваліфікують, то це теж нормально. І все це законно. Але якщо одночасно ми бачимо тріаду ризиків: багато лотів, один переможець, дискваліфікація інших учасників – то тут вже варто придивитись до такої закупівлі більш уважно, бо таку ситуацію важко (неможливо?) пояснити с точки зору статистики.

Отже, запущений ще один інструмент, який базується на тому, що в системі Прозорро всі дані про закупівлі є відкритими, доступний за посиланням risk.dozorro.org . І тепер разом з індексом найкращих практик index.dozorro.org замовник може бачити наскільки він класний (в групі порівнюваних з ним організацій) та наскільки йому варто підтягнути певні ризикові моменти. Є інструмент на позитив та на негатив. І тим, хто дійсно зацікавлений в зменшенні корупції в закупівлях, це надає величезний обсяг інформації для прийняття рішень.

Важливо відмітити, що сьогодні Україна не лише долучається до найкращих світових практик з використання відкритої інформації, а за допомогою таких інструментів задає тренд для інших країн. Система ризик-індикаторів, які аналізують закупівельні процедури в автоматичному режимі, є унікальною. Ризик-системи, що діють сьогодні в інших країнах, все одно базуються на суб’єктивному прийннятті рішень людиною. Зокрема, Дмитро Паламарчук наводив приклад угорської системи (яка вважається однією з найкращих в Європі), в якій рішення про ризик на основі автоматичних даних приймає все ж таки людина. Тобто наша система йде на крок далі й дозволяє виключити суб'єктивний людський фактор з процесу оцінки ризиків.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Зрозуміло, що 30 серпня ми побачили робочий прототип, який буде доповнюватись новими індикаторами (сьогодні їх 16, в планах ще цього року – до 60), відкривати API для інтеграції з іншими системами та слугувати для розроблення практичних рекомендацій зі зменшення корупції як для замовників, так і для регулятора. І може хтось запустить на цих даних предикативний mashine learning, який буде знаходити ризиковані схеми до того, як їх винайдуть креативні хабармени?

В рамках проекту USAID/UK Aid " Прозорість та підзвітність в державному управлінні та послугах" ми будемо підтримувати інфраструктуру для роботи ризик-індикаторів та індексу кращих практик, розроблення рекомендацій та інструментів реагування на ризики та використання цих відкритих даних для подальшого збільшення прозорості та підзвітності державних сервісів.

Показати ще новини
Радіо NV
X