Бути чи не бути єдинникам в 2019 році

16 березня 2018, 15:00

Спрощена система оподаткування постійно зазнає критики і спроб її знищити.

Депутати від БПП 1 березня зареєстрували законопроект №8089, в якому одним із пунктів позначена ліквідація третьої групи спрощенців, а перша і друга групи і зовсім заборонені для суб'єктів, які займаються оптовою торгівлею, підакцизними товарами, ювеліркою, складною технікою, що вимагає гарантійного ремонту та іншими видами діяльності.

Відео дня

Також в цьому законопроекті депутати пропонують знизити ставку ПДВ з 20 до 16%.

Я могла б одразу написати, що будь-який законопроект, в якому передбачено зниження ставок бюджетоутворюючих податків без адекватного економічного обгрунтування і списку реальних компенсаторів – це популізм, який не стане законом ніколи. Але тоді статтю можна було б на цьому і закінчити. Автори законопроекту самі пишуть, що втрати бюджету при 4% зниженні ставки ПДВ складуть більше 15 млрд грн. І єдиний компенсатор, який вони пропонують – це ліквідація третьої групи спрощеної системи. На думку авторів, у бізнесу не залишиться інших варіантів оптимізації, і вони просто змушені будуть платити податки.

Тут я засумніваюся в очевидності такого висновку, оскільки, як мінімум, у бізнесу залишиться вихід працювати зовсім "в чорну", приховуючи обсяги виручки і товарообігу, з якої вони зараз на третій групі платять хоча б 5%. У пояснювальній записці автори законопроекту кажуть, що оптимізація коштує 10-12%. Навіть якщо ставка ПДВ стане 16%, мені здається 4-6% – це нормальний стимул, щоб користуватися оптимізаційним варіантом.

При цьому, в пояснювальній записці я не знайшла обсягів обороту єдинників на третій групі, на підставі якого можна б було порахувати, що скасування всієї третьої групи дійсно дасть бажані 15 млрд грн нових надходжень до бюджету.

Що стосується претензій до спрощенців, то вони класичні:

  • Занижують оборот до мільйона, щоб не використовувати РРО
  • Допомагають легалізувати контрабанду
  • Допомагають великому бізнесу дробитися і оптимізуватися
  • ФОП замість співробітників – оптимізація зарплатних податків

Давайте проаналізуємо серйозність цих претензій.

Останній пункт я б назвала навіть позитивною тенденцією, тому що 5% від обороту – це все ж значно більше, ніж більш 40%, але з мінімальної зарплати, а решту зарплати – в конверті. Тож система єдиного податку допомагає виводити зарплати з тіні.

Реформа митної системи України вже давно стала анекдотом. Єдинники не винні в тому, що на кордоні заробляють всі. Боротьба з контрабандою не повинна починатися з кінця. Не потрібно бігати і закривати багато маленьких кранів, потрібно спочатку закрити потік, який ллється з однієї великої труби.

Цифри надходжень податків минулого року також показують, що єдиний податок – зручна і робоча конструкція. Галузь інформаційних технологій, яка традиційно використовує в структуруванні ФОП, показала зростання податкових надходжень на 37,4% за 10 місяців 2017 року в порівнянні з аналогічним періодом 2016 року. Айтішники заплатили в бюджет 6,52 млрд грн за офіційними даними IT комітету EBA. Це означає, що, незважаючи на критику, єдиний податок просто працює. Тому що більш зручної системи в податковому полі України не існує.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо NV
X