ВТБ банк намагався вивести акції до Росії, а держслужбовці - приховати майно – тижневий бізнес-огляд

7 жовтня 2016, 18:10
Дочекавшись траншу від МВФ українські «слуги народу» спробували уникнути декларування свої статків. А ВТБ банк намагався вивести свої акції до Росії

1 МВФ оприлюднив обіцянки української влади взамін грошей. Згідно меморандуму, який підписали сторони, у випадку реалізація економічної програми EFF МВФ надасть можливість Україні залучити у $1,3 млрд фіндопомоги у 2016 році та близько $5,4 млрд у 2017-му фінансування.

Відео дня

Виділення коштів планується щоквартально за підсумками виконання критеріїв ефективності. Українська сторона зокрема обіцяє досягти низької і стабільної інфляції на рівні 9%-15% у 2016 році та 4-6% у 2019 році.

Також МВФ очікує ще до кінця поточного року від парламенту удосконаленого законодавства про приватизацію.

Має українська влада докласти зусиль і для удосконалення систему спрощеного оподаткування. Зокрема діюча модель є неадекватною по відношенню до малих платників податків.

До кінця 2016 року необхідно прийняти законопроекту про обіг земель сільськогосподарського призначення, який буде передбачати можливість продажу права оренди землі та земельних ділянок.

У документі говориться також про перенесення термінів впровадження пенсійної реформи, яка повинна була відбутися ще в грудні 2015 року. Між тим дефіцит Пенсійного фонду України в даний час перевищує 6% ВВП, що є одним з найвищих показників у світі. Наразі ж необхідним є скорочення переліку професій, які мають право на достроковий вихід на пенсію, лише до однієї – військовослужбовців.

Передбачена у меморандумі і реформа систему охорони здоров'я. Відповідні законопроекти мають бути прийняті до кінця грудня. Зокрема очікується децентралізація і підвищення управлінської автономії для клінік, а також відмова від фінансування на основі числа лікарняних ліжок на користь фінансування на основі наданих медичних послуг.

До кінця листопада 2016 року НАБУ потрібно надати право самостійно знімати інформацію з каналів зв'язку, щоб гарантувати можливість для НАБУ користуватися широким спектром методів розслідування.

В середині 2018 року Україна має підняти питання продажу не менше 20% акцій у державних Ощадбанку та Укрексімбанку. Інвесторами можуть бути лише надійні міжнародні фінансові інститути.

2 Із е-декларуванням знову намагаються махлювати. Під час заповнення електронних декларацій, запровадження яких було вимогою МВФ для отримання третього траншу кредиту, у НАБУ виявили невідповідність наявної форми декларації тій, яка була затверджена Національним агентством з питань запобігання корупції (НАПКА).

Згідно закону, невідповідності, виявлені НАПКА в деклараціях і способі життя держслужбовців, можуть бути приводом для початку розслідування з боку НАБУ. Але якщо форма декларації не затверджена НАПКА, то перспективи притягнути до відповідальності потенційних корупціонерів примарні, адже буде неможливо довести наявність ознак складу злочину.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Декларації почали подавати 1 вересня поточного року. Станом на 6 жовтня е-декларації подали 19 співробітників НАБУ, 14 з яких – детективи. З 423 народних депутатів задекларував свої доходи лише Михайло Гаврилюк. Міністри та їхні підлеглі своє майно ще не декларували.

Згідно з Кримінальним кодексом, відповідальність за надання недостовірних відомостей у декларації передбачене, якщо такі дані відрізняються від достовірних на суму понад ₴250 мін. зарплат – ₴362,5 тис.

3 Мешканці 12 країн світу вже найближчим часом зможуть отримувати банківські послуги з допомогою селфі та відбитків пальців, які скануватимуть смартфони. MasterCard запускає сервіс біометричних платежів, така ідентифікація покладе край паролям.

Система вже пройшла тестування в Нідерландах, США та Канаді, скоро стане доступною у Великобританії, Австрії, Бельгії, Чехії, Данії, Фінляндії, Німеччини, Угорщини, Нідерландах, Норвегії, Іспанії та Швеції.

Решту країн MasterCard має намір підключити до системи у наступному році. А тим часом в Україні ще не запрацювала на повну силу система BankID, яка і має на меті ідентифікацію клієнтів банків для банківських послуг.

До BankID підключені портал Міністерства юстиції, Єдиний державний портал адміністративних послуг Міністерства економічного розвитку і торгівлі та портал адмінпослуг міста Львова. Банками-учасниками системи є лише Ощадбанк і ПУМБ. Подали заявки на підключення: ОТП Банк, УкрСиббанк, Укрсоцбанк.

Без системи BankID українці вимушені фізично з’являтися в банках та адмінустановах для отримання послуг.

4 Російський ВТБ банк в Україні потрапив під пильне око Нацкомісії з цінних паперів (НКЦПФР). Російський державний ВТБ Банк намагався перевести істотний пакет акцій своєї дочірньої структури із Національного депозитарію України до Національного розрахункового депозитарію РФ.

Проте Нацкомісія не веде обмін даними із НРР РФ, а це несе ризик неотримання інформації про власників акцій або їх перепродаж. Ні НКЦБФР, ні НБУ не зможуть побачити будь-які інші транзакції з цими цінними паперами, що, у свою чергу, призведе до порушення законодавства в частині розкриття інформації.

Таким чином НКЦПФР заборонила торгувати за кордоном акціями ВТБ Банку Україна.

5 Валютні депозити стали невигідними, їхня дохідність впала до нуля. Як повідомив директор департаменту фінансової стабільності Нацбанку Віталій Ваврищук, банки не готові залучати валютні депозити, оскільки зараз немає попиту на валютні кредити.

Сьогодні деякі фінустанови, особливо з іноземним капіталом, платять по таких вкладах 0,1%-0,25% річних. Деякі банки з іноземним капіталом повністю відмовилися від залучення депозитів в іноземній валюті. Окремі фінустанови пропонують за валютними депозитами близько 10%.За даними Українського індексу ставок за депозитами фізосіб, середня ставка за річними вкладами в іноземній валюті складає 5,9% в доларах США та 5,06% в євро. За депозити у національній валюті в середньому банки пропонують 18,2% річних.

Показати ще новини
Радіо NV
X