Чому "дочці" добре в Ірландії

0 коментувати
На жаль, тема дитячого виховання у цій статті розкрита не буде. Словосполучення «дочка в Ірландії» в останні кілька років стало вже мейнстрімом для компаній IT-сектора з мільйонним оборотом

800 – це кількість дочірніх підприємств в Ірландії тільки з американським капіталом. І це ніяк не пов'язано з пивними вечірками. Це швидше соціальна необхідність інвестиційної реабілітації і не осів запал Brexit'а сусідів.

Як і в більшості країн, економіка Ірландії в 2008 році «перегрілася», і банківська система країни постраждала від глобальної капіталізації. Ринок нерухомості впав, а збитки держави склали близько € 100 млрд. Єдиним рішенням стало зниження процентних ставок за кредитами МВФ та збільшення строків їх повернення вдвічі. Вже в 2014 році Ірландія, за версією Forbes, розташувалася на 4-му місці в рейтингу ведення бізнесу. Standard & poor's прогнозує високий темп зростання ВВП Ірландії в порівнянні з іншими країнами Єврозони протягом найближчих трьох років. За всіма показниками цей острів планує бути привабливим не тільки «подвійним ірландським».

Ірландія, поруч з іншими країнами Євросоюзу та СНД, має порівняно низьку ставку податку - 12.5% на прибуток від торговельних операцій і 25% - від інших. Пасивні доходи у вигляді дивідендів з країн ЄС або за Конвенцією про уникнення подвійного оподаткування, наприклад, з Україною, оподатковуються за ставкою 12.5%. Іноземні компанії з ЄС, які володіють 75% частки дочірньої ірландської компанії, також звільнені від сплати податку на дивіденди. Крім цього, компанія в Ірландії має свій «таксхак», при якому компанія може стати податковим резидентом офшорної юрисдикції і не платити податки в Ірландії. Для цього необхідно визначити центр управління компанії (у вигляді Директора) з офшорної юрисдикції. Така структура називається «Double Irish». Ця унікальна можливість управляти прибутком компанії, отриманим від об'єктів інтелектуальної власності у всьому світі, давно використовується світовими лідерами IT-індустрії – Facebook, Google, Adobe, Microsoft, Apple.

Схематично структура виглядає так:

І незважаючи на гучні заяви про ухилення від оподаткування, суди не поспішають приймати сторону потерпілих, щоб не знизити репутаційний рейтинг країни, створюючи негативні прецеденти.

Погляд «сусідів»

Вже 4 роки триває суперечка між США та урядом Ірландії. Під пильну увагу потрапили американські компанії Apple, Microsoft, Hewlett-Packard. Основна суперечка полягає в тому, що дивіденди американських гігантів не були виплачені акціонерам у США, а акумулювалися на ірландських дочірніх компаніях за погодженою ставкою податку 0.005%-1%, замість звичних 12.5%. Так, компанія Apple за фінансовими показниками стала найбільшою компанією не тільки в США, але й в Ірландії. Інші компанії з американським корінням також скористалися особливими податковими умовами, і в один момент доходи ірландських компаній зі статусом податкового резидента в офшорній зоні склали 6-кратний розмір ВВП Бермудських та Кайманових островів. Після початку скандалу про недоплату в США податків з суми доходів, акумульованих на дочірніх підприємствах в Ірландії, підключилася і Єврокомісія, яка подала позов на Apple в Ірландії з вимогою компенсувати надані урядом субсидії в розмірі € 13 млрд, а також відсотки за ними. У грудні 2016 Apple оскаржила таке рішення Єврокомісії.

Погляд «зсередини»

Однією з переваг Ірландських компаній для ІТ стартапів є дія Knowledge and Development Box (IP box). Компанії з річним доходом менше € 7.5М, отриманим від запатентованих об'єктів інтелектуальної власності, можуть скористатися особливим податковим режимом, та 50% прибутку буде звільнено від оподаткування. При абсолютному розрахунку ефективна ставка податку на прибуток для IT-компаній складе 6.25%. Такий режим дозволяє невеликим компаніям на початковому рівні отримати преференції від держави для розвитку як самої компанії, так і внутрішнього ринку IT.

Крім цього, Ірландія враховує можливу сплату подвійних податків між країнами. Для цього в 2015 році Україна ратифікувала Конвенцію про уникнення подвійного оподаткування з Ірландією. Це дало можливість у певних випадках застосовувати ставку на виплату дивідендів та роялті у розмірі 5%.

Можна сказати, що Ірландія являє собою якийсь «супермаркет» з податкових продуктів, де кожному IT-бізнесу є з чого вибрати і підібрати кращу пропозицію під свої апетити. Ця країна приваблива навіть зі стандартною ставкою податку на прибуток, яка суттєво відрізняє її від сусідніх Великобританії та країн Балтії. У той же час, підтримка IT-бізнесу Ірландії з боку держави в податкових спорах зі США і Євросоюзом дає фору багатьом альтернативним режимам інших країн.

Передплатіть журнал НВ за спеціальною ціною

До кінця листопада дешевше на 100 грн.
Передплатіть журнал на 12 місяців усього за 559 грн.

Передплатити зараз
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время Бізнес, напишіть, будь ласка, листа за адресою: kolonka@nv.ua

Експерти ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: