Банкам пора готуватися до спілкування з правоохоронцями

29 травня 2017, 19:00
Які ризики для персоналу несе реалізація чинного законодавства у банківській сфері

Сьогодні більшість українських банків потребує збільшення капіталу. Мінімальний розмір статутного капіталу для працюючого банку в Україні становить 120 млн грн. Однак ця величина непостійна. Капітал має властивість «вимиватися» в результаті діяльності банку, у тому числі внаслідок прояву різних ризиків: кредитних, валютних, операційних. Тому, з поступовим збільшенням до 2024 року він становитиме 500 млн грн.

Відео дня

Здавалося б, яке відношення до цього має персонал? Відповідь на це питання дає диспозиція ст. 218-1 КК України Доведення банку до неплатоспроможності, суб'єктом злочину в якій виступають пов'язані з банком особи.

Пов'язаними з банком особами, серед інших, є керівники банку, керівник служби внутрішнього аудиту, керівники та члени комітетів банку. Тобто, фігурантами кримінального провадження можуть виступати учасники комітетів.

Також, пов'язаною з банком є будь-яка особа, через яку проводиться операція в інтересах певних осіб, і на яку впливають при проведенні такої операції через трудові, цивільні та інші відносини.

Таким чином, не один десяток працівників піддається опитуванням, обшукам та іншим слідчих діям у разі розгляду в рамках кримінального провадження.

Не варто забувати про ще один камінь спотикання – фінансові операції з підвищеним ризиком. У другій половині 2016 року було затверджено положення №369 Про порядок здійснення банками аналізу та перевірки документів (інформації) про фінансові операції та їх учасників. Порядок створений з метою недопущення здійснення банками ризикової діяльності, що загрожує інтересам вкладників та інших кредиторів банку, а також підвищення ефективності управління ризиками.

Протягом 2016 року за результатами виїзних і безвиїзних перевірок, НБУ направив у правоохоронні органи інформацію про підозрілі фінансові операції щодо 40 банків і 2 небанківських установ.

За перший квартал 2017 року Національним банком, після результатів перевірки виконання банками нормативів регулятора, було направлено до правоохоронних органів інформацію про 18 клієнтів банків.

У даному випадку, незважаючи на те, що проступки допускають клієнти, у правоохоронних органів можуть виникнути питання починаючи від менеджера, який безпосередньо провів операцію, і закінчуючи керівною ланкою профільного департаменту.

Так, на сьогоднішній день не так багато кримінальних проваджень у співвідношенні з «збанкрутілими» банками, а покараних банкірів ще менше. Значною мірою, мала кількість кримінальних справ обґрунтовується відсутністю досвіду розслідування і низькою компетентністю силовиків. Проте, правоохоронці обіцяють активізувати роботу в цьому напрямку. І не всі банки до цього готуються.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Як бути? По-перше, як власникам, так і співробітникам, потрібно готуватися до спілкування з правоохоронними органами. Коли ймовірність приходу силовиків зростає, необхідно знати, як поводити себе при наданні пояснень, проведенні обшуків, викликах на допити. Некомпетентність у площині кримінальних проваджень може дорого коштувати бізнесу і зіграти злий жарт з деякими співробітниками.

По-друге, для того, щоб розуміти ситуацію і тверезо оцінювати ймовірність відкриття кримінального провадження, є необхідність у проведенні аудиту безпеки бізнесу з метою виявлення ризиків. Причому, аудит повинні проводити фахівці-практики відповідної галузі.

І по-третє, у співробітників мають бути наявні раніше розроблені рекомендації та правила корпоративної та особистої безпеки. Це дасть співробітникам правильне розуміння існуючих загроз і реагування на них.

Хто попереджений, той озброєний.

Показати ще новини
Радіо NV
X