А що буде, якщо Грінготтс збанкрутує. Сага про Фонд гарантування

30 листопада 2016, 12:42
Після кризи в 2014 країну накрила хвиля збанкрутілих банків: за два роки було ліквідовано понад 80 фінансових установ

Фонд гарантування вкладів фізичних осіб спільно з платформою ProZorro.Продажі запустили проект з продажу активів та майна банків, що ліквідовуються через аукціони на прозорих онлайн майданчиках. Спробуємо розібратися, як це працює на прикладі відомої саги про Гаррі Поттера і блокбастеру "Фантастичні тварини та де вони мешкають".

Відео дня

Грінготтс - монополіст


Чарівний банк «Грінготтс» (англ. Gringotts Wizarding Bank) — банк, заснований гобліном Грінготтом в 1474 році, в якому чарівники зберігають свої заощадження. Це єдиний банк в світі чарівників Англії, і інших не існує


У світі чарівників Джоан Роулінг банківською системою заправляють гобліни - вони люблять золото, уважні і допитливі. Грінготтс існує в Англії з XV століття і конкурентів у нього немає - всі заощадження чарівники зберігають в його підземеллях.
З XIX століття Міністерство магії передало повний контроль над банком гоблінам, але за короткий час правління Волдеморта встановлює "ручне управління" фінансами магів. Про депозитні умови і ставки кредитування нам нічого не відомо, зате курс галеона (магічної валюти) до фунту стерлінгу становить 1:5. Головна цінність банку - у стабільності та захищеності вкладів.

Чарівні гроші діляться на золоті галеони, срібні сикли і бронзові кнати. В одному галеоні 17 шеклів, а в сиклі 29 кнатів. Банк також бере на себе функції обміну маґлівських грошей на чарівні. Один чарівний галеон приблизно дорівнює 5 англійським фунтам стерлінгів.

Проте, можемо уявити ситуацію, в якій гобліни наважуються відмовитися від прив'язки до долара, створюють "іпотечні бульбашки" і розоряють Грінготтс. Якби події відбувалися в Україні і банк оголосили банкрутом, його майно перейшло б в управління Фонду гарантування вкладів фізичних осіб - саме Фонд повинен розпорядитися належним чином і повернути вкладникам кошти, кому гоблінські артефакти, а кому замок в Шотландії.


Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) України заснований з метою захисту прав і законних інтересів вкладників банків і виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.


Однак, у чарівному світі ще не придумали рішення для прозорих аукціонів, тому все проходить по-старому, з молоточком і особистою присутністю магів. Інша справа - сучасна Україна - проект ProZorro.Продажі, як сиквел гучного блокбастера "Система державних закупівель ProZorro" відкриває нову реальність - відкритих і конкурентних аукціонів онлайн.


ProZorro.Продажі - система, створена за ініціативою громадських організацій, комерційних майданчиків, державних органів і підприємців. Мета - прозора, швидка та ефективна реалізація майна банків в стадії ліквідації, а також запобігання корупції завдяки централізації даних, громадському контролю та розширенню кола покупців.


Негативні персонажі

Хто і що заважає прозорому і сумлінному розподілу активів і майна ФГВФО? Звичайно, ми насамперед думаємо про корупцію, але це "вселенське зло" має багато облич, і до кожного зілля свій антидот.

Люціус Мелфой або кумівство по-слизеринськи

Люціус Малфой II (англ. Lucius Malfoy II; народж. 4 квітня 1954) — пожирач смерті, чоловік Нарциси Малфой і батько Драко Малфоя. Люціус Малфой навчався на факультеті Слизерин, на останньому курсі був старостою школи. Люціус завжди хизувався своїм чистокровним походженням і зневажав маґлонароджених чарівників.


У Гоґвортсі є особливий факультет - Слизерин, ключові якості якого - у благородстві, амбіційності, зарозумілості і, звичайно ж, хитрості.

