5 головних проблем, через які руйнується бізнес

9 листопада 2017, 14:45
Багато компаній відчувають напруженість в бізнесі. Власники і співробітники грішать на кризу, зростаючу конкуренцію, ринок, що падає ринок — шукають причину свого нещастя зовні

Однак, основна причина кризи компаній криється не зовні, а всередині. У цій статті розглянемо п'ять найбільш популярних проблем, з якими стикаються власники бізнесу і їх компанії, а також поговоримо про причини і способи їх вирішення.

Відео дня

Проблема №1: падають продажі

Три головні питання, які визначають успіх вашого бізнесу: "Що ви продаєте, кому і як?". Часто причина низьких або падаючих продажів криється в неефективності відповідей на ці питання. Тут мова йде про бізнес-модель основу успішного бізнесу. Більш докладно бізнес-модель можна визначити за допомогою наступних питань:

  1. Хто є цільовими клієнтами компанії?

  2. Що являє собою концепція ідеального продукту компанії?

  3. Що являє собою конкурентне середовище (між ким буде вибирати потенційний клієнт)?

  4. Чому потенційний клієнт вибере саме нас?

  5. Які канали просування ми використовуємо?

Саме у відповідях на ці питання криється потенціал успіху компанії. Важливо розуміти, що бізнес вкрай мінливе середовище. Якщо ви не удосконалюєте і не переглядаєте бізнес-модель, то ризикуєте опинитися в ситуації, коли намагаєтеся неефективно продавати непотрібний товар на ринку, що падає з високою конкуренцією. В результаті низький рівень продажу.

Бізнес-модель можна і потрібно змінювати. Будь-яка компанія повинна переглядати її не рідше одного разу на рік, адаптуючи під актуальні ринкові умови.

Проблема №2: співробітники неефективні

Існує важливе правило: хочеш забезпечити якість результату забезпеч якість процесу. Це означає, що якщо ви хочете побудувати ефективну команду, вам потрібно:

  1. Розуміти, які ключові центри відповідальності повинні існувати у вашій компанії;

  2. Мати детально уявлення про те, як вони повинні функціонувати;

  3. Відбудувати роботу кожного з цих центрів, позначивши чіткі очікувані результати.

Для того, щоб було можливо якісно відбудувати роботу, під кожну посаду в організаційній структурі повинні бути набрані правильні співробітники. Причому, в першу чергу при підборі важливо враховувати особистісні якості та відповідність людини корпоративній культурі компанії. У нинішніх умовах ринку праці, щоб знайти одного цінного співробітника, доводиться просіювати величезну кількість кандидатів. Щоб наймати дійсно сильних співробітників, процес перегляду кандидатів на ринку повинен бути безперервним. А для цього потрібна ізольована функція підбору персоналу в структурі компанії окремий рекрутер або навіть цілий підрозділ.

Існує багато корисних рекомендацій щодо управління командою, але головне питання, яке треба поставити собі, працюючи з колективом: "Якби я заново будував компанію, і мені потрібно було наймати людей з нуля, кого з поточної команди я взяв би знову?". Якщо в колективі виявився співробітник, який не відповідає вам по особистісним якостям, то вкрай бажано обговорити з ним "вузькі місця" і дати шанс виправитися. У разі відсутності позитивного зрушення, потрібно з ним попрощатися. Чим більше концентрація "не ваших" співробітників в компанії, тим складніше буде досягти успіху. Працюйте з вашими людьми, а для цього навчитеся їх правильно шукати.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Проблема №3: компанія стоїть на місці

Рік проходить за роком, в компанії ті ж обороти, клієнти, географія діяльності та асортимент. Це погана тенденція, оскільки один з важливих критеріїв здоров'я бізнесу безперервне зростання.

Для того, щоб зрушити з мертвої точки, в компанії потрібно проводити щорічну стратегічну сесію, на якій формується бачення майбутнього на майбутні 12 місяців, ставляться цілі, які в подальшому декомпозуються на проміжні етапи місяць або квартал. Всі стратегічні плани необхідно формалізувати у вигляді списку проектів, від яких залежить розвиток компанії. Далі ефективність бізнесу залежить від якості внутрішнього project-менеджменту. Мова про здатність компанії закріпити відповідальних за проектами і дисципліновано реалізувати кожен з них. Таким чином, компанія живе в певному ритмі заходів зі стратегічного планування і контролю реалізації стратегічних планів.

Проблема №4: надмірна залежність бізнесу від власника

Підприємець важлива і необхідна людина на старті бізнесу, однак з ростом компанії, він часто починає заважати. Намагаючись контролювати і вникати в усі процеси в компанії, він часто руйнує свою організацію. Адже власник це нікому не підконтрольна людина, якій дозволено міняти все, що завгодно в компанії, при цьому людина далеко не завжди структурована і послідовна у своїх діях. До того ж власник бізнесу зазвичай любить замикати багато процесів на собі, тим самим привчаючи співробітників, що прагнути до самостійності і відповідальності немає сенсу все одно власник страхує. А при цьому падає якість життя власника і бізнес рано чи пізно починає руйнуватися.

Пройшовши період стартапу, важливо навчити компанію працювати самостійно. Це схоже на роль стартера в двигуні ви заводите двигун стартером від акумулятора і в якийсь момент двигун повинен завестися. Але якщо він не заведеться, то стартер посадить акумулятор і машина нікуди не поїде. Власник бізнесу хороший стартер, який заводить всю машину. Але далі потрібно дати можливість компанії ефективно рости і розвиватися при мінімальній його включеності.

Для цих цілей в компанії важливо вибудувати ефективну функцію операційного управління. Бажано, щоб операційним керуючим був не саме власник. Щоб людина ефективно керувала компанією, у неї повинна бути сувора підзвітність і розуміння "якщо я не впораюся з мене запитають". Власник бізнесу, що самостійно керує своєю компанією, не має такої підзвітності, тому що він наданий сам собі. До того ж, підприємець - особистість творча, яка генерує ідеї і також є "стартером" для багатьох спонтанних рішень, що ще більше ускладнює процес операційного управління.

Проблема №5: не вистачає фінансів

Одне з улюблених питань багатьох власників бізнесу: "Де взяти гроші?". Воно викликане найчастіше касовими розривами в компанії, коли компанія не здатна платити по своїх рахунках. Відповідь на це питання варто шукати в тому, як компанія будує управління своїми фінансами.

Для забезпечення фінансового здоров'я бізнесу, у компанії повинен бути впроваджений ефективний управлінський облік, що включає в себе три ключових звіту: баланс, звіт про прибутки і збитки (P&L), звіт про рух грошових коштів (Cashflow). Крім цього вкрай важливо впровадити фінансове планування.

Планування і прогнозування є важливими складовими здоров'я бізнесу, оскільки вони дозволяють запобігати майбутнім проблемам вже сьогодні. Прогноз руху грошових коштів дозволяє компанії побачити наближається касовий розрив завчасно і прийняти своєчасні дії для його усунення.

Компаніям важливо приймати фінансові рішення не "сьогодні на сьогодні", а "сьогодні на післязавтра". У той час як сьогоднішній день це не крапка прийняття фінансових рішень, а точка реалізації дій, які були сплановані раніше.

Говорячи про ефективний бізнесі, можна виділити велику кількість компонентів, які повинні бути збудовані в компанії, щоб вона була здоровою і розвивалася. У даній статті ми розглянули найбільш критичні моменти, які впливають на стан бізнесу.

Практика роботи з підприємцями, а також досвід Школи системного бізнесу Бізнес-Конструктор показує, що вирішуючи тільки ці п'ять проблем, компанії починають стрімко розвиватися, не дивлячись на кризові ситуації. Грошей і потенційних клієнтів на ринку досить. Питання в тому, щоб створити сильний конкурентний продукт і побудувати грамотну систему управління компанією.

Показати ще новини
Радіо NV
X