Боротьба з волатильністю валютного курсу

2 серпня 2018, 11:00

У липні НБУ оголосив про свою готовність переглянути методику розрахунку офіційного курсу гривні до долара США.

Зусилля Нацбанку спрямовані на зниження волатильності офіційного курсу гривні і відсікання угод, які не вкладаються в загальні тенденції. Зміни набули чинності з першого серпня 2018 року.

Відео дня

Суть змін

Нова методика розрахунку передбачає двоступеневу систему відсікання угод, параметри яких з різних причин відхиляються від параметрів переважної більшості угод дня, в рамках якого проводиться аналіз, а, отже, такі угоди є нерепрезентативним для їх врахування при розрахунку офіційного курсу гривні до долара США. Спочатку з наявного ряду угод відсікаються всі угоди, курс за якими відхиляється від середньоарифметичного за всіма угодами більш ніж на 2%. Потім відсікаються угоди, курс/обсяг яких відхиляється від середньоарифметичного курсу/обсягу більш ніж на 2 стандартних відхилення. Розрахунок офіційного курсу гривні до долара буде здійснюватися як середньозважене за всіма угодами, які залишилися після відсікання.

Нові принципи розрахунку офіційного курсу гривні до долара США також передбачають наявність резервного механізму його розрахунку в разі, якщо кількість угод, які повинні враховуватися для розрахунку офіційного курсу гривні, з будь-яких причин менше або дорівнює 10% від середньоденного значення за аналогічний показник за попередній період. Такий механізм передбачає здійснення НБУ з 12.00 до 13.00 запиту до банків (через функціонали ТІС або по телефону) для отримання котирувань з купівлі/продажу мільйона доларів США і подальшого розрахунку офіційного курсу як звичайного середньоарифметичного значення всіх отриманих в результаті такого запиту курсових котирувань.

Офіційний курс за новою методикою буде публікуватися о 16-00, а не о 18-00, як це було раніше. Механізм розрахунку офіційного курсу гривні до інших валют крім долара США залишився без змін.

Що означають зміни?

Український міжбанк – все ж досить вузький ринок з обсягом торгівлі до $250 млн на день. За 6 місяців 2018 року середньоденний обсяг торгівлі склав $225 млн. При такому невеликому для Європи обсязі можливі несприятливі наслідки для ринку в разі появи на ринку угод, мета яких інша, ніж просто купівля валюти за найкращим курсом.

При цьому, мова не завжди може йти про фіктивні угоди. Ринок змінюється і можуть бути значні відхилення за операціями з невеликими сумами, і таких угод може бути дуже багато. Також можуть здійснюватися операції, спрямовані на задоволення термінових потреб клієнтів банків, які не можуть чекати. А може ще бути і бажання "атакувати гривню" з боку банків, які обслуговують експортерів. Загалом, може бути дуже багато ситуацій, коли курс угоди може відхилятися навіть від середніх котирувань, не згадуючи вже про середньозважений курс угод.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Чесно кажучи, мені вже трохи набридло протягом травня-червня цього року коментувати зміну курсу гривні на 10-50 копійок. Потрібно враховувати стохастичну (хаотичну) природу курсоутворення. Ті, хто часто бувають в супермаркетах або банках, напевно, помічали картину, коли 2-3-4 каси вільні і касири буквально нудьгують, і раптом, звідки не візьмись, до всіх кас вишиковується черга. Атака клієнтів на систему обслуговування, як правило, в більшості процесів має пульсовий характер.

Так і на валютному ринку: то долар був нікому не потрібний, то раптом з'являється віртуальна чергу на міжбанку і всім треба терміново купити валюту. При цьому, часто така хаотична система може не мати вагомої причини. Я вважаю, що коливання курсу при старій системі розрахунків на 2-2,5% – було цілком нормальним явищем, яке не обов'язково має бути спровоковано серйозними причинами. Але населення про це, як правило, не знає. І тому зростання курсу долара на 0,5-1,5% на міжбанку може наполохати учасників ринку готівкової валюти. Зараз ситуація повинна змінитися і ризик того, що зайва волатильність на міжбанку перекинеться на готівковий ринок, повинен зменшитися.

Показати ще новини
Радіо NV
X