Гоґвортс (англ. Hogwarts School of Witchcraft and Wizardry) — навчальний заклад чарівників, які живуть у Великобританії та Ірландії.

Природно, ідея чесного і відкритого розпродажу майна Грінготтса не сподобалася б Люциусу Малфою - він би вважав за краще, щоб за попередньою домовленістю, ексклюзивні та цінні артефакти були доступні тільки представнику знатного чистокровного роду, наприклад - йому. Якби майно Грінготтса продавалося з аукціону, Люціус Малфой напевно використовував би мережу своїх знайомств для того, щоб зв'язатися з організатором аукціону і організувати торги таким чином, щоб покупка артефактів була максимально вигідною для нього. Саме так і відбувався приватизаційний процес в Україні, коли питання про купівлю підприємств вирішувалися не в ході прозорої відкритої процедури, а в результаті закулісних інтриг

Лорд Волан-де-морт не допустить вас до аукціону, маґли та бруднокровки


Лорд Волдеморт (англ. Lord Voldemort) — головний негативний персонаж в серії романів про Гаррі Поттера; темний чарівник, що володіє величезною магічною силою і практично досяг безсмертя за допомогою чорної магії.

Темний Лорд, сам будучи напівкровкою, відчуває справжню ненависть і презирство до нечистокровних чарівників і вся його риторика зводиться до позиціонування маґлів як нижчих, недостойних істот, недолюдей, завдання яких - підкорятися і служити чарівникам. І хоча Волдеморт не прагнув до того, щоб захопити владу публічно, через своїх слуг він повністю взяв під контроль Міністерство магії, засоби масової інформації та всі значимі структури чарівного світу, організувавши такий собі "чарівний олігархізм".

Природно, що при таких умовах, розпродаж майна Грінготтса, як і сам банк, залежав би тільки від волі Темного Лорда, який точно не допустив би бруднокровок і співчуваючих маґлам чарівників до розпродажу майна найстарішого чарівного банку. Негідні учасники просто не мали б доступу до аукціону, який став би долею близьких поплічників і лоялістів Волдеморта.

Закритість є однією з головних корупційних загроз на будь-яких аукціонах, причому критерій допуску може бути найрізноманітнішим: статус, рівень доходів, належність до певної соціальної групи, або, як у випадку з Волдемортом, - за статусом крові.

Така ситуація мала місце при розпродажі майна ФГВФО в Україні - біржі допускали до аукціонів тільки "своїх" людей, відмовляючи в доступі кожному, хто не мав відношення до обраних учасників або ж міг змінити хід аукціону на свою користь.

Бюрократія Корнеліуса Фаджа

Фадж - випускник Слизерина, що пояснює багато чого в його характері: хоча він однозначно не є злим чарівником або прихильником темних мистецтв, у всіх його професійних діях ним керують амбіції, жага влади і страх втратити свою репутацію і крісло міністра магії. Відсутність волі для прийняття непопулярних, але необхідних рішень стало причиною впровадження реформ для захисту Англії в потрібний момент.

Корнеліус Фадж усіляким чином постарався б загальмувати реформу продажу майна Грінготтса просто тому, що не любить змін і не хоче міняти систему, в якій для нього все працює ідеально.

Знову ж таки, ініціатива, що виходить не від міністра магії, може показати, що міністр не такий вже мудрий та далекоглядний, і в деяких сферах громадянське магічне суспільство може впоратись і без нього, а цього марнославний Фадж бажає менш за все.

В Україні справи йдуть подібним чином - існує прошарок чиновників-бюрократів, які чинять значний опір реформам в будь-якому їх прояві навіть не з особистої вигоди, а просто з небажання щось змінювати і зменшувати власні повноваження.

