Знання - сила. Чому в Україні зростає популярність бізнес-шкіл і хто в них навчається

16 лютого 2019, 11:31

Пожвавлення економіки приводить все більше слухачів в аудиторії бізнес-шкіл. Особливо активні студенти з орієнтованих на експорт галузей - агро та IT, пише журнал Новое Время.

Навчання управлінців

У Київській школі економіки (КШЕ) кількість випускників усіх програм за три роки зросла в чотири рази. А у столичному Міжнародному інституті бізнесу (МІБ) у 1,7 разу збільшилася кількість тих, хто отримав ступінь MBA.

Відео дня

У таких закладах користуються все більшою популярністю середньо-, а також короткострокові навчальні програми для управлінців.

Де більше людей - там більше і грошей: за оцінками Олександра Соколова, гендиректора компанії Pro-Consulting, у 2018 році обіг ринку бізнес-освіти склав $ 13-15 млн, що в 3,5 разу більше, ніж п'ять років тому.

Економіка і бізнес-процеси стабілізувалися після кризи 2014-2015 років, ось люди і пішли по спеціалізовані знання, впевнений він.

І хоча, наприклад, курс MBA забирає півтора-два роки робочого часу, а його вартість коливається від демократичних 50 тис. грн до захмарних 940 тис., витрати себе виправдовують.

А школи не стоять на місці: якість пропозицій з їхнього боку покращилася. "Коли ви входите в аудиторію, де сидять два десятки топ-менеджерів або власників, у вас немає шансу на нудне пережовування давно відомих речей", - говорить Валерій Пекар, викладач КМБШ.

Освітні стратегії

Медицина і цифрові технології - це найдинамічніші напрямки, а найбільш численними клієнтами бізнес-шкіл стали, на думку всіх опитаних експертів, аграрії.

"Колись було більше представників фінансового сектора, фармгалузі, - розповідає Ірина Тихомирова, президент бізнес-школи МІМ. - Зараз більше представників агро".

Власниця мережі аптек Ірина Костюшко п'ять років тому торгувала ліками у власній мережі аптек. Але потім продала фармбізнес, а на виручені гроші купила збиткову ферму в одному із житомирських сіл. І за кілька років перетворила її на успішне підприємство, яке постачає конопляну та льняну олію власного виготовлення у вітчизняну преміальну торговельну мережу Good Wine і придивляється до європейського ринку.

Перед рішенням покинути фармакологію в житти Костюшко відбулася одна важлива подія - вона отримала диплом магістра бізнесадміністрування (MBA) у Києво-Могилянській бізнес-школі (КМБШ).

Агрохолдинг ІМК оплатив половину вартості навчання у МІМ для трьох десятків своїх керівників вищої та середньої ланки.

"Бізнес-освіта на певному етапі розвитку керівника стає просто необхідною: дає можливість не лише отримати нові знання, а й структурувати вже наявні", - пояснює Алекс Ліссітса, гендиректор холдингу.

Дмитро Скорняков, керівник іншого агрохолдингу - HarvEast, також прокачав своїх співробітників у МІМ. І ті, мовляв, на реальних кейсах показали, як можна підвищувати ефективність бізнесу. "Я б дуже хотів, щоб багато з почутого мною на захисті дипломних проектів [співробітників] було впроваджено у HarvEast", - розповів топ-менеджер.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Дмитро Овчаренко, виконавчий директор української IT-асоціації, говорить, що серед великих IT-компаній, які працюють на експортний ринок особливо популярна практика додаткових освітніх програм для співробітників.

Одна з таких фірм - EPAM - щорічно своїми силами донавчає близько 2,5 тис. студентів, інша - SoftServe - до 1 тис., А Global Logic - близько 700.

За оцінками Овчаренка, загальна кількість IT-співробітників, які проходять внутрішньокорпоративні університети, становить 20 тис. на рік. Навчання одного коштує роботодавцю приблизно $1 тис.

Саме цей сегмент самоосвіти все частіше складає конкуренцію класичним бізнес-школам. І в майбутньому це протистояння лише посилиться, впевнений Павло Шеремета, економіст, який заснував у 1999 році КМБШ.

Читайте повний текст матеріалу у свіжому номері журналу Новое Время - №5 від 14 лютого 2018 року

Показати ще новини
Радіо НВ
X