Пройти анкетування і співбесіди. Як орендувати житло в Німеччині та скільки це коштує

Що потрібно знати про житло у Німеччині (Фото:Maheshkumar Painam \ unsplash)
Житло в Німеччині для українців отримати реально, але складно. Окрім того, що за оренду та комунальні послуги доведеться викласти кругленьку суму, потрібно впоратися із рядом бюрократичних процедур.
NV Бізнес зібрав інформацію про ринки оренди житла в країнах Європи: дешевих, дорогих і тих, що прийняли найбільше українців. На другому місці - Німеччина. За даними Євростату у грудні 2022 року ця країна надала українцям 25 110 статусів тимчасового захисту.
Як українцям знайти житло у Німеччині
З 1 червня 2022 року українці в Німеччині отримали такі самі соціальні гарантії, як і громадяни країни. Кожному безробітному у Берліні сплачують 450 євро на місяць, надають безкоштовну медичну страховку, а також компенсацію на оплату житла.
У столиці є спеціальна категорія квартир — соціальне житло, яке здається за ціною, нижчою від ринкової і натомість їх власники отримують компенсацію від держави. Попит на такі квартири набагато більший, ніж пропозиція, тому орендувати її шанси невеликі.
Від держави можна отримати компенсацію на оплату житла. Для цього у центрі працевлаштування (Jobcenter) потрібно отримати спеціальний документ WBS та самостійно знайти квартиру. Площа житла не може перевищувати 45 кв. м на одну особу, на двох — не більше 60 кв. м.
Існує максимальна сума допомоги на оренду — у Берліні вона не перевищує 500 євро на місяць на сім'ю із двох осіб. Цю суму повністю оплачує держава. Орендар не має можливості вносити частину коштів самостійно.
Щоб орендувати квартиру у Німеччині потрібно виграти конкурс. Після вибору квартири, щоб прийти на її перегляд, потрібно заповнити докладну анкету та пройти співбесіду, а також додати перелік визначених документів. Як правило, це:
- копії паспортів усіх квартиронаймачів;
- дозвіл на перебування в Німеччині;
- контракт на роботу із зазначенням розміру заробітної плати;
- лист від власника попередньої квартири з рекомендацією;
- шуфа (кредитний рейтинг, який присвоюється кожному жителю країни та залежить від своєчасної сплати за кредитами, комунальні послуги та податки).
Власник житла обирає декілька орендарів-фіналістів, між кандидатурами яких вирішує, і запрошує їх на співбесіду до квартири. Він аналізує їх анкети, особливу увагу звертаючи на дохід. Оптимально, щоб на оплату квартири людина витрачала не більше третини своїх доходів. Тобто, щоб орендувати квартиру на сім'ю за 500 євро на місяць, чистий дохід її членів після вирахування податків мусить становити близько 1500 євро.
Високі шанси зняти житло мають особи із високим легальним доходом та офіційним працевлаштуванням.
Орендодавець вирішує, кого із кандидатів на оренду квартири обрати, упродовж одного-двох днів після співбесіди. Переможець конкурсу орендарів укладає договір (близько 10 сторінок) із власником помешкання.
Переможець конкурсу орендарів повинен укласти договір (як правило, на десяток сторінок німецькою мовою). В угоді детально прописано безліч пунктів, основні з яких:
- стан житла;
- скільки людей може у ньому перебувати;
- чи потрібно попереджати власника про приїзд гостей на кілька днів.
Термін, на який здається житло, найчастіше не вказується. У деяких оголошеннях можуть бути нюанси, наприклад, воно здається лише на рік, а продовжити договір буде неможливо.

Жорстко регламентовано дату розірвання контракту: попередити про виїзд із квартири потрібно за два-три місяці. Якщо ж квартиранту потрібно виїхати швидше, то він із дозволу власника житла може знайти собі заміну.
Скільки коштує оренда житла у Німеччині
У Берліні (столиці), а також в інших великих містах, попит перевищує пропозицію у декілька разів. У містечках такої проблеми немає, однак там важче знайти роботу. 1−2 кімнатні квартири за пів години їзди від центру міста можна орендувати за 650−700 євро на місяць. Чим ближче до центру, тим, відповідно, дорожчі ціни (у два і більше разів).

У Мюнхені (столиці Баварії) одні із найвищих цін у Німеччині. За даними сайту www.immobilienscout24.de:
- однокімнатна квартира 67 кв. м із паркувальним місцем — 1514 євро на місяць;
- двокімнатна квартира 84 кв. м на другому поверсі п’ятиповерхівки та місцем у підземному паркінгу — 2570 євро.
У центрі Франкфурта:
- студія площею 36 кв. м на п’ятому поверсі п’ятиповерхівки коштує 2050 євро;
- пентхаус подалі від центру міста загальною площею 128 кв. м — 2500 євро на місяць.
У ціну включені затрати на опалення.
Скільки коштує купити житло у Німеччині
У Берліні житло дороге. За даними сайту immonet.de:
- однокімнатна квартира-студія 33 кв. м у районі Шпандау (десь підгодини громадським транспортом від центру міста) коштує 120 тис. євро;
- двокімнатні апартаменти (45−55 кв. м) з ремонтом коштують близько 150 тис. євро;
- трикімнатні (70 до 85 кв. м) — 180−200 тис. євро.
У Франкфурті-на-Майні:
- 1-кімн. квартира 45 кв. м з терасою коштує 145 тис. євро;
- багатокімнатна квартира у 135 кв. м — 350 тис. євро.
Купити житло у Мюнхені ще дорожче. За даними сайту immobilienscout24.de:
- 1-кімн. квартири в спальних районах площею 35 кв. м коштують 255 тис. євро;
- 1-кімн. квартири 46 кв. м — 440 тис. євро.
Нагадаємо, також нещодавно NV дослідив, скільки коштує винайняти квартиру у великих містах України. Наразі Київ — на рівні цін у Вінниці, а Ужгород — найдорожче місто в Україні.