Гроші є. Як і у кого ростуть зарплати в Україні — огляд НВ

13 серпня 2019, 08:40

Заробітки найманих працівників ростуть в країні вже четвертий рік поспіль. Однак до докризового рівня зарплати все ще не дісталися. Що відбувається із зарплатами в країні — в огляді журналу НВ

П’ять разів за останні 3,5 року — саме такими темпами підвищували оклади своїм працівникам у Vodafone Україна, одному із трьох найбільших мобільних операторів вітчизняного ринку. У відносному вираженні загальний приріст становив 213%, каже Ганна Бабічева, начальниця відділу компенсацій, пільг та оцінки ефективності персоналу цієї телекомкомпанії.

Відео дня

Щедрість — прерогатива не тільки Vodafone Україна: багато вітчизняних роботодавців останніми роками регулярно збільшували суми в зарплатних відомостях працівників. Наприклад, фірма Текстиль-Контакт, яка виробляє тканини і торгує ними, теж п'ять разів підвищувала зарплати своїм працівникам. А загальний фонд оплати праці у компанії зріс на 93%, розповідає Олена Бондаренко, її директорка з персоналу.

За даними консалтингової компанії Korn Ferry, з 2015-го, тобто в період після кризи, сумарний зарплатний фонд українських компаній приростав зі "швидкістю" 15% на рік. Такий темп вищий, ніж спочатку планували самі роботодавці. Але докризовий рівень усе ще не підкорили: торік зарплати в країні відставали від планки 2013 року на 44,7%, підрахували в Korn Ferry. Там таки дійшли висновку, що збільшення виплат переважно торкнулося працівників вищої ланки.

Із 2015-го на 80% зросли річні оклади гендиректорів у галузі виробництва товарів народного споживання (FMCG): із $40 тис. до $72 тис. Топи банків почали отримувати на 62% більше: замість $51 тис. вже $82,6 тис. на рік. Гендиректори у роздрібній торгівлі за підсумками 12 місяців приносять додому вже не $37 тис., а трохи більше $53 тис., тобто плюс 44%. Трохи скромніший приріст — 36% — у керівників у галузі виробництва: їхні річні оклади зросли із $44 тис. до $60 тис. Підтяглися також заробітки юристів і менеджерів із продажу.

Водночас в Україні зберігається величезна різниця між рівнем оплати праці топ-менеджерів і працівників середньої ланки. І цим вітчизняна ситуація відрізняється від картини в розвинених економіках світу.

За словами Олени Меньшикової, комерційної директорки Korn Ferry у Східній Європі, країнах Балтії та на Балканах, українські зарплати перших осіб компаній у 12 разів вищі за доходи фахівців середнього рівня. У Європі цей розрив, як правило, не більше ніж у 3–4 рази.

Вітчизняні топи досить близько підібралися до своїх колег із країн Європи, уточнює Меньшикова. "Різниця у зарплатах у вітчизняних і європейських перших осіб компаній не така велика — всього 30–40%. Хоча рівень життя у нас набагато нижчий", — каже вона. А отже, українці вищої ланки можуть собі дозволити навіть більше, ніж європейці.

А ось низові фахівці в Україні за рівнем доходів дуже відстають від сусідів із континенту того ж рівня кваліфікації. "Що нижча посада, тим більший розрив", — констатує Меньшикова.

Де працювати краще

Н

айвищі зарплати в Україні традиційно в IT-секторі, що приростає на 20-30% за рік, який орієнтується на світовий фінансово-вигідний ринок високих технологій. Практично всі фахівці, зайняті в цій галузі, незалежно від свого рівня можуть розраховувати на відносно високу оплату своєї праці. Правда, зростає вона повільніше, ніж ринок загалом.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Середньорічний оклад гендиректора IT-компанії в Україні в 2019-му становив $117 тис. (плюс 10%), економіста — $18,3 тис. (надбавка на 36%), юриста — $16 тис. (плюс 6%).

