$500 млн інвестицій для українських компаній

3 серпня 2017, 16:06
За останні п’ять років в Україні було проінвестовано близько 400 інноваційних компаній

Загальна сума інвестицій (згідно з Оглядом ринку від UVCA ) склала трохи більше $400 млн. З одного боку, це хороший показник, але якщо розібратися детальніше - не вистачає інвестицій у компанії на ранніх (Seed) стадіях. Великий відсоток загальної суми інвестицій - кілька великих угод, які "докорінно" змінюють інвестиційну картину. Важливо відзначити, що венчурний ринок в Україні - практично єдиний у всьому світі, який сформувався самостійно, без підтримки держави (а часто навіть всупереч "допомозі").

Відео дня

При цьому, зараз всі розуміють, наскільки інноваційні галузі впливають на економіку країни. Це не тільки більше 3% ВВП, а й перспективи зростання і розвитку. 21 липня наша Асоціація (UVCA - Українська Асоціація венчурного і приватного капіталу) провела зустріч з Прем'єром-міністром України Володимиром Гройсманом. І одним з досягнень стала підтримка Прем'єром нашого проекту Фонд Фондів (ФФ) на умовах державно-приватного фінансування. Тепер ми сподіваємося, що робоча група, створена державою спільно з інвесторами, дозволить далі рухатися в реалізації проекту. І свою місію тепер вважаємо практично виконаною - об'єднання інвесторів і отримання мінімального комінтменту від держави в розмірі $10 млн на проект. Вся ця проведена нами робота приведе до реалізації Фонду Фондів, і як результат, обернеться півмільярдом доларів інвестицій в українські компанії.

Чому реалізація цього проекту така важлива для всієї української економіки?

Фонд Фондів - це як дороги для інвестиційної та інноваційної діяльності, стимулюватиме розвиток усього ринку. Цей інструмент використовується в усьому світі для залучення грошей у венчурну і інвестиційну екосистему. Примітний приклад Канади: там Фонд Фондів був реалізований досить недавно - в 2012 році, і в результаті цього було створено 50 локальних фондів. Тобто по суті вся венчурна екосистема Канади була створена завдяки такому проекту. Переходячи до українських реалій.

Хотілося би відразу розвіяти ті міфи, які існують навколо Фонду з приводу всіляких зловживань.

Керуючі будуть призначені інвесторами ФФ (інституціональними міжнародними інвесторами) на конкурсній основі і контролюватися міжнародними інвесторами. Це дозволить уникнути корупції і упередженості (як до вибору інвестованих фондів, так і кінцевих стартапів для інвестування). Також буде призначено наглядову раду. До неї увійдуть інвестори, представники Фонду і держави.

З осені 2015 року я почав спілкуватися з міжнародними інстуціональними фондами, що запускають/інвестують у фонди фондів. Було зрозуміло, що інтерес є і можна починати рухатися в цьому напрямку в Україні. Після зустрічі з Президентом влітку 2016 року, Асоціація почала спілкуватися з потенційними партнерами на більш офіційному рівні. Але єдиною умовою, щоб Фонд відбувся, була фінансова участь держави, хоча би в мінімальному розмірі. Через рік, нам вдалося донести цю інформацію до Уряду країни, в особі Прем'єр-міністра, який обіцяв підтримати проект фінансовими гарантіями держави. При цьому мова йде про $10 млн, які потенційно виростуть до $500 млн. Погодьтеся, 1:50 - хороше вкладення.

Механізм роботи Фонду Фондів:

Створення Фонду фондів дозволить залучити інвестиції від фондів - інституціональних інвесторів, які інвестують $50-500 млн в один проект. Такі фонди не інвестують в окремі компанії, але інвестують в інші великі фонди і такі проекти як Фонд Фондів. Наприклад, Європейський інвестиційний фонд (EIF) за останні роки проінвестував в подібну модель в Європі, так обсяг наприклад Польського Фонду Фондів склав $600 млн.

Після залучення капіталу в Україну він буде реінвестований у локальні венчурні фонди (близько 10 існуючих на ринку і нові) на конкурсній основі. На другому етапі капітал об'єднується з капіталом венчурних фондів (подвоюється або навіть потроюється) та інвестується в інноваційні компанії. Таким чином, загальна сума інвестицій складе близько півмільярда доларів, а з огляду на те, що середній чек угоди в Україні - $500 тис., будуть додатково проінвестовані близько 800 інноваційних компаній на різних стадіях. Тобто, кількість інвестицій і їхній обсяг збільшиться, як мінімум, в 2-2,5 рази.

Важливо відзначити, що відбувається диверсифікація та інвестування (на проміжній стадії) в різні фонди. Всі фонди інвестують в стартапи з різною специфікою, різних вертикалей і різні суми. Єдине, що найімовірніше об'єднає більшість підсумково проінвестованих стартапів - глобальний орієнтир. Результатом Фонду Фондів стане те, що локальні фонди будуть інвестувати більше, йти на ризикові інвестиції, конкурувати за стартапи між собою, в тому числі на більш ранніх (Seed) стадіях.

Підсумовуючи все вищесказане, навіщо потрібен Фонд Фондів:

Інноваційним компаніям (стартапам). Це можливість залучити інвестиції, в тому числі на більш ранніх стадіях (незалежно від напрямку, цільового ринку і т.д.). Розвиток інвестиційної сфери для стимулювання розвитку малого та середнього бізнесу як стратегічного напрямку - близько 800 компаній отримають інвестиції. Будуть створені нові робочі місця для молодих спеціалістів в сфері ІТ і технологій (близько 100 тисяч робочих місць). Доступ до капіталу мотивує підприємців будувати свої компанії в Україні, не виїжджаючи за кордон. Створення Фонду Фондів також сприятиме зростанню кількості акселераторів, інкубаторів тощо для освіти стартапів і в підсумку їхня кількість може збільшитися до 5 тисяч найближчими роками.

Локальним венчурним фондам. Фандрейзинг в Україні - складне завдання. Поки тільки мінімальній кількості фондів (напр, Horizon Capital) вдалося залучити капітал, близько 11 перебувають в процесі фандрейзингу. При створенні Фонду Фондів, його кошти будуть реінвестовані в 7-10 фондів, відповідно приблизно на $20 млн у кожен. Обов'язкова умова - подвоєння або потроєння капіталу. Відповідно, з'явиться 10 фондів з обсягом капіталу до $50 млн кожен. Вони зможуть стати більш ризикованими, більше інвестувати і навіть конкурувати між собою при інвестуванні в стартапи.

Україна. Реалізація проекту Фонду Фондів допоможе змінити позиціонування України в світі з "країни, в якій йде війна" в країну "стартап-націю" з розвиненою інноваційною економікою. Зменшення "відпливу інтелекту" з України - більше професіоналів буде прагнути працювати на Батьківщині, що, своєю чергою, збільшить надходження податків до бюджету.

Замість висновку

Ідея створення фонду фондів з'явилася у мене ще в 2004 році. Тоді ж нами була розроблена перша стратегія венчурної індустрії, де Фонд Фондів був основою концепції. Але венчурна екосистема в Україні тільки зароджувалася і тому держава не була готова підтримати проект. На відміну від того ж Ізраїлю, який цю концепцію тоді реалізував. І зараз весь світ бачить результат, який, я впевнений, ми зможемо повторити.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X