Негативний сигнал інвесторам і загроза співпраці з МВФ — Американська торгова палата про відставку Смолія
Бізнес стурбований відставкою глави Національного банку Якова Смолія, яка ставить під загрозу співпрацю з Міжнародним валютним фондом.
Про це заявив президент Американської торговельної палати в Україні Андрій Гундер, повідомляє Інтерфакс-Україна.
«Бізнес-співтовариство дуже стурбоване відставкою глави НБУ, майбутньою незалежністю НБУ і продовженням співпраці з МВФ», — сказав він.
«Сильний і незалежний НБУ грає найважливішу роль в макроекономічній стабільності України, оскільки він є потужним сигналом довіри для іноземних інвесторів. Тому тиск на правління НБУ є негативним сигналом для інвесторів, міжнародних партнерів та компаній, які працюють в Україні», — пояснив Гундер.
Раніше президент АТП написав у Facebook, що Смолій користувався величезною повагою в ділових колах.
«Для відставки зараз невдалий час, коли Україна очікує зниження ВВП на 8,2%», — додав Гундер.
1 липня Яків Смолій, який очолює НБУ з березня 2018 року, повідомив, що написав і подав президенту України Володимиру Зеленському заяву про звільнення. Він заявив, що протягом тривалого часу на Національний банк України здійснюється систематичний політичний тиск. «Своєю відставкою я хочу застерегти від подальших спроб підірвати інституційні основи центрального банку в Україні», — додав Смолій.
В Офісі президента у відповідь заявили, що НБУ разом з урядом повинні продовжувати проводити зважену монетарну і фіскальну політики. Там також закликали позбавити політичного забарвлення дискусії щодо відставки голови Нацбанку Якова Смолія.
Останнім часом у Раді нерідко лунала критика на адресу Нацбанку. 17 червня комітет Верховної Ради з фінансової, податкової та митної політики схвалив проект постанови про доповідь глави НБУ в парламенті. У документі, зокрема, йшлося про те, що банківський регулятор нібито створив «піраміду ОВДП», штучно ревальвував гривню і повільно знижував облікову ставку.
Після того, як комітет схвалив проект постанови з критикою діяльності Нацбанку, посли країн Великої сімки застерегли, що «підрив незалежності НБУ вплине на українців, зашкодить довірі інвесторів і поставить під загрозу міжнародну підтримку зусиль українського народу в побудові безпечної, успішної і демократичної країни».