«Купка найбагатших». Зеленський підписав антиолігархічний закон
Президент України Володимир Зеленський підписав закон про деолігархізацію, який сьогодні надійшов йому на підпис, повідомили в Офісі президента.
«В усіх успішних країнах Європи немає такої гілки влади, як олігархи. Держави там працюють в інтересах своїх громадян, а не купки найбагатших. Саме за такі зміни для України проголосували наші громадяни у 2019 році», — заявив Зеленський.
В ОП підкреслили, що у бізнесу буде шість місяців для «адаптації та відмови від практик старої олігархічної системи», оскільки закон починає діяти через півроку після офіційної публікації.
«Великий бізнес є в будь-якій демократичній державі. Але яким би великим не був бізнесмен, він має працювати за законом та нарівні з іншими економічними суб'єктами. Якщо хтось звик купувати політиків, щоб вони дозволяли обійти закон, то доведеться прощатися з такою звичкою навіть найбагатшим», — додав президент.
Він також сказав, що ухваленню антиолігархічного закону чинили спротив ті, «хто заробив мільярди на державі».
«Але іншого варіанту, крім демонтажу олігархічної системи, бути не може. Без цього просто неможливо перемогти бідність в Україні та повноцінно приєднатися до європейської спільноти», -вважає Зеленський.
Верховна Рада ухвалила проект закону «Про запобігання загрозам національній безпеці, пов’язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну та політичну вагу у суспільному житті (олігархів)» ще 23 вересня 279 голосами, однак того ж дня виявилося, що депутати виклали статтю 5 у трьох різних редакціях, оскільки врахували поправки № 396, 398 та 406.
Таким чином, у законопроекті з’явилися взаємовиключні норми: одна говорить, що рішення про визнання людини олігархом приймає РНБО, інша — що Нацагентство з питань запобігання корупції (поправка ексспікера Ради Дмитра Разумкова). 3 листопада Рада виправила цю помилку і ще низку неточностей. За те, щоб рішення про внесення до реєстру олігархів ухвалювало РНБО, проголосувало 249 депутатів.
Кого будуть визнавати олігархами
Згідно з законопроєктом, олігархом вважається фізична особа, яка одночасно відповідає щонайменше трьом з таких ознак:
1) бере участь у політичному житті;
2) має значний вплив на засоби масової інформації;
3) є кінцевим бенефіціарним власником суб'єкта господарювання, який після дня введення в дію цього Закону є суб'єктом природних монополій або займає монопольне (домінуюче) становище на ринку відповідно до закону «Про захист економічної конкуренції» та протягом одного року поспіль підтримує або посилює таке становище;
4) підтверджена вартість активів особи (та суб'єктів господарювання, бенефіціаром яких вона є), перевищує 1 мільйон прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року (у 2021 році - 2,27 млрд грн).

Рішення про визнання людини олігархом приймає Рада національної безпеки і оборони України на підставі подання Кабміну, члена РНБО, Нацбанку, Служби безпеки або Антимонопольного комітету.