10 фактів про результативність ДФС

1 вересня 2017, 17:40
ПДВ – один з основних бюджетоутворюючих податків. А махінацій з ним було чимало, але це вже історія

У 2015 році запрацювала система електронного адміністрування ПДВ. У 2016 році – скасовані податкові пільги для аграріїв. А з 1 липня 2017 року запрацювала система автоматизованого моніторингу оцінки ступеня ризиків (СМКОР).

Відео дня

Все це зробило майже неможливими махінації з податком. Вочевидь, система зачепила незадоволених "схемників", які роками паразитували на незаконному відшкодуванні ПДВ.

Вони ладні вкладати і вкладають чималі кошти в публікації у ЗМІ, соціальні мережі, у протести, намети, листівки, закликаючи до ліквідації системи, яка наступила їм на горло.

А тепер факти, які свідчать про результати роботи системи. Без емоцій, маніпулювань, викривлень. Всі дані станом на 30 серпня.

1В Єдиному реєстрі податкових накладних з 3 липня – початку роботи СМКОР – до 30 серпня зареєстровано 38,7 млн податкових накладних, або розрахунків коригування (ПН/РК) на суму ПДВ понад 213,5 млрд грн.

2У перший день роботи системи – 3 липня – СМКОР зареєструвала 460,2 тис. ПН/РК загальною сумою 2,2 млрд грн. Кількість платників перевищила 27,7 тис. А вже 29 серпня, тобто через майже 2 місяці з моменту запуску, СМКОР протягом одного дня прийняла 1,2 млн ПН/РК на суму понад 7,2 млрд грн від 51 тис. підприємств.

Тобто, як бачимо, платники все ж таки мають можливість реєструвати свої ПН із дотриманням усіх критеріїв і їх кількість з кожним днем збільшується.

3Загальний показник зупинених податкових накладних на даний момент складає 0,5%. За весь період роботи СМКОР зупинена реєстрація 193,5 тис. ПН/РК на суму близько 2,85 млрд грн. Середньоденний показник постійно знижується. Наприклад, за перші 10 днів роботи системи кількість зупинених податкових накладних складала 54 тис., або майже 1% від зареєстрованих.

Тільки ці три факти свідчать про безпідставність звинувачень. Повторюся, бізнес має можливість щодня реєструвати податкові накладні. Але, звісно, система не ідеальна і ми працюємо над її вдосконаленням. Так, наприклад, ДФС ініціював подачу документів в електронному форматі. Ця ідея була підтримана Мінфіном.

4Комісією ДФС прийнято до розгляду понад 100,7 тис. повідомлень на підтвердження реальності проведених операцій по зупиненим податковим накладним. За результатами розгляду вже прийнято рішення по 89 тис. документів, з яких позитивні – понад 61,2 тис.

Вочевидь бізнесу і нам хотілося б більш оперативної роботи комісії та прийняття рішень. Але вона і так працює майже 24/7.

5По Офісу великих платників податків ДФС загальна кількість зупинених ПН/РК складає 0,05%. Обсяг незареєстрованих накладних – 124 млн грн.

6Нарахування ПДВ. Якщо у червні вони складали 12,7 млрд грн (плюс до відповідного періоду минулого року майже 20%), то у липні вже на 11% більше – 14,1 млрд грн (плюс 34,2%). Всього протягом січня–липня до загального фонду зібрано 104.4 млрд грн ПДВ.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

7Обсяг можливого фіктивного ПДВ ще у грудні 2016 року складав 1,3 млрд грн, у липні 2017 року – вже 134 млн грн.

8Економічний ефект за період роботи СМКОР у тестовому режимі, тобто протягом 3-х місяців, – це додаткові 7 млрд грн у державному бюджеті, у штатному – 3,5 млрд грн. Чи це не результат? Хто вважає інакше – доведіть! ДФС відкрита для пропозицій, але до конструктивних.

9У липні заявки бізнесу на відшкодування ПДВ складали 8,83 млрд грн, повернуто платникам – 11,3 млрд грн. У серпні, згідно з реєстром, бізнес збільшив обсяг заявок на 18,5% – до 10,5 млрд грн. За оперативними даними, вже відшкодовано понад 9,6 млрд грн. З початку року платникам податків на рахунки повернуто 68,3 млрд грн ПДВ.

Реєстрація ПН/РК підтверджує законність формування податкового кредиту. Ці дані, як на мене, вказують не тільки на полегшення процедури відшкодування ПДВ для бізнесу, таку очікувану роками, але й на позитивну динаміку повернення податку. Тому не потрібно лукавити!

Але й ми попереджаємо бізнес, що в разі, якщо вам пропонують за хабар посприяти у реєстрації сумнівної накладної, – не станьте співучасниками злочину. А про такі факти повідомляйте на гарячу лінію ДФС та правоохоронні органи.

10Система побудована таким чином, щоб реагувати, попереджуючи зловживання недобросовісних платників податків. Тобто мова йде не лише про потенційні порушення, а й про неможливість формування фіктивного податкового кредиту.

На початку роботи системи у штатному режимі виявлено близько десятка компаній, які за короткий проміжок часу завантажували у систему фіктивні податкові накладні, маючи на меті її "обвалити". Наприклад, були припинені спроби зареєструвати за хвилину близько 500 накладних.

Отже, чи об’єктивною є критика системи? Система довела свою ефективність, бюджет отримав додаткові кошти від ліквідації "схем". А між іншим, це дало можливість збільшити видатки на фінансування субсидій.

На мою думку, система вирівняла і конкурентне середовище: хто чесно веде бізнес, той оперативно й у повному обсязі отримує відшкодування. Без корупції, без відкатів, без втручання у процес.

Показати ще новини
Радіо NV
X