Чим Арабські Емірати зручні для бізнесу

25 вересня 2020, 15:30
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

У вас є бізнес і відчуваєте, що ви переросли рамки країни? Або ви хочете відкрити представництво вашого бізнесу в зарубіжній юрисдикції з метою його розширення або накопичення коштів?

Матеріал підготовлений у співавторстві з Дмитром Іщенком, бізнес девелопмент менеджером Taxus Law & Finance.

Ми рекомендуємо розглянути варіант створення компанії в Об'єднаних Арабських Еміратах. Ця країна цікава не тільки як туристичне місце, а й стала одним з центрів бізнесу на Близькому Сході. І на це є свої причини.

Відео дня

Перша з них — політика держави щодо залучення іноземних інвестицій і отримання доходів з не нафтових сфер. Держава максимально спростила інкорпорацію для нерезидентів з різних країн для компаній з різними видами діяльності.

Друга причина криється в місці розташування та інфраструктурі ОАЕ. Країна Перської затоки. Звідси зручно добиратися в основні світові бізнес-центри. До речі, державна авіакомпанія Fly Emirates щороку бореться за титул найкращої компанії в світі. Оскільки в країні дуже багато іноземних компаній та інвесторів, англійська мова використовується нарівні з офіційною.

Третя причина — податки. Вони є, але вельми символічні, у порівнянні з іншими країнами. Історично склалося так, що, з огляду на багатства країни, вона ніколи не зловживала високими податками. Корпоративний податок (для різних видів діяльності), податок із зарплат співробітників, податок на приріст капіталу, податок «біля джерела» невідомі цій юрисдикції, а ПДВ введений тільки в 2018 році і становить 5%.

Але тут, як і скрізь, є свої підводні камені.

В ОАЕ можна зареєструвати такі види компаній:

  • Компанія з вільної зони (Free Zone Establishment)

Це компанія, інкорпорована в одній з вільних економічних зон Еміратів, яких є досить багато. Для цього типу компаній дозволено стовідсоткове володіння акціями для нерезидентів і є можливість отримувати резидентні візи для своїх власників (акціонерів) та співробітників.

Всього існує більше 30 вільних зон в таких еміратах: Абу Дабі, Шарджа, Фуджейра, Айман, Рас-Аль-Хайма і Умм-ель-Кайвайн. У цих зонах можливо створити компанію FZE (Free Zone Establishment), що є аналогом LLC (Limited liability company) і LTD (Private company limited by shares), але кожна компанії повинна відповідати правилам зони, в якій була створена. Такі компанії можуть відкрити рахунок в місцевому банку, але вони повинні отримати ліцензії для кожного виду діяльності.

Наприклад, для торгівлі і для консалтингу ліцензії будуть різні. Платежі за такими ліцензіями деякі називають аналогом податків, оскільки корпоративного податку немає (перші 15 років), але є досить відчутна вартість видачі та продовження таких ліцензій. Відповідно до закону про ПДВ і роз’яснень міністерства Фінансів, хоч вільні зони і є частиною території ОАЕ, для цілей ПДВ вони повинні розглядатися як такі, що знаходяться за межами ОАЕ, тобто, ПДВ в таких зонах не нараховується.

Але варто враховувати, що кожна ВЕЗ (Вільна Економічна Зона) має власну систему оподаткування і вона подібна податковій системі всередині країни. Різниця полягає лише в тому, що компанії в ВЕЗ отримують податкові канікули на 15 років, які, до речі, можуть бути продовжені досить легко.

Компанії з ліцензією, зареєстровані в одній вільній зоні, можуть вести торгівлю з іншими компаніями всередині цієї ж вільної зони, а також, з компаніями з інших зон і на міжнародному ринку, з іноземними компаніями, але не можуть вести діяльність всередині ОАЕ за межами вільних зон.

Для компаній існує обов’язковий аудит, який повинен бути проведений при продовженні ліцензії. Компанія може вибрати свій фінансовий (звітний) період, який повинен починатися з дати реєстрації і не перевищувати 18 місяців.

  • Офшорна компанія (RAK IC або OC JAFZA)

Це безподаткова компанія, інкорпорована в одній зі спеціальних зон. На відміну від компанії з вільної зони, офшорна компанія має право вести тільки зовнішньоекономічну діяльність. Дві основні зони, що пропонують офшорні компанії в ОАЕ — це Рас-Аль-Хайма (RAK) і вільна зона Джебель-Алі (JAFZA). І RAK, і JAFZA мають свої особливі переваги. RAK є більш рентабельним з двох, але JAFZA — єдина офшорна компанія, якій за законом дозволено володіти нерухомістю, розташованою в Дубаї.

Відповідно до місцевого законодавства, в Рас-Аль-Хайме може бути створена international company RAK (RAK IC), а в Джебель-Алі — offshore company JAFZA. У таких компаній повинен бути затверджений реєстраційний агент і вони не можуть отримувати резидентні візи для власників бізнесу або співробітників.

Для них відсутній корпоративний податок, податок з продажів і податок на капітал.

Але для них збережено перевагу офшорів у вигляді повної конфіденційності бенефіціарів та відсутності угод про обмін такою інформацією з іншими країнами. На відміну від вільних економічних зон, компанії з офшорної зони дозволено вести практично всі види діяльності і для цього вам не потрібна ліцензія.

Однак, для них заборонені такі види діяльності, як: банківська (фінансова), авіакомпанії, діяльність медіа, будь-яка діяльність з дорогоцінними металами, нафтою і газом. Найбільш популярні для таких компаній — діяльність у сфері бізнес консультацій, маркетингових консультацій, загальна торгівля, холдингові компанії. Також, перевагою таких компаній можна вважати відсутність обов’язкового аудиту.

Однак, важливо враховувати момент, що компаніям з офшорних зон часто складно відкрити рахунок в місцевому банку.

  • Локальна компанія (Mainland Company)

Локальна компанія вважається такою, якщо вона створена не у вільній або офшорній зонах, згідно з федеральним законом. Обов’язковою вимогою для створення такої компанії є володіння 50% + 1 акцією компанії громадянином ОАЕ це дійсно може бути проблемою, оскільки з населення країни тільки 30% є її громадянами).

Ці компанії можуть отримувати візи (надалі, і резидентство) для своїх акціонерів і співробітників, мають право вести діяльність всередині країни.

Їх реєстрація — досить складна процедура, адже необхідно буде знайти бізнес-партнера — громадянина ОАЕ, а також, деякі види діяльності таких компаній обкладаються незвично високим для ОАЕ податком. Для цих компаній існує обов’язковий річний аудит. Саме тому, якщо ви не плануєте бізнес на території ОАЕ (за межами вільних зон), цей варіант не найкращий.

В цілому, ОАЕ — привабливе місце для створення холдингової компанії та оптимізації податкового навантаження через ведення діяльності в одній з вільних або офшорних зон країни. Не варто забувати, що зареєструвати компанію не настільки складно, а ось утримати її в правовому полі, відповідати всім вимогам, є дійсно викликом для бізнесу, тому важливе завдання полягає в тому, щоб вибрати професійну команду юристів, щоб уникнути проблем з реєстрацією і підтриманням компанії.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X