Тимчасово приїхали. Що буде з сотнями тисяч заробітчан, які вимушено повернулися в Україну через пандемію коронавірусу

23 квітня 2020, 11:23
НВ Преміум

Через коронакризу в Україну повернулися сотні тисяч заробітчан. Але на батьківщині вони не затримаються.

К ілька місяців тому президент Володимир Зеленський анонсував програму повернення співвітчизників, які виїхали з країни. Плани глави держави були довготривалими, але їх несподівано і в досить стислі терміни виконав коронавірус.

Відео дня

COVID-19 призвів до небувалих обмежень у Європі, які, натомість, розвернули частину українських трудових мігрантів у напрямку дому.

3,2 млн заробітчан — саме стільки їх нарахувало вітчизняне Мінсоцполітики — приносили Україні користь: щорічно вони переказували на батьківщину $12 млрд, перетворившись на постачальника валюти № 1.

Тепер сотні тисяч трудових мігрантів повернулися. Але вітчизняній економіці нічого їм запропонувати, ці люди лише загострять конкуренцію на локальному ринку праці.

Водночас країни ЄС все одно потребують їхніх послуг. Саме заробітчани з України закривають вакансії в тих секторах економіки, в яких Європі не вистачає власних робочих рук, — таких як збір урожаю або будівельний бізнес.

Карантин покликав у дорогу

«З а нашими підрахунками, в Польщі перед початком епідемії працювали 1,2−1,5 млн громадян України. З моменту спалаху коронавірусу на батьківщину виїхали до 175 тис. з них», — повідомили НВ у прес-службі EWL S. A., великої компанії, яка спеціалізується на працевлаштуванні іноземців у Польщі. Саме ця країна — головний реципієнт української робочої сили.

За даними дослідження EWL SA, 40% українських трудових мігрантів працюють у промвиробництві, близько 16% - у сфері логістики, транспорту та складських послуг, 14% - у будівництві, близько 8% - у сільському господарстві, 7% - у HoReCa (готелі, кафе і ресторани) і ще 5% - у сфері послуг. І більшість з цих секторів економіки в ЄС якраз і стали жертвами коронакризи.

Карантин сильно вдарив по готельному та ресторанному бізнесу Польщі, де частка іноземних співробітників, за даними EWL S. A., досягала 25%.

Від епідемії в Східній Європі помітно постраждало і промвиробництво, зокрема, машинобудування: заводи таких автомобільних гігантів, як Opel, Fiat і Toyota, тимчасово закрили свої цехи. Ті українці, які втратили через це роботу, або повернулися на батьківщину, або знайшли собі нові місця — у торгівлі продовольством або в логістиці: обидві галузі критично важливі для нормального функціонування суспільства під час епідемії.

Карантин вдарив і по будівництву: станом на кінець березня через нього на батьківщину поїхав кожен п’ятий зайнятий у цій сфері вітчизняний заробітчанин.

За підрахунками Gremi Personal, польської компанії з міжнародного працевлаштування, в підсумку 11−12% українських трудових мігрантів покинули Польщу в період карантину.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X