5G-технології набирають обертів

1 вересня 2017, 13:30
5G-технології неминучі. І оскільки Україна в розвитку мобільних технологій відстала на десяток років від Європейських країн, то потрібно прискорювати не тільки 4G, а відразу ж "стрибати" в 5G-технології

У статті від 08 лютого 2017 роки я докладно писала про технологічні завдання для різних генерацій технологій мобільної передачі даних, починаючи від 3G. Думаю, не зайве повторитися, для чого планується розробка нових стандартів і впровадження нових технологій 5G.

Відео дня

5G-технології неминучі. Їх спрямованість вирішує завдання за межами призначеного для користувача мобільного інтернету і є основою для автоматизації процесів і управління рухомими об'єктами в Індустрії 4.0.

Це - підключення інтернету речей (Internet of Things, IoT), вертикальних рішень для різних індустрій. Починаючи від Smart City і цифрового землеробства до e-health і автопілотування автомобіля, закінчуючи доступом до AI (Artificial Intelligence), VR і т.д.

І перед цими технологіями ставляться абсолютно інші вимоги, ніж перед 3G і 4G:

Завдання номер один – це масове підключення девайсів і речей, до 50 тис. на одну стільничку, з часом роботи батарей в датчиках і аксесуарах до 10 років, а також мінімальне споживання енергії, мінімальні випромінювані потужності;

Друге завдання – критична комунікація, з мінімальною затримкою на мережі, менш ніж мілісекунди, з максимальною надійністю і промисловими стандартами до інтернет-додатків. Це зажадає зміни архітектури мережі і істотного поліпшення радіоінтерфейсу, а також виділених ресурсів ядра мережі та виділених і зарезервованих радіоресурсів;

Третє завдання – вдосконалена мобільна передача даних, з більш високими швидкостями, підвищеною щільністю девайсів і користувачів;

Четверте завдання – забезпечення експлуатації мережі з усіма цими гібридними і комплексними вимогами. І найголовніше – забезпечення безпеки і збереження як даних, так і процесів. Питання кіберзахисту стають наріжними.

Стандартизація і тестування

Без стандартизації жодна технологія не запускається в комерційне виробництво, так як без уніфікації інтерфейсів і параметрів устаткованням неможливо побудувати сумісні і глобальні мережі. Тому все починається з розробки стандартів.

Організація ITU і 3GPP "драйвують" розвиток стандартів для мобільної технології і для 5G в тому числі.

З початку року пресинг на розробку стандартів під 5G тільки посилився і тепер уже за графіком перший стандарт повинен бути готовий в березні 2018, а не до кінця 2018 року, як планувалося раніше.

Крім терміновості в розробці стандартів, мобільні оператори, вендори, стартапи на базі європейської ініціативи ЕU 5G-PPP активно займаються розробкою бізнес моделей і use-cases для 5G. Один з таких масштабних проектів, які спонсорує ЄК в розмірі 7 млн євро, стартує з активною участю Nokia, декількох мобільних операторів, стартапів і розробників ІТ-систем.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

І ключові мобільні гравці по всіх континентах в першій половині 2018 роки вже планують пре-комерційний старт 5G і перші комерційні мережі почнуть надавати послуги в 2019 році.

Сподіваємося, що Зимова олімпіада в Сеулі в лютому 2018 нас приємно здивує інноваційним застосуванням 5G-послуг і продуктів.

В якому діапазоні частот планується 5G?

Це найактуальніше питання як для стандартизації, так для архітектури мережі і виробництва обладнання.

На даний момент чітко визначено так званий C-Band в діапазоні 3300-4200 МГц. Це найбільш гармонізований глобально спектр, оскільки практично всі держави мають його у своєму розпорядженні, і це найнижчий по частоті з планованих діапазонів. Він дозволяє забезпечити мобільність, що відразу робить цей спектр стратегічним для розвитку 5G.

В 2019 на WRC (World Radio Congress) розглядатимуть і більш високі сантиметрові діапазони 24,25 - 29,5 ГГц і 37,0 - 43,5 ГГц.

Прогнози споживання послуг 5G

В 2025 році очікується 1,4 млрд 5G підключень. Такими темпами не росла ще жодна мобільна технологія.

Для порівняння, GSM мобільний зв'язок досягнув 1,5 млрд клієнтів в 2005 році – через 14 років після комерційного старту першої мережі в Фінляндії в 1991 році.

Gartner провів глобальне дослідження серед ІТ та бізнес лідерів, яке показує, що 75% потенційних користувачів (компаній) готові платити більше за 5G, ніж за сервіси 4G.

При цьому 53% користувачів готові платити на 20% більше за нові послуги, а 22% користувачів - на 30% більше.

Такі прогнози по прибутковості і готовності клієнтів платить більше за сервіси підштовхує мобільних операторів і провайдерів послуг прискорювати свої плани по ролауту мереж 5G і намагатися відповідати очікуванням клієнтів. А клієнти вважають, що 5G буде вже широко доступно з 2020 року, хоча поки що тільки 3% мобільних операторів заявили про комерційний старт послуг 5G в 2020-му.

Мабуть це ще один аномальний фактор - потреби та очікування клієнтів вперше випереджають розвиток і впровадження мобільних технологій.

А що у нас з 5G?

А у нас поки тільки один оператор, Lifecell, пообіцяв розвивати 5G в Україні, про що підписав відповідний меморандум у 2016 році з виробниками обладнання Ericsson і Huawei. Але практичних кроків в цьому напрямі за 2017 рік поки не відбулося.

Оскільки Україна в розвитку мобільних технологій відстала на десяток років від Європейських країн і 4G ще тільки в планах, то було б логічно прискорювати не тільки 4G, а й відразу ж "стрибати" в 5G-технології для прискорення технологічного та економічного прогресу в країні.

Результати впроваджень кожної нової технології, які прискорюють доступ в інтернет, а у випадку з 5G і дає можливість управляти процесами і машинами в реальному режимі часу, дає прорив в економічному розвитку і відбивається в зростанні ВВП. Кожні додаткові 10% користувачів ШСД інтернету дають приріст в +1,2% до ВВП, збільшення швидкості доступу в інтернет - знову дає приріст до ВВП.

А це саме те, чого нам так не вистачає!

Показати ще новини
Радіо NV
X