Завтра Мінфін представить податкову реформу. Експертне співтовариство авансом критикує реформаторів за консерватизм

26 серпня 2015, 19:47
752
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

112.ua

На думку українських бізнес-асоціацій, національна фіскальна система і люди, які нею керують, - головне гальмо вітчизняної перебудови

"У них мислення тільки одне – відібрати. Кажуть, ми наповнюємо бюджет, розширюємо базу оподаткування і називають це позитивом. Немає позитиву. Економіка падає. Це головний показник" - обурюється Ілля Несходовский, експерт громадської ініціативи Реанімаційний пакет реформ.

Так, Міністерство фінансів, зібравши від громадських організацій півтора десятка різних концепцій перетворення податкового режиму і зробивши свої висновки, готується 27 серпня вийти на килим Національної ради реформ при президентові України зі своєю концепцією податкової реформи.

За тиждень до цього, навіть не бачачи самих пропозицій, Мінфін розкритикували за консервативність, небажання знижувати податки та обов'язкові соціальні платежі.

Так, за підрахунками Мінекономрозвитку, частка тіньової економіки країни в 2015-му встановила особистий рекорд - 47% від ВВП. Це приблизно $ 60 млрд. У 2014 році ця цифра складала близько 41%, в 2013-му – близько 35%.

"Має бути кардинальне зниження податкових ставок, щоб ті люди, які користуються податковими ямами (конвертаційними центрами), перестали ними користуватися. Потрібно зробити те ж саме, що і в Грузії". Досвід Грузії полягав у тому, що з 1 січня 2005 року кількість податків було зменшено з 21 до 7, ставки залишилися знижені, при цьому за підсумками року дохід у бюджет виріс", - вимагає Павло Себастьянович, координатор проектів групи Економіка і підприємництво громадської організації Нова Україна.

У Мінфіні зазначили, що навіть якщо обнулити податки, ще не факт, що український бізнес негайно виведе гроші з тіні. А ось бюджет і Пенсійний фонд точно просядуть, вважають там.

За підрахунками Олени Макеєвої, заступник міністра фінансів, зниження ставки єдиного соціального внеску (ЄСВ) хоча б на 1% - це мінус 5 млрд грн доходу. Потрібні джерела, які компенсують фіскальний удар. Тим не менш фіскали кажуть, що готові поступитися і здивувати.

Між тим, зазначила Макєєва, жити в умовах східноєвропейського Сомалі, де тіньовий ринок служить рятувальним кругом, "це не той вибір, який зробили українці під час революції гідності".

До засідання Національної ради реформ, де і буде представлена концепція Мінфіну, вона не розкриває всіх карт. На шокову терапію ні вона, ні її колеги не зважаться. Різких скорочень податкових ставок не буде. Будуть поступальні. Наприклад, планується зниження ставки ЄСВ. Через два роки цей збір об'єднають з прибутковим податком, і тоді сумарну ставку скоротять більш ніж удвічі. Макеєва впевнена, що цього терміну достатньо, щоб бізнес вирішив вивести частину зарплатного фонду з тіні.

На думку члена парламентського комітету з питань податкової та митної політики Олександра Кірша вважає, що податкове навантаження на бізнес тільки зростає по всіх фронтах.

"Мені іноді здається, що вони заслані. Обклали 70% видобутку газу, в результаті власні свердловини законсервовані, купуємо російський газ. Або ввели ПДВ на ліки в розпал війни. Ну як це? Не видно поки ніякого лібералізму, лише вичавлювання останнього", - говорить він про уряд, в якому працюють його однопартійці з Народного фронту.

Матеріал про те, як Міністерство фінансів та національні бізнес-асоціації взялися за перетворення України в податковий рай і традиційно пересварилися, читайте в НВ №31 від 28 серпня 2015 року

Вибір редакції

Країни

Вчора, 19:27

article_img
Небезпечна слава. Через вірусне відео та зустріч із Мессі семирічний афганський хлопчик став ціллю талібів
Події

Сьогодні, 15:00

article_img
Формат пранку. Чому в Україні стають популярними фейкові мітинги на підтримку неіснуючих кандидатів
Travel

Сьогодні, 16:39

article_img
Бюджетно та без натовпів. Які маленькі міста в Україні варто відвідати

Головне

Теніс

Вчора, 20:46

article_img
Цуренко пробилась у наступний раунд турніру в Дубаї, Ястремська вилетіла
Бокс

Сьогодні, 14:50

article_img
Усик отримав нового потенційного суперника у суперважкій вазі - ЗМІ
Країни

Вчора, 23:02

article_img
Трамп готовий скористатися правом вето в суперечці про надзвичайний стан - радник