Банки отримали єдині правила управління ризиками

21 червня 2018, 19:06

Розпочинаючи у травні стрес-тестування 25 фінустанов, Національний банк України застеріг: чистилище подолають не всі.

Безперечно, НБУ вкотре змусив хвилюватися потенційних отримувачів чергових (цього разу – серпневих) вимог регулятора.

Та чи варто страшитися прискіпливого ока представників центробанку, який обстоює впровадження кращих міжнародних практик для підвищення загальної довіри до банківського сектору?

Відео дня

Певен, керівництво НБУ однозначно за ефективні системи ризик-менеджменту та за підвищення керованості та прозорості управління в банках. Самі банкіри апріорі також зацікавлені у непохитній стійкості своїх бізнес-проектів.

З листопада 2015 року різноманітними коридорами та столами блукав проект Положення Правління НБУ Про організацію системи управління ризиками в банках України. Документ, який демонструє глобальний і системний підхід фінансового регулятора до цієї вельми важливої сфери, відверто "забродив" був, бо задовго киснув у міхах, а не на полиці.

Не збагну, що стояло на заваді акту? Хто не схвалював чіткої СУР (системи управління ризиками)? Відвертого опонування не спостерігалося.

Нарешті цьогоріч 11 червня Постанову таки затверджено. Ринку запропоновано чи не ешелоновану оборону з трьома лініями захисту, чітко визначено роль та ієрархію підрозділів з управління ризиками та комплаєнс, встановлено загальні вимоги до внутрішніх документів банків, де вам – і Декларація схильності до ризику, і Кодекс етики, і процедури, порядки та методики…

Розуміючи ризик-апетити та окреслюючи ліміти небезпеки, легше уникати фатальних загроз. Також важливими є механізм затвердження нових банківських пропозицій, пакет документів, що це супроводжують, і правило, яке резюмує: "банк має проводити тестування нового продукту до моменту його запуску".

Незалежна асоціація банків України (НАБУ) святкує перемогу, адже брала активну участь у процесі удосконалення та затвердження Положення про СУР. Комітет НАБУ з питань регуляторної політики та комплаєнс на початку 2017 року збирав робочу групу, до складу якої увійшли представники банків, які мають практичний досвід створення системи управління ризиками. Враховуючи значний обсяг документу та з метою більш ретельного відпрацювання в рамках робочої групи були сформовані окремі фокус-групи за кожним з видів ризику. Наша Асоціація організувала і провела різноформатні заходи, учасники яких підготували і схвалили декілька пакетів напрацювань, що об’єднали понад 150 пропозицій.

Величезна робота спричинилася до бажаного результату. Положення про СУР уже не перебуває в статусі "проект", встановлюючи цивілізовані правила та запроваджуючи чіткі механізми. Відтак поменшає тих, котрі втрачатимуть пильність, сахаючись будь-якої "непозбувної бентеги". Здихаємося і надокучливих байкарів з їхніми історіями про свою винятковість чи незамінність у сфері напрацювань і затверджень.

СУР-марафон завершено. Пролунав новий стартовий свисток, який стимулює завершити роботу над внутрішньобанківськими документами з питань управління ризиками та зобов’язує виконати заходи із запровадження вимог Положення в терміни, встановлені в графіку НБУ.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо NV
X