5 простих речей, які зроблять Україну крутим експортером

29 квітня 2016, 18:42
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
У сьогоднішніх умовах з України вигідно експортувати тільки металобрухт і, можливо, горіхи. Я бачив, як працює в інших країнах, і знаю, що потрібно зробити нам

В силу специфіки роботи моя компанія, UBC Group, може служити хорошим тестером стану бізнес-середовища в країні. Все, що ми не робимо в Україні, ми робимо всупереч обставинам, що склалися і постійно долаємо якісь бар'єри. Поясню чому.

Відео дня

Ми працюємо в більш ніж 60 країнах - виробляємо охолоджувачі для пива і напоїв, у Східній Європі взагалі перші з виробництва холодильного обладнання та промопродукт. Крім того, займаємося інжинірингом та проектними роботами - тобто тим, що називається експорт послуг. Спираючись на наш величезний досвід роботи в цих країнах, ми склали прості і працюючі пропозиції про те, як поліпшити і стимулювати експорт. Це дуже прості речі, які потрібно зробити негайно.

1) Скасування 90 денного терміну повернення валютної виручки з валютного контролю. Терміни повернення повинні регламентуватися тільки умовами договору між контрагентами. (У Польщі або навіть Росії немає поняття «терміновості повернення валютної виручки» - є умови розрахунку в договорі. Ось коли ці умови порушуються і не встигли пролонгувати договір з обопільної згоди сторін, тоді вже можуть застосовуватися адміністративні та/або фіскальні заходи, і то, якщо це мало системний характер з ознаками недобросовісних дій).

У бізнесі терміни повернення валютної виручки диктує кон'юнктура ринку, і для кожної галузі вона різна.

Наприклад, найбільший виробник пива в світі АmBev (в Україні відомий під торговими марками Чернігівське, Рогань, в Америці Budviser і т.д.) має директивні умови відстрочки платежу - 120 днів з моменту поставки. Чи не можете дати такі умови - не беріть участь в тендері. Плюс ще є термін логістики. Якщо ми поставляємо в США або в Бразилію, то до цього терміну додається ще термін логістичних операцій. Ми це обмеження долаємо через укладення контракту з однією з наших Європейських дочок. Ми, наприклад, в Польщі, беремо кредит і самі собі платимо через 90 днів.

Відсотки по кредиту - наші витрати. Через таке обмеження не купити з України складне технологічне обладнання - з терміном виготовлення 3-6 місяців взагалі неможливо.

2) Скасування обов'язкової 75% -ної продажу валютної виручки.

Це наша наступна біда. Потрібно скасувати обов'язковий продаж валютної виручки в принципі! Нам пояснюють це кризою - так ось в Білорусії під час ралі їхнього рубля - обов'язковий продаж була 30%.

Пам'ятайте в попередньому прикладі ми перевели взяті в кредит гроші в Україну для закриття терміну повернення 90 днів і обов'язково продали 75%? Далі нам потрібно купити комплектуючі для виробництва шафи. Так інтегрально влаштований сучасний світ, що всі країни на чимось спеціалізуються. Майже половина деталей проводиться за кордоном. І ми «обов'язково» продавши відразу хочемо купити валюту для оплати комплектуючих і купуємо її вже по курсу покупки. На рівному ринку спред (в межах 1 дня) між купівлею і продажем становить 0,5-1%, на волатильному значно більше.

3) Але купити не можна відразу. Виконання валютних заявок на покупку і продаж валюти 4 дня. Реально ось цей спред за 5 днів (повністю непередбачуваний період) - це прямий збиток експортера, який повинен продати експортну виручку, а потім почекати 4 дні для виконання заявки на зворотну купівлю валюти і відправити нарешті на постачальника-імпортера або погашення валютного кредиту. Ось на цій ділянці - на скільки стрибнув курс - такі і втрати.

4) Це ще не всі пригоди. Ще є заборона або обмеження на покупку валюти на розрахунковий рахунок за наявності інвалюти на розрахунковому рахунку: є на рахунку $25 тис. - все, ви валюту купити не можете. Що це за обмеження для підприємства з оборотом $ 10-20 млн?

Але і це ще не все.

5) Вічні проблеми з поверненням ПДВ. Скільки цей податок існує, стільки і живуть проблеми.

Такі обмеження вбивають експорт машинобудування і підприємств легкої промисловості. При таких умовах з України вигідно експортувати тільки металобрухт, ну і ще грецькі горіхи, за які можуть і передоплату заплатити.

Ми торкнулися лише валютних обмежень і проблем з ПДВ. Це тільки маленька верхівка айсберга - 2-3% всіх проблем. Далі є ще проблеми митниці і цілого сонму різних присосочних відомств типу фіто-санітарії, ТПП, метрології, митні процедури, податкові органи, різні дозвільні документи і багато-багато іншого. І вони ще масивніше, і навіть ми з нашим досвідом постійно дізнаємося про нові і дивуємося. Тому далі буде.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X