Як збільшився розрив між найбагатшими та найбіднішими людьми світу

21 січня 2019, 20:20

У світі збільшується розрив між багатими та бідними, у той час як кількість мільйонерів зростає. 

Про це йдеться у доповіді благодійної організації Оксфам, яку щорічно оприлюднюють до початку Всесвітнього економічного форуму у Давосі.

За її даними, у 2018 році багаті стали багатшими, а бідні – біднішими. У світі 26 найбагатших людей мають стільки коштів, як майже половина населення планети. Подробиці – у сюжеті Радіо НВ.

Відео дня

Як змінився розрив

Статки 26 найбагатших мільярдерів дорівнюють активам майже 4 млрд людей, а це половина населення планети. У 2018 році багатство понад 2,2 тис. мільярдерів по всьому світу збільшилося на 900 млрд доларів.

Найбагатші люди світу збільшили свої статки на 12%, у той час як найменш забезпечена половина людей стала біднішою на 11%. 

1% капіталу Джефа Безоса складає весь бюджет охорони здоров’я Ефіопії

За 10 років після фінансової кризи кількість мільярдерів майже подвоїлася. Хоча кількість людей, які мають стільки ж багатства як і половина населення світу за останні три роки скорочувалася. У 2016 році їх було 61, у 2017 – 43 людини, а у минулому 2018 – 26 людей.

Активи найбагатшої людини у світі – власника компанії Amazon Джефа Безоса – складають 112 млрд доларів. Лише 1% його капіталу еквівалентний усьому бюджету охорони здоров’я Ефіопії, де проживає 105 млн людей.

Читайте також: Найбагатші люди планети – інфографіка Нового Времени

Податок на багатство

У доповіді також ідеться, що найбідніші 10% британців уцілому сплачують більше податків, ніж найбагатші 10%. У підрахунок включили й податки на споживання, зокрема податок на додану вартість.

Податок на багатство згенерує більше 400 мільярдів доларів на рік

Методологія оцінки розриву між багатими та бідними грунтувалася на даних Credit Suisse щодо глобального розподілу багатства у період з червня 2017 року по червень 2018 року.

Збільшення кількості людей, які живуть в умовах крайньої бідності, – це одне з найбільших досягнень минулої чверті століття, іронізує директор з проведення кампаній і політики Оксфам Метью Спенсер.

А зростання нерівності ставить під загрозу подальший прогрес. Якщо запровадити 1% податку на багатство – це згенерує більше 400 мільярдів доларів на рік. За ці кошти можна дати освіту кожній дитині, яка не навчається у школі. І попередити три мільйона смертей за рахунок медичної допомоги.

Бідні залишатимуться бідними

Розрив між багатими і бідними продовжуватиме зростати. Таку думку у коментарі Радіо НВ висловив експерт з управління репутацією Борис Тизенгаузен.

Нерівність зростатиме, хоча б тому, що кількість людей на планеті дедалі збільшуватиметься. А от перерозподіл коштів у вигляді додаткового податку на багатство лише стимулюватиме бідних залишатися бідними, вважає Тизенгаузен.

Податки на багатство – це чистий соціалізм

"Кількість багатих людей теж буде збільшуватися, але пропорційно, тобто їх буде більше, але кількість тих, хто за межею бідності, їх буде набагато більше. Ось тому цей розрив буде збільшуватися. Неправильна державна політика, а вона стимулює якраз поява ось таких бідних, але, ще гірше, ледачих бідних. І ось такі ось податки на багатство – це чистий соціалізм. Забрати у багатих - віддати бідним. Я розумію, що можна віддати хворим, які не можуть собі дороге лікування забезпечити", – наголосив Тизенгаузен.

Читайте також: Хто найбагатший в Україні. Рейтинг ТОП-100 Нового Времени 

Дискусія про соціальну справедливість

Дискусія щодо перерозподілу вигід від багатства триває вже давно. Розповів Радіо НВ виконавчий директор Фонду Блейзера, економіст Олег Устенко.

Все частіше порушують питання про інклюзивність економічного зростання. І про те, хто привласнює більшу частину зростання.

Інклюзивність економічного зростання неодноразово обговорювали на міжнародних майданчиках – у Давосі, на Мюнхенській конференції, на засіданнях Римського клубу, зазначив Устенко.

Податок на багатство може бути легко встановлений у країнах з розвиненою демократією

Перерозподіл благ на користь бідних – це дискусія про соціальну справедливість, а не про те, щоб брати додаткові кошти з багатих, вважає економіст. Втім через те, що олігархічні групи багато в чому контролюють законодавців, запровадити податок на багатство буде складно.

"У моєму розумінні немає нічого поганого в тому, щоб встановити додатковий податок на багатство, але це додатковий податок на багатство може бути відносно легко встановлений в країнах з розвиненою демократією, де розшарування суспільства менше в порівнянні з країнами, що розвиваються. Такі як, наприклад, Україна, де близько десяти сімей контролюють практично більшу частину ВВП країни", – зазначив Устенко.

У висновках щорічної доповіді Оксфам йдеться, що недостатнє інвестування з боку держави у загальнодоступні послуги погіршує нерівність. Зокрема, 262 мільйона дітей не відвідують школи, тому що їхні батьки не можуть собі дозволити оплату, форму або підручники.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X