Банки готові кредитувати

8 квітня 2016, 14:55
У минулій колонці я акцентував увагу, що наразі українські банки, які вистояли, накопичили безпрецедентні обсяги ліквідності і жорстко конкурують за якісного позичальника та якісні кредитні проекти

Як це працює на практиці?

Наразі Ощадбанк пропонує малим і середнім агропідприємствам кредити зі зниженими відсотковими ставками. Обсяг програми півмільярда гривень. Розмір кредиту від 1 до 50 мільйонів гривень. Гадаю, що цей крок заохотить і наших колег по банківський індустрії рухатись в тому ж напрямку.

Відео дня

Чому ми це робимо?

Підтримка малого й середнього бізнесу – пріоритет номер один для країни та її виживання. В умовах відновлення й поступового зростання економіки, яке хоч ледь-ледь, але все ж відчувається, банки мають миттєво бути готовими підставити своє кредитне плече.

І ось перша ластівка – наразі це аграрії. І саме ті господарства, які відносяться до малого й середнього бізнесу.

Чому саме малий і середній бізнес?

Про це вже наговорено і написано дуже багато. Але воно варто того, щоб повторювати цю тезу мов мантру. Мотивація найвища, адже це саме той сектор, в якому лежить майбутнє української економіки. І це майбутнє першими, ще зовсім маленькими кроками, входить сьогодні у нашу дійсність.

У розвинених країнах до 60% ВВП створюється саме мікро-, малим і середнім бізнесом. В корумпованих олігархічних і диктаторських режимах - менше 15-20%, а решта понад 80% – великий корпоративний (читай – олігархічний) бізнес.

Останнім шляхом ще два роки тому йшла Україна, що призвело до сумновідомих результатів – виснаження резервів та основних фондів, деградація інфраструктури, відтік капіталу, війна, банківська криза, падіння економіки, девальвація… І ось перший промінчик світла в кінці тунелю – українські аграрії.

Ми на низькому страті. А якщо ще й облікова ставка НБУ піде вниз, то… між банками розгорнеться ще жорсткіша конкуренція

Чому саме аграрії? Тому що взяли й зробили, тому що заслужили. Галузь показала неймовірний результат. Вдумайтесь – попри девальвацію гривні й падіння економіки чистий прибуток сільськогосподарських підприємств в 2015 році склав 4,1 млрд. доларів, тобто на 1,1 млрд. більше, ніж 2014 року. У гривнях цей розрив ще більший – 90 млрд. проти 35 млрд. Галузь спрацювала на експорт якщо не на 12 балів, то на 9-10 точно.

Такі останні дані оприлюднив міністр АПК. Він пояснив стрибок реформами, які відбулися, - дерегуляцією і боротьбою з корупцією. І з цим важко не погодитись. Справа в тому, що агрокомпанії, які мають партнерські відносини із зовнішнім світом, працюють за прозорими міжнародними стандартами. В тому числі і банківськими. Наразі вони є чи не взірцем для решти українського бізнесу. Дуже сподіваюсь, що й цього року хлопці спрацюють у прибуток.

Ви можете закинути – так експорту позицію тримають саме великі агрохолдинги. Великою мірою – це так. Але для того ми й стимулюємо малі й середні господарства, щоб підтримати конкуренцію в аграрному секторі, підтримати переробку сільгосппродукції. Монополізація ринків завжди погано. Ми вже це проходили.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Побажаймо фермерам сприятливої погоди, доброго врожаю та нових ринків.

Коли будь-який банк бачить такий очевидний і відчутний бізнес-результат, він іде назустріч і пропонує свою підтримку. Як кажуть, що росте, те й поливають.

І тут немає нічого цинічного. Так живе весь цивілізований світ, шукаючи й стимулюючи точки росту. Бізнес має генерувати прибуток. І аграрний, і банківський, і будь-який інший. Від цього виграють усі – і бізнес, і країна, і люди.

Переконаний, що в сегменті малого й середнього бізнесу вже незабаром і в інших галузях з’являться подібні можливості, нові точки росту. Принаймні, банки цього дуже чекають.

Нам буде що запропонувати таким підприємцям. Чесно кажучи, вже є. Ми на низькому страті. А якщо ще й облікова ставка НБУ піде вниз, то… між банками розгорнеться ще жорсткіша конкуренція.

І це добре.

Показати ще новини
Радіо НВ
X