Що відрізняє bitcoin від фінансових пірамід

8 коментувати
Значне зростання вартості криптовалют, в першу чергу біткоіну, привело до того, що про нього заговорили широкі маси населення

Не заглиблюючись в суть, багато хто вважає, що Біткоін – це чергова фінансова піраміда, на зразок відомих в 1990-ті роки МММ, Російського Дому Селенга або Хопер-Інвеста.

Однак, Біткоін принципово відрізняється від того ж МММ, а криптовалюта і фінансові піраміди – це абсолютно різні сутності. Спільне між ними зараз лише одне – швидке зростання прибутковості і збагачення тих, хто раніше почав.

На цьому схожість закінчується. Поясню чому...

Піраміда або "схема Понці" – це фінансова афера, в якій доходи перших учасників (вкладників) забезпечуються припливом грошей наступних вкладників.

Зрозуміло, при цьому повинна бути постійна, зростаюча в геометричній прогресії емісія активів піраміди (акцій, облігацій, купонів і т.п.), які б купували нові учасники в обмін на обіцянки отримання доходу. Ці гроші якраз і йдуть на виплату "дивідендів" тим, хто став вкладником раніше.

Піраміда існує до того часу, поки є приплив нових вкладників, які забезпечують дохід попереднім. Як правило, гроші, залучені фінансовими пірамідами, не направляються в якості інвестицій в бізнес-проекти, а тільки розподіляються між учасниками. При цьому, левову частку отримують організатори пірамід. До того ж, класична піраміда не створює корисного продукту або послуги.

Біткоін (Bitcoin) – це побудована на одноранговій комп'ютерній мережі, тобто без єдиного центру, розподілена система обліку фінансових операцій (транзакцій). Це, свого роду, гігантська бухгалтерська книга (реєстр, гроссбух – ledger), звана ще блокчейном.

З цього випливає, що Біткоін, як грошова система, володіє корисними функціями – проведення і облік транзакцій. У цій системі використовується своя внутрішня розрахункова грошова одиниця – власне біткоін або BTC, яку створює сама система під час постійної емісії – випуску нових одиниць.

Емісія біткоінів обмежена і скорочується з часом: зменшується вдвічі приблизно кожні 4 роки. При цьому, всі нові біткоіни, отримані в результаті емісії, використовуються, як фінансовий стимул, заохочення для тих членів системи, так званих майнерів, які виконують корисну роботу. А саме, забезпечують контроль і запис нових транзакцій в блокчейн.

Згодом, майнери можуть передавати частину своїх біткоінів будь-якому учаснику системи за взаємною домовленістю, в якості оплати за послуги і товари, включаючи фіатні гроші. В результаті, біткоіни перерозподіляються в мережі між багатьма учасниками.

Для Біткоіна, як інноваційної грошової системи, важливо залучення нових учасників, але не їх фіатних грошей. Нові учасники, особливо ті, які підтримують на своєму комп'ютері повну актуальну версію блокчейна, або займаються майнінгом, збільшують цінність мережі Біткоіна в цілому. А власні гроші - біткоіни - система генерує сама під час емісії при майнінгу.

Таким чином, прибутковість в фінансових пірамідах забезпечують виключно гроші нових вкладників. У Біткоіна ж взагалі немає такого поняття, як вкладники і дивіденди. А є користувачі, які здійснюють грошові перекази між своїми адресами/рахунками, а також майнери, які забезпечують працездатність системи і отримують за це винагороду від тієї ж системи (програмно, без участі третіх осіб).

Зростання або падіння вартості біткоіна залежить виключно від ринкового механізму – попиту і пропозиції на кріптовалютних біржах. Оскільки останнє обмежене (максимум 21 млн. од., в реальності значно менше), а попит постійно зростає, то це і забезпечує зростання ринкової вартості біткоіна. Це подібно до зростання вартості акцій успішних компаній, а біткоіни – свого роду цифровий актив, що росте в ціні.

І головне. Метою проекту Біткоін, яким бачили проект засновник Сатоші Накамото і його послідовники, було не отримання доходів на зростанні вартості криптовалют, а створення принципово нової, децентралізованої і незалежної від держави грошової системи на базі тимчасової розподіленої комп'ютерної мережі. Успіх цього проекту буде штовхати вартість біткоіна вгору, а невдача – призведе до падіння.

Як бачимо, фінансові піраміди і криптовалюта мають принципові відмінності. Проте, шахраї, використовуючи ажіотаж навколо криптовалют і невігластво населення, можуть організовувати фінансові піраміди, прикриваючись розмовами про криптовалюту, тим самим дискредитуючи останню.

Примітка: в тексті використовуються два схожих терміна - "Біткоін" і "біткоін". Під першим – з великої літери – мається на увазі Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System, однорангова електронна грошова система. Під другим – внутрішня розрахункова одиниця системи, монета, BTC.

Журнал НВ
за спеціальною ціною

Передплата журналу Новое Время до кінця грудня дешевше на 100 грн! Передплатіть зараз на 12 місяців лише за 559 грн.

Передплатити журнал
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время Бізнес, напишіть, будь ласка, листа за адресою: kolonka@nv.ua

Експерти ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: