Відсутність ГАЕС стримує розвиток сонячної енергетики

14 вересня 2017, 13:13
Позиція

В Україні – бум «зеленої» енергетики

Україна створює парк сонячної енергії на території Чорнобильської зони, а експерти прогнозують, що потужності сонячних електростанцій в Україні в другому півріччі зростуть на 360 мегават.

Це означає, що до кінця року буде перейдено символічний бар’єр у один гігават. Про це йдеться в матеріалі Сергія Лук’янчука, автора статті «Зупиніться! В Україні слід негайно припинити будівництво сонячних електростанцій по чинному зеленому тарифу».

Однак, на думку автора реалізація таких проектів на довгі роки позбавить Україну унікального шансу – отримати завдяки сонячній генерації екстремально дешеву електричну енергію, і фактично в необмеженій кількості. Як це зараз відбувається в усьому світі – від Китаю та Індії до Німеччини та Британії.

Модель підтримки відновлюваної енергетики, яка діє зараз в Україні щодо сонячної генерації, застаріла

Причиною цьому є те, що українські посадовці, які лобіюють і просувають будівництво нових сонячних електростанцій, не усвідомлюють (або роблять вигляд, що не усвідомлюють) того, що модель підтримки відновлюваної енергетики, яка діє зараз в Україні щодо сонячної генерації, застаріла. У цих умовах швидке введення в експлуатацію сотень мегават нових сонячних електростанцій призведе до колосальних збитків – як енергетичної галузі, так і економіки в цілому.

Йдеться про так звані зелені тарифи, за якими власники сонячних електростанцій продають електроенергію на оптовому ринку – і в них зобов’язані її купити. За даними матеріалу, собівартість 1 квт-год від електростанцій, якими починає рясно вкриватися Україна, становить 2-3 центи. А виробнику по чинному зеленому тарифу заплатять 17 центів.

Для енергетики, де період окупності теплових електростанцій вимірюється роками, а нових атомних – десятиліттями, це джерело швидких надприбутків, причому отриманих цілком законно і за благородну справу – порятунок планети від екологічного забруднення.

Звичайно, наразі рівень забезпечення сонячною енергією (т.зв. інсоляції) в Україні нижчий, ніж, наприклад, в Еміратах або Чилі. Але він достатній для того, щоб вже зараз мати собівартість електроенергії (LCOE, levelized cost of electricity) наземних українських електростанцій на рівні 2-4 центів за квт-год. І вона буде знижуватися й надалі – у відповідності до здешевшання сонячних панелей, інверторів, систем кріплення.

А також завдяки зниженню трудозатрат, пов’язаних із ростом ефективності технологій перетворення сонячного світла в електроенергію (коли, умовно кажучи, замість двох 170-ватних панелей можна змонтувати одну такого ж розміру і ваги, але на 340 ват).

Це була б найдешевша енергія з усього, що генерують українські електростанції. І найдешевша з того, що могли б купувати українські споживачі. Але завдяки неадекватно високим зеленим тарифам вона стане не просто найдорожчою, але збитковою. І дуже швидко настане той момент, коли грошей на субсидування банально не вистачить. А далі сонячну енергетику відкине на роки назад.

Щоб цього не сталося, автор пропонує максимально швидко завершити проекти з добудови гідроакумулюючих електростанцій – Дністровської, Канівської та Ташлицької. Адже, наявність ГАЕС – один з ключових компонентів балансування енергосистеми в умовах, коли в генерацію «вмикаються» все нові сонячні чи вітроелектростанції, для яких властива нерівномірність виробітку. ГАЕС, які можуть «зберігати» надлишкову енергію, закачуючи воду на висоту, а потім у разі потреби «віддавати» її назад у мережу.

Окрім цього, для оптимального функціонування сонячної енергетики в Україні, на думку автора, варто: заблокувати всі нові проекти з будівництва сонячних електростанцій; на законодавчому рівні скасувати систему зелених тарифів для нових проектів сонячної генерації, які виконують юридичні особи (для старих вона має залишитися – це загальноприйнята і справедлива практика); замість зелених тарифів запровадити іншу систему підтримки – конкурси проектів; встановити для тендерних проектів ліміт потужності; встановити ліміт щорічного приросту потужності для комерційної сонячної генерації; створити систему стимулювання сонячної енергетики «за межами» зелених тарифів.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X