Що і як дізнаються банки про своїх клієнтів

13 листопада 2019, 13:20
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

В епоху інформатизації та глобалізації приватність стає розкішшю

Матеріал підготовлений у співавторстві з молодшим юристом Taxus Law & Finance Олексієм Кушніренком

Ми живемо у світі, в якому все про всіх знають. Зараз можна дізнатися не тільки де ви відпочивали на минулих вихідних, але навіть як ви підписані в телефоні у іншої людини. Багатьох це може засмучувати і навіть обурювати, але це лише один бік медалі.

Відео дня

З іншого боку, це дозволяє забезпечити безпеку себе і оточення.

Такої ж логіки дотримуються і банки: чим більше ти знаєш про свого клієнта, тим краще. Тому процедура KYC (Know Your Client) — необхідний елемент оцінки ризиків, пов’язаних з прийняттям банком клієнта на обслуговування.

Завдяки KYC банк може вберегти себе від підозрілих клієнтів, тих хто незаконно заробив свої кошти, причетний до корупції, фінансування тероризму або пов’язаний з урядами країн з так званого «чорного списку» — Ірану, Сирії, Північної Кореї. Відмова від роботи з такими клієнтами допомагає банкам убезпечити себе від великих штрафів, втрати ліцензії або серйозних репутаційних втрат.

Що означає KYC

Особистісний KYC

Процедура KYC реалізує рекомендації FATF (Групи розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей). Дотримуючись їх, більшість країн світу прийняли нормативи, які зобов’язують будь-яку особу, яка здійснює фінансові операції, підтвердити свою особистість.

KYC спрямована на встановлення і перевірку особи клієнта банком. У процесі збору інформації банк повинен переконатися, що особа, яка звернулася в банк за відкриттям рахунку, має реальну адресу проживання, не була засуджена або не причетна до діяльності, яка б ставила під сумнів законність походження його коштів.

Щодо клієнта, з метою його ідентифікації проводиться процедура «Customer Identification Program» (CIP).

CIP складається зі збирання таких даних про клієнта як:

Повне ім'я і прізвище;

Дата народження;

Адреса проживання;

Податковий номер.

Надалі клієнтом в розумні терміни повинні бути надані документи, що підтверджують цю інформацію. Це є першим етапом перевірки.

Після першого етапу банку необхідно упевнитися в 3-х речах:

ви реальна/жива людина;

ви не є підставною особою (не приховує істинного вигодонабувача);

ваші кошти отримані законним шляхом.

Перевіряють не тільки вашу особистість, але і ваших найближчих родичів

Банк має право запитувати будь-які документи, щоб достатньою мірою переконається у всіх трьох пунктах.

Для банку особистість потенційного клієнта нероздільна з його родиною.

Говорять — «Чоловік і дружина — одна сатана?» Для банку — так.

Перевіряють не тільки вашу особу, але й ваших найближчих родичів.

Фактором для відмови при відкритті рахунку може служити і те, що ваш чоловік/дружина PEP (Politically exposed person) або фігурували в інформаційному просторі в невтішному світлі.

Процедура KYC хоч і має загальні вимоги, згідно із законодавством, але складність її проходження залежить від політики конкретного банку у сфері управління ризиками, виду рахунку, що відкривається, і навіть розміру банку.

Корпоративний KYС

Проходження KYC корпоративними клієнтами часто називають процедурою Know Your Business (KYB). Основним критерієм відмінності є те, що при KYB приділяється особлива увага самій діяльності компанії, контрагентам, обсягами і сумами транзакцій.

Під час проведення цієї процедури, банк запитує таку інформацію:

Номер компанії в офіційному реєстрі юридичних осіб країни інкорпорації;

Назва компанії;

Адреса реєстрації та адреса ведення бізнес-діяльності;

Список уповноважених осіб;

Корпоративну структуру;

Відомості про бізнес-партнерів і майбутні транзакції (зокрема й контракти);

Дані про UBO (власника і вигодонабувача) і проходження ними процедур KYC/AML (оцінка ризиків відмивання коштів клієнтом);

Будьте готові надати підтверджувальну документацію за всіма пунктами.

Відносно клієнта і його компанії також проводиться процедура Due Diligence в межах якої банком збирається інформація про місце ведення бізнес-діяльності клієнта і тип бізнесу, його контрагентів.

Дуже часто недооцінюють роль контрагентів при відкритті рахунку. Банк керується принципом: «скажи мені, хто твій друг, і я скажу, хто ти». Так само, як і у випадку з особистісним KYC, банки дивляться на «бізнес-сім'ю», тобто на контрагентів.

Неблагонадійні контрагенти з несприятливих країн можуть вплинути на рішення про відкриття рахунку.

Часом досить навіть однієї-двох статей в інтернеті, які показують компанію-контрагента в несприятливому світлі, щоб вашій компанії відмовили у відкритті рахунку.

Варто відзначити, що після проходження клієнтом всіх етапів процедури KYC, банк продовжує відстежувати діяльність свого клієнта, згадки про нього у ЗМІ, здійснює нагляд за проведеними за рахунком фінансовими операціями.

Процедура KYC — це безумовно необхідний інструмент захисту банку від роботи з клієнтами із коштами сумнівного походження.

Але іноді навіть повністю прозорий бізнес не може пройти процедуру «KYC», просто через нерозуміння вимог.

У цьому питанні для бізнесу максимально важливий вибір професіоналів у сфері відкриття корпоративних рахунків, які візьмуть на себе всі складнощі виникають під час процедури і зможуть домогтися для клієнта позитивної відповіді від банку.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X