Виробники тютюну лобіюють свої інтереси через «групу Насірова-Южаніної»

7 червня 2017, 13:30
Громадські організації на чолі з Transparency Iternational Україна дослідили тютюнове лобі, яке діє в Україні

Основними «лобістами» тютюнових компаній у Верховній Раді виступають представники парламентського Комітету з питань податкової та митної політики. Таких висновків дійшла антикорупційна організація Transparency International Україна (TI), проводячи дослідження, присвячене потенційному конфлікту інтересів у державних посадовців.

Відео дня

Експерти TI виявили, що 4 чинних народні обранці, які входять до комітету – його очільниця Ніна Южаніна, Максим Курячий, Михайло Кобцев та Тарас Козак – а також голова секретаріату комітету Сергій Шоломицький мають стійкі зв’язки з тютюновими компаніями.

Зокрема, як зазначають в TI, депутати просувають вигідні для тютюнових компаній законодавчі ініціативи та регулювання, активно критикують і нехтують законопроектами, які не на руку тютюновим корпораціям. Наприклад, деякі з них системно боролися за низькі акцизи на тютюн.

До «групи підтримки» тютюнових виробників належить і член парламентського Комітету з питань промислової політики та підприємництва Геннадій Кривошея. Інтереси тютюнового бізнесу допомагає відстоювати Національна організація роздрібної торгівлі, президент якої Юрій Бондарєв 16 років працював на керівних посадах у відділі продажів Філіп Морріс Україна, а також мільйонер Борис Кауфман.

З боку громадських організацій у захисті інтересів корпорацій помічений Міжнародний центр перспективних досліджень, який отримав від тютюнових компаній $350 тисяч у якості грантів у 2014-2016 роках.

Потенційний конфлікт інтересів у податково-тютюновій сфері спостерігається ще з часів керування Комітетом з питань податкової та митної політики Романом Насіровим, який пізніше очолив Державну фіскальну службу.

Саме за його безпосереднього втручання, зазначають експерти TI, на розгляд податкового комітету у 2015 році намагалися затягнути важливий законопроект з охорони здоров'я, яким запроваджувалися антитютюнові ініціативи. Потім законопроект стали блокувати. Южаніна особисто виступала проти включення в порядок денний Верховної Ради цього проекту закону.

Як наслідок втручання тютюнових корпорацій через депутатів, податковий комітет активно просуває свій не доопрацьований законопроект, який не передбачає запровадження ефективних норм із протидії курінню.

«Необхідно мінімізувати втручання тютюнових корпорацій у прийняття державних рішень, важливих для здоров’я нації. Усі домовленості між владою та бізнесом не повинні містити конфлікт інтересів. Це повинні бути не підкилимні контакти, а відкритий діалог за участю громадськості», - наголошує виконавчий директор Transparency International Україна Ярослав Юрчишин.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо NV
X