Бетонні дороги в Україні: плюси і мінуси

26 жовтня 2018, 09:00

Цьогоріч в Україні почали будувати бетонні дороги. Бетон замість асфальту – це вирішення проблем дорожньої галузі? Чи просто модне віяння?

Почнемо з плюсів. Цементобетонне покриття є більш надійним, зносостійким, воно менш схильне до різних деформацій, зокрема, колієутворення. Такі дороги не бояться високих температур влітку. За кордоном бетонні дороги активно будують, але дозволити собі бетонну дорогу, як правило, можуть лише багаті країни.

Відео дня

Лідер за кількістю цементобетонних доріг – США. Усі федеральні "хайвеї" побудовані з цементобетону. Американці першими почали в кінці ХIX століття застосовувати цементобетонні покриття. Досвід багаторічної експлуатації засвідчив ефективність цього підходу. І нині у США понад 60% таких доріг. У штаті Каліфорнія відсотків 70% автомобільних доріг - навіть доріг місцевого значення та вуличної мережі в населених пунктах – із цементобетону. Однак і у США не поспішають відмовлятися від асфальтобетону. Впроваджуються новітні технології вторинного використання ресайклінгового матеріалу (старого асфальтобетону) в гарячих і теплих сумішах. Наприклад, 2017 року в країні було вироблено близько 400 млн т асфальту – приблизно в 30 разів більше, ніж в Україні!

У Європі лідером із цементобетонних доріг є Німеччина, де частка цього покриття становить близько 40% шляхів. Ідеться в основному про швидкісні магістралі: дороги першої категорії, автобани, траси, які мають високий швидкісний режим і високу інтенсивність. Але чому в Німеччині і США з бетону тільки 40-60% доріг, а не 100%? Чому в містах, на вулицях, між населеними пунктами вся місцева мережа доріг, як правило, асфальтобетонна?

Усе просто: цементобетон використовується для абсолютно нового будівництва або повної реконструкції швидкісних магістралей. Ви, в основному, не побачите в Європі капітального ремонту дороги другої або третьої категорії з заміною асфальту на цементобетонне покриття.

Одна з причин криється в тому, що цементобетонні дороги ж доволі коштовні. Їхня первісна вартість на 30%, а то і на 40% вища порівняно із асфальтобетонними. Не варто вірити даним, що з'явилися з різних джерел, що така дорога дешевша завдяки вітчизняним матеріалам. Ні, всі ці розрахунки суто теоретичні і не враховують дуже багатьох технічних моментів. Але проблема навіть не в цьому. І у США, і у Німеччини вистачило б коштів, щоби всю дорожню мережу "закатати" в бетон. Серйозне питання і в ефективності подальшої експлуатації. Крім того, за низької інтенсивності руху, низьких навантаженнях просто немає сенсу вкладати величезні кошти в більш дорогу технологію. Наші західні друзі дуже добре вміють рахувати гроші, повірте! Наприклад, у Сінгапурі активно використовують асфальт, 95% доріг саме в цьому покритті.

Бетон довговічніший, аніж асфальт. Але його укладання набагато більш трудомісткий, а найважливіше – більш тривалий процес, адже бетону потрібно досягти міцності, а по асфальтобетону рух можна відкрити вже через 3-4 години.

Для ремонту бетонної дороги доводиться повністю перекривати рух на ділянці. Нині на дорозі другої категорії (рух по одній смузі в обидва боки) ми можемо не закривати рух. Так, складно, так, підрядники працюють у важких умовах. При роботах же з цементобетоном дорогу закривають завжди. Відповідно, необхідні об'їзди, що створює колосальні незручності та збільшує терміни і вартість ремонтних робіт.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Відремонтувати асфальтобетонне покриття в разі пошкодження досить просто. А якщо пошкодили бетонну дорогу? Заміна цементобетонної плити площею 25 квадратних метрів - це дуже трудомісткий і тривалий процес. І варто зазначити, що цементобетон за всіх його позитивних характеристик теж схильний до деформації. Для бетонних доріг діють такі ж обмеження щодо навантаження на вісь автомобіля, як і для асфальтобетонних доріг! Помиляється той, хто думає, що бетонна дорога вирішить проблему перевантаженого автотранспорту. Навпаки. Перевантажений транспорт зруйнує і бетонне покриття, а його ремонт обійдеться набагато дорожче.

Якщо говорити про населені пункти, то, припустимо, у США без проблем будують бетонні дороги, оскільки всі комунікації винесені в зелену зону. Це правило. У нас же всі комунікації проходять безпосередньо під або поруч із дорогою. Прорив каналізації – і місцевому водоканалу доведеться викласти за розриття і подальше відновлення ділянки дороги в рази, а то й в десятки разів більшу суму.

В обслуговуванні цементобетонні дороги більш вимогливі: посипати технічною сіллю їх суворо заборонено! Спробуйте взимку посипати сіллю бетонну стяжку - і подивіться на ефект. Для експлуатації бетонних доріг необхідно змінювати реагенти, які застосовуються при ожеледиці. Саме тому в інших країнах перейшли на більш щадні реагенти органічного походження.

Тому стверджувати, що цементобетонні дороги є це панацеєю від усіх бід – щонайменше неправильно. Якщо говорити про українські реалії, то у нас споруджується досить мало нових доріг. Дорога "з нуля" – це величезні гроші, які наразі не під силу бюджету країни. Основна частина робіт в Україні – це поточний середній і капітальний ремонт. Але покласти на існуючу основу цементобетон неможливо, а будувати абсолютно нові дороги – дуже дорого.

Однак точково укладати бетонне покриття можна і потрібно! Я абсолютно підтримую позицію голови Укравтодору Славоміра Новака: під'їзди до портів повинні бути цементобетонні. Там це виправдано: украй висока інтенсивність руху, дороги відчувають постійні статичні навантаження. Наприклад, автомобільна дорога Кропивницький-Миколаїв. По ній проходить великий транзитний потік зерновозів та інших великих вантажівок.

Дуже ймовірно, що бетонними будуть і концесійні магістралі, які сполучать Україну з країнами ЄС. Ми вже ведемо переговори із західними партнерами про старт таких проектів. Сподіваюся, інвестори зацікавляться ринком України.

Так чи інакше, бетонні дороги стають реальністю. Основні гравці нашого автодорожнього ринку вже потроху обзаводяться технікою, аби брати участь у будівництві бетонних доріг.

Ми довго думали, який обрати підхід у будівництві бетонних покриттів - американський чи європейський. Зупинилися на американській технології. Все-таки вони номер один у світі в цій сфері. Два місяці тому ми завезли в Україну американський бетоноукладач Gomaco GP4. Ціна машини – $2,5 млн. Укладач – перша така установка не лише в Україні, але й у Європі! Це найсучасніше обладнання на світовому ринку. Машина укладає дорожнє полотно шириною до 12 метрів за один прохід! Зараз з її допомогою ми будуємо злітно-посадкову смугу в Одеському аеропорту. Унікальна запатентована технологія дозволяє занурювати дюбеля у бетон, що формується, і запобігає появі в ньому повітряних бульбашок.

Спільно з американцями ми готували всю рецептуру цементобетонних сумішей, протягом півтора місяців у нас були фахівці з США і Великобританії, які налаштовували роботу бетонного укладача, а також контролювали роботу наших заводів під проектні рішення, які є в аеропорту, навчали наших співробітників. Зібрали хороший кадровий потенціал і відмінне устаткування.

Сподіваємося, що після будівництва ЗПС Одеського аеропорту американський укладач вийде і на українські автомагістралі.

Показати ще новини
Радіо NV
X