Штучний інтелект, big data і відповідальне споживання. Світові тренди в сфері закупівель

14 серпня 2019, 15:30

Важливо не забувати, що найкращий результат дає мікс технологій, навчених людей і прозорих процесів

Нещодавно відбулася Міжнародна конференція з управління закупівлями та ланцюжком поставок, де практичним досвідом поділилися 10 світових експертів з Великої Ббританії, Нідерландів, ОАЕ, Азербайджану та Швейцарії. Які рішення і кейси застосовні в Україні? На що не варто розраховувати ще років 10? Що з представленого допоможе заощадити до 30% бюджету? І коли окупляться інвестиції в оптимізацію закупівель? Давайте розбиратися

Відео дня

Big data і використання штучного інтелекту — головні світові тренди в закупівлях, про які говорять усі спікери. Електронний обмін даними, роботи, дрони — це тільки мала частина того, що допомагає великим виробничим компаніям оптимізувати і автоматизувати складські та логістичні процеси.

У нашій країні, де часто не налагоджена комунікація між відділами закупівель, маркетингу, виробництва і збуту, про подібні інновації не мріють. І жоден дрон не вирішить глобальну проблему ефективності ланцюжка поставок, якщо комунікація існує тільки по вертикалі, а нормальна взаємодіяю між відділами відсутня.

Ще більше транснаціональні корпорації фокусуються на відповідальне споживання — sustainability. Ресурси землі обмежені, і компанії шукають шляхи переробки і організації замкнутого циклу виробництва.

Наприклад, менеджер з трансформації телекомунікаційної компанії Veon Ірада Велієва, в межах своєї доповіді продемонструвала систему практично повного усунення відходів:

якщо немає продажів, то найбільш ліквідний товар (обладнання та гаджети) повертається постачальникам (близько 5%)

15% частково перерозподіляється між іншими компаніями холдингу в Східній Європі, Азії та Африці (15%),

50% продають зі знижками третім особам

і не більше 30% йде на переробку

Світові корпорації стратегічно підходять до закупівель і давно враховують права людей на виробництві в країнах, що розвиваються, вплив на довкілля, використання дитячої праці. При виборі постачальника компанії-кандидати проходять строгий відбір. І етика для них часто важливіша за швидкий прибуток.

Стійкість продукту перевіряється за 5 критеріями:

Наскільки продукт економічно життєздатний

Чи безпечний він для споживачів

Чи безпечний для тих, хто його виробляє

Які переваги дає продукт місцевій громаді

Наскільки екологічний продукт і його виробництво

Та все це неможливо без цифрової трансформації та прозорості закупівель. Але більшість вважає, що якщо впровадити електронні системи управління закупівлями, то зловживання виключені. Але це докорінно не так, адже корупція — це людський фактор. І пріоритетним завданням для виключення шахрайських дій стає аудит і прозорість усіх закупівельних процесів. І тільки тоді цифрові трансформації принесуть вам очікуваний ефект. Необхідно не просто інвестувати в інновації, а й правильно використовувати мікс процесів, фахівців і технологій, щоб не отримати Теслу з паровим двигуном.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

А в цілому, керівники багатьох українських компаній досі не усвідомлюють, що не обов'язково мати в штаті відділ закупівель, на який йдуть додаткові бюджети і ресурси. У світовій практиці вже давно набув значного поширення аутсорсинг, адже ефективні компанії повинні концентруватися на тому, в чому вони сильні. Поки що мало хто з керівників українських компаній готовий віддати частину закупівель на аутсорсинг для гарантованої економії.

Пора і українським компаніям міняти підходи і сприймати закупівлі не як підтримувальну, а як стратегічну функцію в компанії.

Штучний інтелект, блокчейн, e-commerce, роботизація, використання дронів і 3D-друку вже в найближчі 5 років дозволить ефективніше використовувати ресурси компанії в закупівлях і ланцюжку поставок. Але важливо пам'ятати, що кращий результат дає мікс технологій, навчених людей і прозорих процесів.

Спеціально для НВ Бізнес
Більше поглядів — у розділі Експерти НВ Бізнес

Показати ще новини
Радіо НВ
X