Довгий шлях до довіри

0 коментувати

Підприємці бояться, що до них прийде рекетир в образі держави. Страх зупиняє багатьох з тих, хто хотів би відкрити свою справу. Чи наважаться влада і бізнес пройти спільну "психотерапію"?

Як стверджують соціологи, не менше половини українців хотіли б відкрити свій бізнес. Якщо уточнити, хто дійсно готовий зробити це протягом року-трьох-п'яти років, таких буде вже набагато менше. Головна причина, яка зупиняє майбутніх підприємців – відсутність дешевих кредитних коштів, помножена на недовіру до роботи Національного банку, і як наслідок, всієї банківської системи.

За даними Інституту економічних досліджень і політичних консультацій, 67% малих і середніх підприємств ніколи не брали кредити в банках. В IT ця частка становить 80%. Підприємці вважають за краще займати у знайомих – з ними, принаймі, можна домовитися про умови і розраховувати на їх дотримання.

Про другий чинник, який перетворює людей на ​​вимушених патерналістів, кажуть рідше і неохочіше. За словами самих підприємців, це страх, який приймає різні форми. Почасти це побоювання, які знайомі бізнесменам по всьому світу. Страх, що не вийде. Страх, що нова продукція не знайде покупця. Страх, що переможуть сильніші конкуренти.

А ось інший різновид страхів – чисто наш, пострадянський. Є бандити, є рейдери, є рекет і є держава в образі рекету. Наївно думати, що вся ця історія залишилася в лихих дев'яностих.

Щомісяця в столиці зносять МАФи – так, можливо, у їх власників є проблеми з документами. Проте, що бачить людина, яка, можливо, хотіла би зайнятися бізнесом? Кіоски громлять без попередження. Підприємцям не дають забрати товар і демонтувати вивіски.

Трохи більше місяця тому Верховна Рада прийняла закон, який повинен захистити підприємців від тиску силовиків. Але в деяких ІТ-компаніях під час обшуків все так само вилучають комп'ютери. Виходить, інерція сваволі сильніше закону, підписаного президентом?

Те, що відбувається в банківському секторі – взагалі окрема розмова. Досить подивитися на найпопулярніші запити в Google: "ліквідація банку: що робити вкладнику і позичальнику", "проблемний банк: як повернути депозит". І так далі. Який саме банк стане наступною "жертвою" НБУ – теж за великим рахунком лотерея.

У порівнянні з країнами Східної Європи, кількість підприємців в Україні не просто мала – воно постійно знижується. За рік після внесення змін до законодавства щодо оподаткування ФОП, їх кількість зменшилася на 250 тисяч.

Уряд закликає малий і середній бізнес піднімати зарплати найманим працівникам. Але так це не працює. Справжня декомунізація, яка потрібна Україні – відмова від командних методів в приватному секторі економіки.

Відновлення довіри – справа не одного дня.

Будь-який психолог скаже: іноді для того, щоб пацієнт подолав глибинні страхи, потрібна багаторічна терапія. Чи готова держава пройти таку "терапію" разом з суспільством?

Сподіваюся, наступаючий рік дасть більше підстав для оптимізму.

Журнал Новое Время №38

Тема номера – Спецназ Кремля. Російське ГРУ перетворилося в монстра з багатомільярдним бюджетом, який смішить світ безглуздою поведінкою своїх «шпигунів».

Читати журнал онлайн
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время Бізнес, напишіть, будь ласка, листа за адресою: kolonka@nv.ua

Експерти ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: