3 найгучніші банківські крахи

17 лютого 2017, 14:00
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
У результаті нинішнього "банкопаду" за останні 3 роки в Україні було ліквідовано 87 банків

Цей процес хоч і приніс позитивний результат банківській системі, але тут же викликав цілком обґрунтоване обурення інвесторів і особливо - вкладників цих банків, тим самим мало не остаточно знищивши будь-яку довіру до банківської системи країни. Однак у світі існують приклади того, як куди більш великі, надійні, і з вигляду - непохитні банки обвалювались, тягнучи за собою не тільки своїх вкладників, але і всю економіку країни.

Відео дня

Першим, до болю знайомим і образливим для кожного українця прикладом є Ощадбанк СРСР. Створений у 1987 році в рамках реформ банківської системи, Ощадбанк обслуговував понад 293 мільйонів жителів 15 Союзних республік, і його ліквідація в грудні 1991 року стала справжнім ударом для всіх вкладників. Важко оцінити масштаби грошей, які були втрачені вкладниками Ощадбанку, однак приблизна кількість постраждалих від його краху тільки в Україні оцінюється в 12 мільйонів осіб. Україна 1996 року гарантувала своїм громадянам компенсації вкладів Ощадбанку, і тоді сума вкладів українських громадян оцінювалася в 131,96 млрд гривень, що враховуючи курс 1996 року, становило близько 75,4 мільярдів доларів (відповідний Закон України, ст. 4).

Ще одним прикладом раптового банкрутства найбільшого банку можна вважати банкрутство банку Washington Mutual у 2008 році. Цей банківський холдинг був заснований у 1889 році і володів активами на суму 327,9 мільярдів доларів. Причиною його банкрутства стала велика кількість високоризикових кредитів, виданих з 2004 по 2006 рік на суму близько 50 мільярдів доларів. У 2007 році третина таких кредитів були простроченими або щодо них був оголошений дефолт, що разом з хвилею банківської кризи знищило Washington Mutual і призвело до втрати 95% його вартості в 2008 році.


Але головним прикладом найбільшого і найбільш значущого банкрутства є крах банку Lehman Brothers, який вважається початком світової кризи 2007-2008 років. Банк був заснований в 1850 році і до моменту свого падіння вважався одним з лідерів інвестиційного бізнесу в світі. Банк мав активи на суму 691 мільярд доларів і за останній рік своєї повноцінної роботи у 2006 виручив 46,7 мільярдів доларів, 4 з яких становив чистий прибуток. Однак, до 2008 року холдингова компанія банку має вже 613 мільярдів доларів боргів, що призводить до його банкрутства. Банкрутство такого великого банку не просто відбилося на ринку, але і показало справжню ситуацію з іпотечною бульбашкою, жертвою якої тут же виявилися інші банки й інвестиційні фонди. Саме цей банк став початком тієї кризи, від якої досі не відійшли деякі найбільші світові банки.


З цього можна зробити висновок, що добробут банку багато в чому залежить від мудрості його топ-менеджменту та їх добросовісності. І українські, і німецькі та американські банки точно так само ризикують, намагаючись заробити більше і врешті-решт - несуть відповідальність за свої результати. Зараз важкі часи переживають великі банки Євросоюзу - Deutsche Bank, який МВФ назвав найбільш ризиковим банком світу через його розміри і вплив на економіку ЄС або найстаріший банк світу і 3-й за розміром банк Італії Monte dei Paschi di Siena, який уряд Італії був змушений націоналізувати, щоб не допустити його краху. 40% його загального кредитного портфеля - 47 мільярдів євро - становлять проблемні кредити. Загальна ситуація в Італії така, що найбільші банки країни мають прострочені кредити на суму в 360 мільярдів євро, а вихід Великої Британії з ЄС тільки погіршує економічні показники країни та впливає на банківську систему загалом. Додаткові труднощі створює складна процедура докапіталізації проблемних банків, яка проводиться на рівні всього ЄС, а не окремої країни. В банках Італії розміщено близько 550 мільярдів євро за даними Банку міжнародних розрахунків, з них 250 - кредити французьких банків, і ще 90 - німецьких. В разі краху банківської системи Італії, втрати для одного тільки Deutsche Bank будуть у 30 разів більшими, ніж при краху банків у Греції.

Стан цих банків і фінансових систем цих держав має величезний вплив на весь світ і на нашу країну зокрема, але на жаль, з цим ми поки нічого не можемо вдіяти. В наших силах залишається закінчити оздоровлення вітчизняної банківської системи і змусити НБУ проводити постійну, жорстку перевірку всіх банківських установ з метою їх контролю і попередження їх краху.


Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X