Орден Фенікса і ІТ технології


Орден Фенікса був заснований Альбусом Дамблдором у 1970-х роках, під час першого приходу Волан-де-Морта до магічної влади над Британією. Мета організації - опозиція режиму Темного Лорда та його Поглиначів Смерті, повне викорінення навислої загрози. Учасниками формування були досвідчені працівники Міністерства Магії, обдаровані чарівники, які відносно недавно до того моменту закінчили Гоґвортс, та інші надійні люди, у яких вірив і яким довіряв сам Дамблдор.


Однак є в чарівному світі і організації, які борються з темними мистецтвами і роблять життя магів краще. Насамперед, це - аврори, чиє покликання - боротися зі злими чарівниками і магічними погрозами.

Крім них, існують неурядові організації, що борються зі злом і прагнуть до прогресу - наприклад, Орден Фенікса. По-суті, члени Ордена є волонтерами - адже за їх участь в боротьбі проти зла вони не отримують ніякої нагороди і діють виключно з особистих мотивів і бажання убезпечити магічний світ від темних сил. Серед членів Ордену чимало розумних, здібних людей, які після перемоги над темним Лордом зайнялися перебудовою чарівного світу, наприклад - Герміона Грейнджер, яка боролася за права пригноблених ельфів-домовиків і яка згодом стала міністром магії.

Саме люди такого складу змогли б придумати чесну, прозору і відкриту систему продажу майна Грінготтса, яка поверне чарівникам їх вклади і дозволить банку виплатити борги. Така система, по-перше, повинна була б бути прозорою, щоб кумівство і зв'язки Малфоя не дозволили б їм отримати пріоритет в аукціоні. По-друге, повинен існувати механізм, що дозволяє будь-якому учаснику бути зареєстрованим для участі в аукціоні незалежно від статусу крові чи рівня доходів. По-третє, впровадження системи повинно бути максимально рішучим і повноцінним. щоб чиновники-бюрократи кшталт Корнеліуса Фаджа не змогли зупинити цю реформу.

В Україні це питання було вирішене впровадженням системи ProZorro.Продажі, яка функціонує за принципами системи державних публічних закупівель ProZorro, що вже зарекомендувала себе. Система складається з центральної бази даних, яка містить інформацію про усі лоти, аукціонний модуль та акредитовані майданчики. Для участі в аукціоні потрібно зареєструватися на будь-якому із майданчиків, після чого йому стануть доступні всі лоти і можливість розміщувати свої пропозиції. Наявність безлічі майданчиків забезпечує відкритість аукціону - адже якщо користувачу буде несправедливо відмовлено в реєстрації на одному з них, він зможе зареєструватися на будь-якому іншому, а нечесний майданчик позбудеться акредитації.

Центральна база даних дозволяє всім майданчикам відображати всі доступні лоти, і після публікації лоту на одному з майданчиків, він відразу ж стане доступний усім іншим. Доступ до ЦБД обмежений: ні майданчик, ні організатори торгів не можуть вплинути або змінити розміщену на ньому інформацію.

Система ProZorro.Продажі дозволяє чесно і відкрито продавати майно державних і приватних підприємств, і найголовніше - майно Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, що дозволить ФГВФО повернути кошти вкладників без залучення бюджетних коштів.

Для кожного закляття існує контрзакляття, для кожної отрути - протиотрута, і жодній корупції можна дати відсіч. Магія має воістину безмежні можливості, і навіть якщо б Грінготтс дійсно розорився, Міністерство магії і магічне співтовариство змогло би прийняти розумне і раціональне рішення, щоб не допустити обмеження прав чарівників при розпродажі майна Грінготтса з аукціону. Однак і в світі маґлів сучасні технології дозволяють створити відкриту і прозору систему, яка долає корупцію не гірше, ніж Патронус розганяє дементоров.


Патронус (від patronus — покровитель) — магічна сутність, яка викликається заклинанням «Експекто патронум». Служить як захист від дементоров (демонів). Може бути виражена і як просто хмара сріблястого пару, так і набувати різних форм (так званий «тілесний патронус»).

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X