10 пунктів з приводу ФОП і податків

22 лютого 2019, 11:32

Навіщо взагалі вся ця буря в склянці?

1. Поки в кожному другому будинку в центрі Києва без будь-якого маскування відкриті нелегальні ігрові автомати і казино, податкова і поліція мають право лише на одне  сховати своє не червоне від сорому обличчя глибоко під землю.

Відео дня

2. Державні митниця і Укрзалізниця  величезні корупційні ями, через які бюджет втрачає мільярди доларів. Розповідаючи бізнесу, як себе поводити, держава нагадує лежачого на дивані жирного експерта, який добре знайомий з теорією схуднення і здорового способу життя, але сам не здатний ні на що, окрім роздавання порад.

3. Чи повинен бізнес платити податки? Звичайно. Але не варто забувати, що податки  це плата за послуги держави. Зокрема за прекрасну, горду, незалежну й об'єктивну судову систему в Україні, на якій тримається взагалі все. Реформи судової системи у нас не відбулося не тому, що для неї немає грошей від податків. Її не відбулося, тому що її просто не зробили.

4. Податки повинен платити не тільки бізнес, але й кожен працюючий житель країни. Не в теорії десь там, а усвідомлено перераховуючи конкретні суми реальних грошей зі свого рахунку. Всі податки, які стосуються зарплат, повинен платити сам співробітник. Це сильно змінює світогляд і взагалі відносини між громадянином і державою. Коли умовному співробітнику маленької компанії в умовному маленькому місті черговий політик буде говорити, що підвищить пенсії вдвічі, а співробітник одразу повинен буде для цього платити сильно більше податків  політична картина і рівень популістського марення радикально зміняться. Втім, саме тому у нас так не зроблять.

5. Податкова - звичайна сервісна організація. І там повинні працювати ті самі правила здорового глузду, що і скрізь. Вони повинні поважати кожного платника податків, а великого  носити на руках і наводити як приклад. Але замість цього вони спокійно паралізують роботу офісів найбільших компаній (Київстар, Нова пошта та ін.) або влаштовують чергову "економічну" перевірку добре відомим способом зі зламаними дверима, фізичним насильством і масками на злочинцях у погонах. Тому говорити про будь-яке реальне адекватне стимулювання платників податків поки не доводиться.

6. Я не знаю, звідки взялася ця історія про те, що у всіх ФОП дуже низькі податки. Конкретний приклад  малий бізнес у сфері послуг. Дохід  100 000 грн. Прибуток  50 000 грн. Хоча якщо порахувати правильно, що багато хто з нас не вміє, (бензин, техніку, транспорт, зв'язок тощо)  буде приблизно 40 000. Але все одно  просто відмінна маржинальність (в основному, думаю, сильно менше). Податки (5% від доходу + ЄСВ)  6000 грн на місяць. Виходить, що людина платить 15% від свого реального доходу (прибутку). Чи багато це? Ні. Але й не копійки, м'яко кажучи, особливо з огляду на ті послуги, які вона отримує.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

7. Давайте задумаємося, навіщо взагалі потрібна така форма організації бізнесу як ФОП? Якщо відкинути лірику, то хіба не для того, щоб дозволити громадянинові самому себе забезпечувати і не бути тягарем на шиї держави? Малий бізнес не наповнює бюджет. Він годує себе. Відчепіться від нього і радійте, що його наявність скорочує кількість людей, які хочуть субсидії, допомоги і кому взагалі комфортно сидіти на шиї у держави.

8. Не варто плутати просто ФОП і ФОП, як схему оптимізації зарплат, у компаніях на тисячі осіб. Друга схема у нас недостатньо врегульована. Вона дивовижним чином одночасно і біла, і сіра. Неможливо, але факт. Відрегулювати її без зміни податкової системи щодо традиційно оформлених співробітників складно. І особисто я впевнений, що нормальні зміни там можливі якраз після того, як кожна людина буде самостійно оплачувати всі податки, а також матиме можливість без танців з бубном списувати ноутбуки й авіаквитки на конференції на бізнес-витрати в кілька кліків, якщо вона ФОП або як називають це в США – "контрактник".

9. Окремо про IТ (до слова  я противник окремих податкових схем / преференція для окремих галузей). Люди, які атакують схему з ФОП  банально не встигають за сучасними реаліями. Спеціаліст може сидіти в коворкінгу (або навіть вдома), працювати на іноземного замовника віддалено і тоді все нібито ок. Щойно його клієнтом стає українська велика компанія, яка садить його до себе в офіс, то ситуація радикально змінюється. Абсурд, хіба ні?

10. Але особисто я не розумію головного - навіщо взагалі вся ця буря в склянці. Податкові надходження змінюють не підвищення податків для і так нечисленної групи платників податків, а радикальні реформи, зміни економічної ситуації і настрої людей. Вимоги західних донорів  зрозумілі й очевидні. Не очевидна вибірковість до цих вимог  реформа судової системи там взагалі-то теж є.

Текст опубліковано з дозволу автора

Оригінал

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени 

Показати ще новини
Радіо NV
X