Такий приріст, що відстає від середньоринкового, Меньшикова пояснює тим, що зарплати в IT-галузі спочатку були високими, та ще й прив'язаними до іноземної валюти.

До того ж, вартість робіт на світовому ринку аутсорсингу — програмування під замовлення — мало змінилася. А саме ця галузь стала визначальною для більшості вітчизняних айтішників, каже Дарина Назаркіна, HR-директорка компанії Ajax, що виробляє системи для "розумного будинку".

Найнижчі оклади в Україні у ще одній експортно орієнтованій галузі — агробізнесі. Меньшикова пояснює це не скупістю роботодавців, а тим, що більшість працівників цієї галузі живуть у сільській місцевості, де заробітки завжди були нижчими, ніж міські. А ось тим своїм працівникам, які працюють у центральних офісах, аграрії платять оклади, співставні з іншими галузями.

Висококонкурентне середовище

Р

оботодавці підвищують зарплати працівникам не за гарні очі. Їх стимулює конкуренція і, як наслідок, уважніше ставлення до таких процесів, як інфляція і середньоринкові показники заробітків.

За словами Бондаренко з Текстиль-Контакт, її компанія у розпал кризи 2015-го, коли ціни зросли на 43%, тричі підвищувала працівникам суми щомісячних виплат. А конкуренція за дешеву робочу силу на зростальному ринку роздрібної торгівлі змусила її компанію істотніше, ніж інші, стимулювати фінансові можливості звичайних продавців і швачок. "Коли я розміщую оголошення про вакансії юриста або бухгалтера, то отримую 200–300 відгуків протягом доби, — розповідає Бондаренко. — А коли шукаю продавця-консультанта, приходить всього 2–3 відгуки, та й то протягом місяця".

За даними компанії GT Partners, торік майже третина вітчизняних ритейлерів відкривали нові торгові точки, — тож у продавців є вибір серед роботодавців. І він набагато ширший за місцевий ринок: українські робочі руки, особливо низового рівня, у промислових масштабах перетікають у відкриту нині Європу.

У компанії Watsons, яка розвиває однойменну мережу магазинів із продажу косметики та побутової хімії, щоб залучити більше потенційних кандидатів на посаду продавців, пропонують працювати неповний робочий день. Так там розраховують залучити студентів. "Вони працюють у зручних для себе торгових точках, і ту кількість часу, яку можуть собі дозволити, поєднуючи роботу з навчанням", — розповідає Анна Кубіцька, заступниця начальника департаменту з питань винагороди мережі Watsons.

Подібним чином ритейл намагається боротися із кадровим голодом у нижчих ланках. Водночас уже на середньому рівні офісного персоналу таких проблем у Watsons немає.

Крім того, на ринку виникла ще одна проблема, іменована поколінням Z, до якого належать люди, що народилися після 2000 року. Такі люди дуже мобільні і тому часто змінюють місце роботи. Z-молоді стає дедалі більше, і вона змінює ринок.

Поки не наздогнали

З арплати в Україні продовжать своє зростання на радість найманих працівників, упевнена Меньшикова. За її оцінками, наступного року середній розмір окладу в країні знову, як і 2019-го, збільшиться на 15%.


"Але це не той показник, який дасть можливість працівникам комфортно жити", — розводить руками комерційний директор Korn Ferry. Вся річ у тому, що навіть нова надбавка не підвищить зарплати в країні до тих значень, які були до початку російської агресії в Криму і на Донбасі.

За найоптимістичнішим прогнозом, до рівня 2013 року доходи найманих працівників доберуться лише в 2021 році. Але для цього потрібно, щоб нинішнє зростання у 15% річних зберігалося, а інфляція завмерла.

Реалістичнішим виглядає інший сценарій: за інфляції 10% і зростання зарплат у 15% докризовий рівень підкориться до 2027 року. "Компанії стараються, підвищують зарплати. Але за відчуттями людей, це все досі за межею того, що вони мали у докризовий час", — резюмує Меньшикова.
Показати ще новини
Радіо НВ
X