Революційне рішення. Єврокомісія визнала атомну енергетику та газ «екологічно стійкими»

2 лютого 2022, 19:47

Європейська комісія вирішила включити атомну енергетику та природний газ до Зеленої таксономії ЄС — класифікації екологічно стійких видів діяльності для інвесторів.

«Газ та атомна енергія могли б сприяти важкому переходу до кліматичної нейтральності. Ми розробили суворі умови для їхнього включення в таксономію. Для них томних та газових енергопроектів, — ред.) будуть встановлені чіткі обмеження та терміни для поетапного виведення з експлуатації», — заявила єврокомісар з фінансових питань Мейрід Макгіннес 2 лютого. Про це повідомляє Інтерфакс-Україна.

Відео дня

Єврокомісар зазначила, що ЄС необхідно відмовлятися від таких вкрай шкідливих енергоресурсів, як вугілля, «на яке досі припадає 15% електрогенерації в Європі, і ми маємо це змінити».

Макгіннес акцентувала увагу на тому, що таксономія не є обов’язковим інструментом для країн-членів ЄС: її роль полягає в тому, щоб підвищити прозорість на фінансовому ринку для приватного сектора, який зацікавлений у стійкому інвестуванні.

«Таксономія не є інструментом енергетичної політики ЄС, вся відповідальність за визначення свого власного енергоміксу полягає на країнах-членах. Таксономія також не санкціонує інвестиції у той чи інший сектор та не забороняє інвестувати в інші. Важливо пам’ятати, що таксономія є добровільним інструментом», — зазначила вона.

Як зазначається у повідомленні Єврокомісії, основні обмеження для газових енергопроектів полягають у тому, що вони мають продукувати не більше 100 г СО2/кВт*год та стати низьковуглецевими або відновлюваними активами до кінця 2035 року.

Для атомних енергопроектів вводяться обмеження щодо мінімізації радіоактивних відходів.

Рішення про прийняття делегованого акта для формалізації норм таксономії залишається за Європарламентом та Європейською радою, які мають упродовж чотирьох місяців його ретельно вивчити. Таксономія може бути відкинута Європейською радою, якщо як мінімум 20 країн-членів виступлять проти її норм, або Європарламентом за як мінімум 353 голосами проти.

За відсутності зауважень делегований акт про прийняття таксономії набуде чинності з 1 січня 2023 року.

Питання включення атомної енергії та газу до таксономії раніше викликало гострі дискусія в Євросоюзі.

Головними опонентами атомної енергетики є Німеччина, Австрія, Іспанія та Люксембург.

З іншого боку, Франція, Фінляндія та більшість країн Центральної та Східної Європи, навпаки, виступають за включення атомної енергетики в таксономію, вказуючи на те, що сектор потребує «зеленого» фінансування для досягнення кліматичної нейтральності до 2050 року.

Найбільш затятими прихильниками включення газових проектів у таксономію виступають залежні від вугільної генерації країни ЄС, серед яких Польща та Чехія, які розглядають газ як перехідне паливо до чистих видів енергії. Головні противники такого рішення: Австрія, Данія, Нідерланди та Швеція.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю
Показати ще новини
Радіо NV
X