Чому український бізнес має привід для оптимізму незважаючи на ризики ескалації конфлікту з РФ

27 грудня 2021, 11:33

Світові ринки не реагують дуже болісно на ризики можливої серйозної ескалації конфлікту між Україною та Росією, мабуть, дисконтуючи ймовірність такої ситуації.

Про це йдеться в колонці старшого партнера інвестиційної компанії Horizon Capital Василя Тофана для НВ Бізнес.

Як зазначає експерт, попри заголовки у світовій пресі, що кричать, ситуація на ринках капіталу зараз спокійніша, ніж здається на перший погляд. Він зазначає, що вартість страховки від банкрутства за п'ятирічними українськими державними паперами  (CDS) на п'ятирічні українські бонди, що сильно впала до 2018 року. Потім був різкий стрибок у березні 2020 року, викликаний ковідом та нагнітанням ситуації на східному кордоні.

Відео дня

«Тоді графік скорочується. Звичайно, помітна реакція на останні події — вартість страховки підвищилася, але стрибок не можна порівняти з показниками весни минулого року. Тобто, попри такі гучні новини, ринки не реагують дуже болісно, мабуть, дисконтуючи ймовірність серйозної ескалації конфлікту», — пише Тофан.

Водночас, експерт зазначає, що в Україні зараз відбувається бум споживання, який триває вже кілька років.

«Цифри, навіть при уповільненні зростання споживання в останні місяці, демонструють рекордні цифри. Високі ціни та попит на основні експортні статті української економіки – метали, руда, агро, IT – лише підігрівають цей тренд», – пише Тофан.

На думку експерта, незважаючи на всю невизначеність ситуації, найбільшим ризиком зараз є боротьба за таланти і зростання зарплат.

«У країнах Західної та Центральної Європи, які показують рекордно низькі рівні безробіття багато років поспіль, це вже ухвалений факт. В Україні ми ще звикаємо до цієї реальності», - пише Тофан.

Він зазначає, що Україна — як і низка інших пострадянських країн — пожинає плоди свого роду демографічного дивіденду. На максимальну продуктивність вийшло найбільше покоління в українській історії – народжені у 80-ті.

«Виклик у тому, що покоління, яке за цим слідує, 20-29 літні, набагато менше, через нижчу народжуваність у 90-х», — зазначає Тофан.

За словами Тофана, важливо « скористатися» цим дивідендом розумно і максимально прискорити стрибок у продуктивності, який дуже важливий для України.

Повна версія колонки Танки на кордоні, омікрон, інфляція. Але цифри кажуть, що український бізнес має підстави для оптимізму читайте на НВ Бізнес.

Редактор: Люба Балашова
Показати ще новини
Радіо НВ
X