Хто заробляє на нелегальних заправках

0 коментувати
Нерідко можна зустріти браві рапорти Фіскальної служби про те, як десь в Чернігівській або Херсонській областях у результаті спецоперації була «накрита» нелегальна АЗС

Що сказати, справа потрібна. Але є всі підстави стверджувати, що якби податківці робили свою роботу повсюдно та сумлінно, такі повідомлення з'являлися б кожен день. Але найцікавіше, що такий потік новин міг би мінімум на півроку забезпечити один Київ. Саме тут сконцентрована основна маса нелегальних заправних станцій. Мова про незліченну кількість «наливайок» зрідженого газу.

Заправляючись на окремому газозаправному пункті (АГЗП), попросіть заправника дати чек на потрібну вам суму, приготувавши на ці цілі 10 гривень. Заправилися на 100 грн, а відзвітувати потрібно на 200? Будь ласка! На 300? «Велкам!», – скаже вам заправник, укладаючи гроші за газ в свою жилетку або напоясну сумочку.

Як ви думаєте, відпустили б вам фіктивно 10-15 літрів газу, якщо б потім з кожного літра довелося заплатити 1,2 грн податку? По суті, касовий апарат на такій заправці – звичайний принтер, не обтяжений зв'язками з ДФС.

Саме тому сльози заважають говорити, коли дивишся на офіційну звітність з роздрібної реалізації зрідженого газу. Наприклад, якщо в 2015 році за оцінками консалтингової групи А-95 автомобілісти спожили не менше 950 тис. т пропан-бутану, то офіційна звітність говорить про 540 тис. т.

Більше половини ринку зрідженого газу знаходиться в тіні

Ряди так званих київських дирочників (за місцем розташування, майже в кожній дірці в паркані, саме тому їх також іноді називають "підзаборниками") налічують від 150 до 250 станцій. Це становить більше половини всього ринку зрідженого газу, який оцінюється в близько 800 млн літрів на рік.

Боротьба з нелегалами, яку розгорнула київська влада в 2015 році, з гучним тріском провалилася. Якщо коротко, то демонтовані за порушення правил містобудування заправки через кілька днів повертаються на місця, як бабусі біля метро. Але найдивовижніше в тому, що столична влада пробує підступитися до цієї проблеми як завгодно, крім, здавалося б, найдієвішого важеля фіскальної служби. У неофіційних розмовах міські урядники кажуть, що податківці їм не підкоряються, а відповідно і залучити їх до процесу боротьби з «газовими» нелегалами складно.

Складно зрозуміти як мерію, так і податківців. І ось чому: головний видобуток нелегальних заправок – збір з роздрібного обороту підакцизних товарів (пропан-бутан теж до них відноситься). У 2015 р. він становив 5% від роздрібної ціни (близько 45 коп./л у середньому за рік), а з 1 січня 2016 р. абсолютизувався на рівні 0,042 євро/л або близько 1,2 грн/л. Важлива деталь: бюджетним кодексом передбачено, що цей збір був введений в рамках програми децентралізації та цільовим чином спрямовується в місцеві бюджети. З урахуванням нової ставки, втрати столичного бюджету від «сірих» заправок складуть до 30 млн грн у місяць. Як бачимо, тут вже не питання благоустрою, а чималих грошових сум, які міська влада просто не хоче взяти.

Що вже говорити про податківців, які вічно скаржаться на недобір грошей в бюджет. На пряме запитання «що робити?» керівник ДФС Роман Насиров порадив мені звертатися на гарячу лінію і писати скарги. А на що скаржитися? На те, що чек видають вже після відпуску товару, а команду пістолету дає не каса, а кнопка на колонці?

Є відчуття, що досвід «газових» нелегалів зараз активно почнуть переймати і «білі» мережі, так як конкурувати їм стане зовсім складно. Якщо раніше перевага була 45 коп, то зараз 1,2 грн/л (майже 15% від ціни реалізації). Вже звітність деяких відомих мереж стає вельми підозрілою.

Відверто дивує те, що впродовж всієї історії України як незалежної держави зловживання в сфері торгівлі нафтопродуктами були і є, несучи з бюджету величезні суми. Враховуючи обороти, невже не можна посилити контроль за заправками. Які торгують без податків буквально під носом у податкового главку.

Ми у 2020 році. Як зміниться Україна?

Цього четверга, 15 листопада, відбудеться фінальна лекція НВ з циклу "Україна 2020. Що чекає країну"

Що можемо зробити ми, щоб Україна нарешті стала успішною країною?

Прийти на лекцію
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время Бізнес, напишіть, будь ласка, листа за адресою: kolonka@nv.ua

Експерти ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: