Ждем перемен. П'ять поглядів про роботу податкової і митниці

25 квітня 2019, 09:20

Заступник міністра фінансів Сергій Верланов може очолити Державну податкову службу. Конкурс на голову Держмитниці припинений. Чого бізнес чекає від податкової та митниці?

Реформування Державної фіскальної служби йде зі скрипом. Розділити функції служби від уряду зажадав МВФ. У березні уряд приступив до реформи і оголосив конкурси на посади голів нових відомств. Фінал був намічений на 23 квітня. Переможцем на посаду голови Державної податкової служби став заступник міністра фінансів Сергій Верланов. Його кандидатуру має затвердити уряд.

Відео дня

Переможця конкурсу на голову Держмитниці визначити не вдалося. У фінал потрапило троє претендентів —о перший заступник міністра економіки Максим Нефьодов, проректор з навчальної роботи Університету митної справи та фінансів Євген Гармаш і голова громадської організації Центр розвитку цифрової економіки, експерт CASE Україна Андрій Саварець. Але Окружний адміністративний суд Києва своїм рішення 17 квітня призупинив проведення конкурсу за позовом народного депутата від Блоку Петра Порошенка Андрія Антонищака. В уряді планують подавати апеляцію.

НВ Бізнес запитав п'ять представників бізнесу про те, як їм працювалося з ДФС протягом останніх п'яти років і яких змін потребує митна і податкова служби.

Наталя Скребець, виконуюча обов'язки віце-президента з фінансів Carlsberg Ukraine:

Нам складно в цілому оцінювати роботу податкової адміністрації: Carlsberg Ukraine стоїть на обліку в Запоріжжі. Тому можемо дати зворотний зв'язок саме щодо співпраці з Офісом великих платників податків у м. Запоріжжя. За останні 5 років було налагоджено діалог: нас чують і до нас прислухаються.

Деякі рекомендації ми отримуємо від нашої інспекції завчасно, у вигляді повідомних листів. Це демонструє «партнерський» підхід, замість «фіскального». Значно скоротилася кількість запитів і позапланових перевірок, що позитивно відбивається на бізнесі.

Я думаю, що якість нашого діалогу покращилася зокрема і тому, що Carlsberg Ukraine — великий платник податків, з міжнародними прозорими підходами до ведення бізнесу. Крім того, наша компанія прибуткова, яка не потребує відшкодування ПДВ, і щорічно збільшує податкові відрахування в бюджет.

Якщо говорити про зміни в роботі податкових органів, одним зі старих наявних сьогодні пережитків я б назвала існування планів для податкових органів з наповнення бюджету, які повинні виконуватися по інспекції, району або області. Тут важливо пам'ятати, що не податкові органи, а підприємства наповнюють бюджет, що, власне, є результатом ведення їх діяльності.

Гінтаутас Діргела, директор відділу корпоративних питань і комунікацій компанії JTI Україна

За останні п'ять років стиль роботи ДФС з бізнесом помітно змінився. Ми — один з найбільших платників податків (№ 6 у топ-100; 11,3 млрд грн в 2018 році) і зараз не відчуваємо того агресивного ставлення до бізнесу, яке було до 2014 року.

Наприклад, більше немає постійних податкових перевірок, які п'ять років тому були нормою. До бізнесу стали прислухатися, питати, а не вимагати. Звичайно, податкова звертається до нас із запитами, але зараз це — співпраця, в якій бізнес почувався цілком комфортно. Нас все ще не завжди чують, але все ж дослухаються.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

ДФС — це сервісна служба, тому необхідно розвивати онлайн сервіси і максимально автоматизувати процеси.

Податковій службі не вистачає європейського досвіду і розуміння того, як працює міжнародний бізнес, який принцип перетікання капіталу, що таке трансферне ціноутворення. Стандартні процедури в ДФС знають добре, але все, що за рамками стандарту, викликає складності.

Важливо також поліпшити роботу в сфері боротьби з нелегальною торгівлею. За останній рік нелегальний ринок сигарет зріс удвічі, і для тютюнової галузі це одна з найбільших проблем. Але побороти її тільки силами бізнесу неможливо. Для нас дуже важливою є участь ДФС в цьому питанні.

Анна Дерев'янко, виконавчий директор Європейської Бізнес Асоціації

Якщо орієнтуватися на результати Податкового індексу Асоціації (оцінка податкової системи України експертами-практиками наших членських компаній), то останні 5 років він перебуває в негативній площині. При цьому настрої бізнесу з року в рік дещо поліпшуються, проте не настільки, щоб ми могли говорити про якісну позитивну динаміку. Втім, варто відзначити, що в минулому році показник індексу склав 2,97 балів (з 5 можливих), що є найвищим показником за весь час дослідження, починаючи з 2011 року.

Для того, щоб бізнес відчув комплексні зміни в роботі податкової служби, потрібні кілька важливих кроків з боку відомства. По-перше, потрібно істотно поліпшити роботу електронних сервісів та баз даних. По-друге, бізнес потребує якісних податкових роз'ясненнях, ми очікуємо, що експерти нової служби змінять підхід до підготовки роз'яснень і відійдуть від простого цитування норм Податкового кодексу. По-третє, необхідно гарантувати відсутність будь-яких проблем з відшкодуванням ПДВ — виключити затримки виплат і забезпечити відшкодування сум, які так і не потрапили до Тимчасового реєстру. Також ми очікуємо поліпшення якості контрольно-перевірочної роботи підрозділів аудиту, гарантування своєчасного виконання судових рішень, впровадження сучасних програмних технологій для реєстрації розрахункових операцій».

Олеся Оленицька, директор з питань співпраці з органами державної влади та зв'язків з громадськістю Компанії МЕТРО Кеш енд Керрі Україна

В межах митного комітету Американської торгової палати, наша компанія бере активну участь в розробленні пропозицій для реформування та подальшого удосконалення роботи митної служби України. Так, наприклад, ми підтримуємо законопроект про статус «Авторизованого економічного оператора», який дозволить великим міжнародним і локальним компаніям швидко розмитнювати свої товари і завозити їх відразу на склади, а в нашому випадку — на полиці магазинів для нашого українського споживача. Ухвалення такого закону прискорить процеси, що стосуються розмитнення товарів і полегшить операційну діяльність компаній. Незважаючи на те, що критерії для отримання статусу авторизованого економічного оператора досить складні, бізнес чекає прийняття такого закону. МЕТРО Кеш енд Керрі Україна підтримує нововведення, які набули чинності недавно — це створення системи «Єдиного вікна» на митниці і введення єдиного казначейського рахунку для оплати всіх митних платежів.

Спільно з Американською торговою палатою в Україні розроблена стратегія реформування митниці до 2020 року, яка була презентована і підтримана керівництвом митної та податкової служби.

Наша компанія бореться за збереження офіційного паралельного імпорту автентичних товарів для представників ритейлу в Україні, що дозволить надавати товари високої якості за прийнятними цінами, а також забезпечить функціонування вільного ринку без додаткових бар'єрів на митниці. У зв'язку з цим, ми підтримуємо євроінтеграційний законопроект №4614, спрямований на збереження офіційного паралельного імпорту в Україні та впровадження міжнародного принципу вичерпання прав на торговельні марки, що дозволить забезпечити вільне ціноутворення і альтернативні офіційні канали збуту.

Валерій Маковецький, співвласник групи компаній Фокстрот

Митниця повинна мінімізувати участь інспектора в прийнятті рішень, прибрати суб'єктивний фактор і переорієнтуватися на побудову потужної аналітичної IT-служби, коли програма порівнює всі дані, зокрема з даними митниць інших країн і видає ризикових імпортерів або вантажі.

Тоді ми отримуємо не поголовну перевірку всіх підряд, черги на кордоні і простої вантажів, а цілеспрямовану боротьбу з порушниками митних правил.

Показати ще новини
Радіо NV
X