Повернення ЄСВ. Як повернути переплату чи сплату податку не на той рахунок

18 грудня 2021, 07:38

У разі перерахування ФОП-ами до бюджету більше необхідної суми ЄСВ або її зарахування не на той рахунок, кошти можна повернути. Для цього потрібно дотримуватися алгоритму, який відрізняється від процедури повернення інших податків.

Повернення переплати ЄСВ

Для помилково сплачених сум ЄСВ є 2 варіанти повернення:

 • перезалік у рахунок майбутніх платежів з ЄСВ;
 • безпосередньо повернення.

Повернення переплати у рахунок майбутніх платежів

Відео дня

Зайво сплачені на ЕСВ-рахунок кошти автоматично зараховуються у рахунок майбутніх платежів за тим самим рахунком. Здійснюється це у порядку календарної черговості виникнення зобов'язань платника по даному платежу.

Повернення переплати

За відсутності потреби/бажання залишати переплату на рахунку ЄСВ, її можна повернути, подавши відповідну заяву за затвердженою формою.

Кошти буде повернено, якщо мала місце:

1) надмірна або помилкова сплата сум внеску та/або застосованих фінансових санкцій на відповідний рахунок для сплати ЄСВ;

2) помилкова сплата сум ЄСВ та/або застосованих фінансових санкцій на невідповідний рахунок для сплати ЄСВ;

3) помилкова сплата податкових зобов'язань з податків, зборів, штрафних (фінансових) санкцій та пені, передбачених ПКУ, на рахунок для сплати ЄСВ.

4) помилкова сплата сум ЄСВ та/або застосованих фінансових санкцій на рахунок з обліку доходів бюджету.

Подання вищезгаданої заяви для повернення коштів є обов'язковим у випадках, зазначених у перших трьох пунктах. Довільна форма подання заяви залишить звернення без розгляду.

При помилковій сплаті сум ЄСВ та/або застосованих фінансових санкцій на рахунок обліку доходів бюджету (п. 4) подавати заяву на повернення потрібно у довільній формі з обов'язковим зазначенням:

 • найменування платника (суб'єкта господарювання);
 • коду ЄДРПОУ (для ФОП – податкового номера);
 • виду помилково сплаченого ЄСВ, його суми, дати сплати та реквізитів платіжного документа, за якими кошти перераховані до бюджету;
 • способу перерахування коштів із бюджету (у безготівковій формі) та напрямки повернення із зазначенням реквізитів рахунку одержувача коштів (на банківський рахунок підприємства або на погашення податкового боргу за іншими платежами).

До заяви можна додати копію платіжного документа, що підтверджує помилкову сплату платежу до бюджету.

Заява будь-якого виду подається до того податкового органу, на рахунок якого помилково/зайво сплачені кошти (Фото: pressfoto / Freepik)
Заява будь-якого виду подається до того податкового органу, на рахунок якого помилково/зайво сплачені кошти / Фото: pressfoto / Freepik

Куди і як подавати заяву про повернення сум ЄСВ

Заява будь-якого виду (встановленого порядку або у вільній формі) подається в той податковий орган, на рахунок якого помилково/зайво сплачені кошти.

Заява подається:

 • платником ЄСВ особисто або уповноваженою особою;
 • поштою;
 • засобами електронного зв'язку в електронній формі з використанням КЕП/ЕЦП (через електронний кабінет).

Важливо! Якщо має місце повернення надмірно або помилково перерахованого ЄСВ (випадки, перелічені вище у пунктах 1-3), то в електронному кабінеті відскановані заяви та відповідне платіжне доручення потрібно надіслати до податкового органу через меню «Листування з ДПС».

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Після електронного надсилання заяви повідомлення про його вхідний реєстраційний номер та дату реєстрації в контролюючому органі надійде протягом одного робітника.

Дану інформацію можна переглянути у вкладці  «Вхідні документи» меню «Вхідні/вихідні документи» електронного кабінету.

Відмова у поверненні коштів

При складанні заяви слід виявити уважність. Податковими органами прохання про повернення коштів з рахунку для сплати ЄСВ може бути незадоволеним, якщо:

 • заява складена не за формою, містить недостовірну інформацію;
 • заява подана не до того податкового органу;
 • є заборгованість зі сплати ЄСВ та/або фінсанкцій.

Факт та причина відмови у поверненні коштів з рахунку для сплати ЄСВ податковими органами зазначається у листі, надісланому заявнику.

Важливо! Відмова у поверненні помилково сплачених сум ЄСВ на рахунок з обліку доходів бюджету або помилково сплачених податкових зобов'язань на рахунок для сплати ЄСВ може бути через подання заяви після закінчення 1095 днів з дня виникнення помилково та/або надміру сплачених сум.

Факт та причина відмови у поверненні коштів з рахунку для сплати ЄСВ зазначається у листі, надісланому заявнику (Фото: pressfoto / Freepik)
Факт та причина відмови у поверненні коштів з рахунку для сплати ЄСВ зазначається у листі, надісланому заявнику / Фото: pressfoto / Freepik

Коли чекати на повернення коштів?

Повернення з рахунку для сплати ЄСВ

Після отримання та реєстрації заяви про повернення податкові органи протягом 10 робочих днів повинні перевірити наведену у ній інформацію. У разі відсутності претензій до заявника, до 6 робочих днів буде здійснено процедуру оформлення паперів на повернення з подальшою їхньою передачею органу Держказначейства. Останнє здійснює перерахування потрібної суми з відповідного рахунку для сплати ЄСВ на зазначений заявником у заяві рахунок.

Перерахування суми, що підлягає поверненню, провадиться коштом поточних надходжень на рахунок для сплати ЄСВ за добу. Якщо необхідна сума коштів у цьому рахунку набирається не одразу, процес повернення затягується. Якщо дата повернення припадає на два останні робочі дні поточного місяця, то кошти будуть повернуті в перший робочий день наступного місяця.

Повернення з рахунку з обліку доходів бюджету

Термін повернення надмірно перерахованих сум інших податків (не ЄСВ) залежить від того, з якого бюджету повертатимуть гроші: місцевого чи державного.

Штрафні санкції за сплату ЄСВ не на той рахунок

Несплата або невчасна сплата ЄСВ не на той рахунок, але у термін, встановлений законом, кваліфікується як помилкова дія та не призводить до фінансових санкцій.

Довідково: результатом сплати ЄСВ на невідповідний рахунок є виникнення недоїмки, проте суди в даному випадку повністю на стороні платника, такі дії якого розцінюються як технічна помилка, а не бездіяльність.

Редактор: Гала Конопля
Показати ще новини
Радіо НВ
X