Бюро фінансових розслідувань. Добре забуте старе?

7 жовтня 2019, 16:15

Сумнівна процедура вибору керівників і список функцій. Що не так з БФР

Українські законодавці чудово вміють складати тексти законів так, що навіть найпрогресивніший з них за фактом виявляється просто завуальованою копією старих порядків.

Відео дня

Прийнятий у першому читанні законопроект № 1208 про створення Бюро фінансових розслідувань, на жаль, спіткала та ж доля. Він мало чим відрізняється від аналогічного документа 2016 року і разом з його достоїнствами успадкував і його недоліки теж.

Перше, що відразу ж впадає в очі — зміна назви відомства. Тепер воно буде називатися не Служба, а Бюро фінансових розслідувань. Зміна, звичайно, косметична, і заслуговує на увагу тільки тому, що екс-глава РНБО Олександр Данилюк, презентуючи законопроект, обіцяв креативну назву нової служби. Але, як бачимо, навіть тут сенсації не вийшло. Можливо, креатив мався на увазі в якійсь схожості абревіатури БФР з ФБР? Тим вище градус іронії, адже у ФБР зовсім інші завдання, структура, все інше.

Отже, що не так з презентованим проектом створення БФР?

По-перше, не відбулося головного: концентрації всіх повноважень з розслідування економічних злочинів в одному органі. У законопроекті № 1208 просто відсутній такий рядок. «Зони впливу» між власне Бюро та іншими правоохоронними відомствами як і раніше чітко не визначені. Більш того, в законопроекті не прописано захист БФР від, скажімо так, надмірного впливу СБУ. Стаття 7 законопроекту говорить про незалежність нового відомства, забороняє незаконне втручання в його роботу органів державної влади, органів місцевого самоврядування і т. д. Але про СБУ немає ні слова. Все це створює великі ризики.

По-друге, вкрай сумнівно виглядає процедура вибору керівника БФР і його заступників. Відкритий конкурс чомусь замінили консультативним конкурсом, умови проведення якого, знову ж таки, не прописані чітко. Таким чином, ймовірність того, що в керівники нового органу будуть потрапляти «потрібні» люди зберігається.

По-третє, досить дивно прописані функції Бюро фінансових розслідувань. Детально вказано якою паперовою роботою вони повинні займатися, яких людей можуть залучати до співпраці, а от ключова функція — розслідування економічних злочинів — прописана коротко і ніби між іншим. Більше конкретики не завадило б. Бентежить і те, що до завдань нового відомства не прописали опції на кшталт «розслідування фактів відмивання грошей» і «запобігання незаконним фінансовим схемам». Є тільки загальна фраза про обов'язок розслідувати «правопорушення у сфері господарської діяльності». Таке формулювання занадто загальна. Це провокує небезпеку різного трактування і, знову ж таки, втручання в роботу БФР під зручним приводом.

Вище сказане відноситься до категорії ключових претензій. Але є ще безліч питань до тексту законопроекту № 1208, не таких серйозних, але все одно дивних. Висновок напрошується сам собою: документ потрібно переглядати і змінювати. В іншому випадку дива з появою БФР чекати не варто.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X