«Не тільки 10 прізвищ на слуху». Гетманцев розповів про антиолігархічний закон Зеленського і головну проблему економіки

2 червня 2021, 00:22

Критерії олігарха — велика власність, об'єднана з власністю на медіа та з політичним впливом.

Про це в інтерв'ю НВ Бізнес розповів голова комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.

Він зазначив, що не знайомий із проектом закону про олігархів, який розробляє Офіс президента.

Відео дня

«Я не читав його, але я знаю, що проект дійсно є, і ми чекаємо його від президента. […] Принципи законопроекту — запровадження дієвого механізму, який має на меті поділ влади і великого бізнесу і покликаний стати механізмом, що робить неможливим вплив великого бізнесу на владу через політику, через медіаінструменти для лобіювання своїх інтересів», — сказав Гетманцев.

За його словами, головна проблема олігархічної економіки — в тому, що вона отримує дохід від збереження статус-кво.

«Це може бути монополія, це можуть бути пільги у податкових законах, це може бути контроль над державною власністю… Але так чи інакше — це завжди збереження статус-кво», — пояснив нардеп.

«Олігарх отримує дохід не від впровадження нових технологій, інвестування в розвиток, а від нечесних схем, які дозволяють йому отримувати рентний дохід, — продовжив голова парламентського комітету. — Олігархічна економіка — це не економіка інновацій, це не бізнес, який, щоб вижити у вільній конкуренції, має на меті щось винайти і просуває всю країну, всі суспільство вперед. Це бізнес, який, навпаки, змушує суспільство стагнувати, отримуючи свою ренту саме з такої стагнації».

Гетманцев вважає, що олігархи «як вершина айсберга», нав’язують свої принципи роботи всій іншій економіці.

«Ти, як бізнесмен, розумієш, що не можеш стати успішним, якщо не будеш на своєму рівні реалізовувати ті ж практики, що і надвеликий, олігархічний бізнес, можливо, дещо іншими методами. Ти інакше, але також ухиляєшся від оподаткування. Ти порушуєш закон, не сплачуючи ПДВ, замість лобіювання правки про пільгу в 14% ПДВ для свого бізнесу. Ти також платиш хабарі, корумпуючи готових до „співпраці“ чиновників нижчої ланки. Ти конкуруєш з собі подібними не інноваціями, не працею, а преференціями, зв’язками, майстерністю ухилення», — розповів Гетманцев.

За його словами, «олігархат — це не зло у вигляді конкретних прізвищ, олігархат — зло як явище, що пронизує суспільство в цілому. І боротьбу з ним треба починати з вершини айсберга».

«Які критерії олігарха? Критерії очевидні: це велика власність, об'єднана з власністю на медіа і з політичним впливом», — заявив Гетманцев.

Він додав, що великі бізнесмени повинні бути обмежені у впливі на політичну сферу, а їхні контакти з політиками повинні бути публічними та обмеженими.

«Причому підкреслюю, мова йде не тільки про ті 10 прізвищах, які на слуху. Візьмемо, наприклад, ринок нелегального алкоголю. Бізнес-групи (умовно, тому що це не бізнес, а організована злочинна діяльність) зацікавлені в тому, щоб нелегальний ринок алкоголю, палива, тютюну залишався таким далі, і вони включають всі доступні механізми. Просто у першої десятки більше можливостей, а у них трохи менше можливостей, але ця проблема має абсолютно ту ж саму природу, як і щодо тих, кого ми вважаємо олігархами», — резюмував Гетманцев.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Повну версію інтерв'ю з Данилом Гетманцевим читайте тут.

Показати ще новини
Радіо НВ
X