Як оформити та кому можуть відмовити. Що потрібно знати про виплати рідним військовополонених та зниклих безвісти

Українці, чиї рідні перебувають у полоні або зникли безвісті, можуть претендувати на грошову компенсацію від держави (Фото:facebook.com/TerritorialDefenseForces)
Під час повномасштабної війни в Україні, рідні військових, які знаходяться у полоні росіян або вважаються зниклими безвісті, можуть отримати фінансову підтримку від держави.
«Виплати за військовослужбовцями, захопленими в полон, зберігаються відповідно до Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей. Щомісячно їхнім сім'ям мають виплачувати грошове забезпечення, включно з додатковими та іншими видами забезпечення, у порядку та в розмірах, встановлених Кабміном», — повідомила головна юристка Луцького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Зоряна Світлицька у коментарі порталу Юридичний факт.
Виплати родичам військовополонених та зниклих безвісті під час війни в Україні - що потрібно знати
Хто може отримати виплати
Рідні захисників України, які:
- перебувають у полоні;
- є заручниками;
- інтерновані у нейтральні держави;
- зникли безвісти.
Алла Бєлошенко, юристка громадської організації Юридична Сотня, розповіла Армія Inform, що право отримати грошове забезпечення мають такі близькі військових:
- дружини або чоловіки (якщо їх немає, повнолітні діти, які мешкали разом із захисником або захисницею);
- законні представники (опікуни, піклувальники);
- усиновлювачі неповнолітніх дітей (з інвалідністю);
- люди, які перебувають на утриманні військового або військової;
- батьки захисника або захисниці (якщо немає дружини або чоловіка).
Якого розміру виплати можна отримати
Закон передбачає, що за військовими цих категорій зберігаються виплати:
- у розмірі посадового окладу за останнім місцем служби;у розмірі окладу за військовим званням;
- надбавки за вислугу років;
- інші щомісячні додаткові види грошового забезпечення постійного характеру;
- інші види грошового забезпечення з урахуванням зміни вислуги років та норм грошового забезпечення.
Хто не може претендувати на виплати
Близькі військових, які:
- добровільно здалися в полон;
- самовільно залишили військові частини або місця служби;
- вдалися до дезертирства.
Кому можуть відмовити у отриманні виплати
Відмовити у наданні виплат можуть відмовити у наступних випадках:
- подання заяви особами, що не зазначені в Порядку;
- надання не в повному обсязі документів, зазначених у Порядку;
- подання заяви з порушенням строків;
- з’ясування обставин щодо добровільної здачі військовослужбовця в полон, самовільного залишення військової частини (установи, організації), місця служби або дезертирування.
Разом з тим, якщо документи були подані не в повному обсязі, то подати заяву з оновленим пакетом документів можна повторно. Також рішення про відмову у виплаті грошового забезпечення може бути оскаржено у судовому порядку.
Як отримати виплату
Аби отримати виплати, необхідно написати заяву та передати її на ім'я командира військової частини разом із низкою документів:
- копії сторінок паспорта повнолітніх членів сім'ї з даними про прізвище, ім'я та по батькові і реєстрацію місця проживання (перебування);
- довідка про реєстрацію місця проживання (перебування) членів сім'ї (у разі відсутності такої інформації в паспорті);
- копія свідоцтва про шлюб (якщо воно наявне);
- копії свідоцтв про народження дітей (якщо наявні);
- копія документа, що засвідчує реєстрацію в Державному реєстрі фізичних осіб — платників податків.
Як довго можна отримувати виплати?
«Виплата грошового забезпечення цим членам сімей здійснюється до повного з’ясування обставин захоплення військовослужбовців у полон або заручниками, інтернування військовослужбовців або їх звільнення, або визнання їх у встановленому законом порядку безвісно відсутніми чи померлими, — відзначила Бєлошенко. — У всіх випадках виплата грошового забезпечення здійснюється не більше ніж до дня виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини».
Нагадаємо, раніше ми розповідали, де і як шукати зниклих безвісти людей під час війни. Для пошуку дітей спільно з нацполіцією в Україні створили спеціальний чат-бот. Також допомагає рідним зниклих знайти своїх близьких людей телеведуча Катя Осадча, яка займається куруванням проекту з пошуку людей, а також запустила нове телешоу, у якому поширює інформацію про людей, яких не можуть знайти.
НВ регулярно роповідає про новини мобілізації в Україні. Нещодавно Міноборони повідомило, скільки усього людей вони планують призвати на військову службу під час повномасштабної війни.
Також ми пояснювали, що потрібно знати про військовий облік жінок в Україні. Нещодавно набув чинності новий закон, який вніс певні зміни до цієї процедури. НВ пояснив, хто з жінок зобов’язаний стати на військовий облік, які документи для цього потрібні та як це зробити і чи передбачене покарання за ухилення. Також ми розповідали, чи будуть мобілізувати жінок під час дії воєнного стану.
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.