Три критерії. В Міненерго розповіли, за що покупців електроенергії вноситимуть до чорного списку
Недобросовісних покупців електроенергії тимчасово не допускатимуть до наступних електронних аукціонів на Українській енергетичній біржі за порушення умов двосторонніх договорів купівлі-продажу електроенергії.
Таке рішення сьогодні ухвалив аукціонний комітет з продажу електроенергії за двосторонніми договорами, повідомили в пресслужбі Міненерго.
«Сьогодні ми ухвалили рішення, що обмежить махінації і спонукає учасників ринку не вдаватися до маніпуляцій, а діяти за чесними правилами. Це рішення тимчасове, до 1 вересня, але воно допоможе найближчим часом стабілізувати ситуацію на ринку електроенергії», — заявив Юрій Власенко, перший заступник міністра енергетики.
Аукціонний комітет проголосував за внесення змін до Регламенту організації та проведення електронного аукціону з продажу електричної енергії на товарній біржі Українська енергетична біржа.
Згідно зі змінами, продавець електроенергії має право ініціювати внесення до чорного списку покупця, який порушив взяті на себе зобов’язання за двостороннім договором купівлі-продажу електроенергії. Для цього продавець має подати заяву до Української енергетичної біржі.
Список критеріїв для подання такої заяви:
- нереєстрація покупцем в системі управління ринками куплених обсягів електроенергії;
- відсутність своєчасної оплати з боку покупця (підтверджується випискою з банку);
- розірвання договору покупцем в односторонньому порядку.
Недобросовісного покупця не допускатимуть до наступних аукціонів з продажу електроенергії впродовж шести місяців.
«Водночас, якщо покупець виконав зобов’язання за договором, то його можуть знову допустити до участі в торгах. Це також відбувається за письмовою заявою продавця та доданих до неї документів, що підтверджують факт врегулювання обставин», — пояснили в Міненерго.
У перших числах липня стався різкий обвал цін на українському ринку електричної енергії (на ринку на добу наперед (РДН)). Ціна на 4 липня знизилася до мінімального в 2021 році рівня 426,06 грн/МВт-год. Це майже в 3,5 рази нижче ціни на 1 липня. Енергорегулятор (НКРЕКП) звинуватив в обвалі ринку компанію Д.Трейдинг з групи ДТЕК олігарха Ріната Ахметова, яка «вивела попит на ринок двосторонніх договорів (РДД)», зменшивши закупівлю електроенергії на РДН на 74%, одночасно збільшивши обсяги закупівлі на РДД у пов’язаних осіб. За даними НВ Бізнес, аналогічно вчинив ще один великий гравець — енерготрейдер Юнайтед Енерджі, якого пов’язують з бізнесменом Ігорем Коломойським. Коментуючи свої дії, в Д.Трейдинг заявили, що ринок РДН стабільність забезпечити не може, а також зазначили, що основними гравцями в цьому сегменті стали трейдери-спекулянти.
Через обвал НКРЕКП провела екстрене позачергове засідання й ухвалила рішення, які повинні тимчасово стабілізувати ситуацію. Регулятор, Міненерго і гравці ринку також ведуть переговори про те, як стабілізувати ринок у довгостроковій перспективі.