Відкриття ринку землі. Які офіційні позиції українських політсил та як вони голосують

18 грудня 2018, 13:46

Дмитро Ливч

Керівник аналітичного відділу / Проектний менеджер

EasyBusiness

Існування в Україні мораторію на продаж земель консервує усі тіньові схеми та маніпуляції, які панують у сфері земельних відносин вже понад 20 років. Незважаючи на тиск громадянського суспільства та міжнародної спільноти, вирішення даного питання з року в рік відкладається.

Відео дня

За останні роки значно збільшилась заполітизованість даного питання. Політичні партії активно використовують міфи та стереотипи, пов’язані із земельною реформою, для підвищення власних рейтингів. Щороку депутати стверджують, що відкрити ринок потрібно, коли для цього будуть створені відповідні умови, і при цьому вкотре голосують за продовження мораторію. Справа в тому, що додаткова пролонгація для захисту ринку не потрібна, депутатам достатньо не приймати закон про обіг сільгоспземель. Але щоб точно не мати підстав це зробити, вони знов продовжують мораторій.

Щоб ринок землі почав працювати, необхідно виконати дві умови - скасувати мораторій та прийняти закон про обіг сільськогосподарських земель. Станом на грудень 2018 року до Верховної Ради подано три проекти закону, зокрема: №5535 (Ініціатори: Мушак О. П., Хлань С. В., Різаненко П. О., Чумак В. В., Бєлькова О. В., Романюк В. М.), №5535-1 (Корнацький А. О.) та №7112 (Мушак О. П., Хлань С. В., Ар’єв В. І., Шверк Г. А., Дехтярчук О. В., Тетерук А. А., Береза Ю. М., Геращенко А. Ю., Черненко О. М.).

Усі три законопроекти знаходяться на розгляді Аграрного комітету парламенту. Зокрема, законопроекти №5535 та №5535-1 надійшли на розгляд комітету у грудні 2016 року, з того часу мораторій продовжували двічі. Схожа ситуація може повторитися і в цьому році.

Фактичне продовження мораторію - підстава для депутатів не братися до цього питання, не визначатися остаточно з фінальними правилами гри щодо землі та продовжувати використовувати страхи й міфи, які є у населення, у політичній агітації. Саме тому, 30 листопада 2018 року народний депутат Олег Барна зареєстрував проект закону №9355, яким пропонується продовжити мораторій до 1 січня 2024 року, а Юлія Тимошенко запропонувала винести на розгляд парламенту її законопроект №5476, у якому йдеться про продовження мораторію до 1 січня 2022 року.

Слід зазначити, що результати голосування за продовження мораторію часто відрізняються від офіційної позиції політичних партій. Саме тому аналітичний центр EasyBusiness проаналізував позиції партій щодо продовження мораторію.

Партія Блок Петра Порошенка

Кількість депутатів: 138

Голосування за продовження мораторію у 2017 році: За - 65, Проти - 21, Утрималися - 8, Не голосували - 30, Відсутні - 14

Позиція партії Блок Петра Порошенка в питанні відкриття ринку землі досить непослідовна. Так, у програмі партії в розділі 4 (Економіка), в пункті 4.7 (Сільське господарство), зазначається: “Ключове завдання реформи сільського господарства – вирішення питання формування прозорого ринку землі. Це відкриває нові можливості для надходження інвестицій в аграрний сектор та активного виходу української продукції на міжнародні ринки. Передумовою для формування прозорого ринку землі має стати системна інвентаризація земельних ресурсів країни. Землі мають бути чітко розмежовані в єдиному державному реєстрі. Вони повинні бути поділені на землі сільськогосподарського призначення, державної, комунальної та приватної власності”.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Тобто, у програмі партії чітко заявлено про підтримку земельної реформи. Така позиція підтверджується і діяльністю багатьох депутатів фракції. Зокрема, депутати від партії виступили ініціаторами у трьох проектах Закону про ринок земель: законопроект №7112 (Мушак О. П., Хлань С. В., Ар’єв В. І., Шверк Г. А., Дехтярчук О. В., Черненко О. М.), законопроект №5535 (Мушак О. П., Хлань С. В., Різаненко П. О., Бєлькова О. В.), законопроект №5535-1 (Корнацький А. О.). Також у 2017 році 24 депутати від БПП підписали позов до Конституційного суду України щодо неконституційності мораторію, у 2018 році аналогічний позов підписали вже 32 депутати від БПП.

Водночас значна кількість депутатів від БПП виступають проти реформи. Зокрема, серед ініціаторів продовження мораторію у 2017 році було четверо депутатів БПП (Давиденко В. М., Люшняк М. В., Рибак І. П., Кіт А. Б.), а 65 депутатів підтримали дане рішення. У 2018 році аналогічний законопроект вніс Олег Барна.

Партія Народний фронт

Кількість депутатів: 81

Голосування за продовження мораторію у 2017 році: За - 33, Проти - 9, Утрималися - 2, Не голосували - 27, Відсутні - 10

Партія не має чіткої позиції щодо питання земельної реформи. У програмі партії дане питання не висвітлюється. Значна кількість депутатів партії публічно підтримує проведення земельної реформи, а деякі депутати партії виступили ініціаторами законопроектів про обіг земель сільськогосподарського призначення: № 5535 (Романюк В. М,) та №7112 (Тетерук А. А., Береза Ю. М. та Геращенко А. Ю.).

Незважаючи на публічні заяви про підтримку земельної реформи, лідер фракції Народного фронту став одним із ініціаторів законопроекту №5123-1, яким у 2016 році мораторій продовжили до 1 січня 2018 року, а у 2017 році партія дала 33 голоси за продовження мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення до 1 січня 2019 року.

Партія Об'єднання Самопоміч

Кількість депутатів: 25

Голосування за продовження мораторію у 2017 році: За - 9, Проти - 11, Утрималися - 3, Не голосували - 0, Відсутні - 2.

Самопоміч виступає за поетапне відкриття ринку землі, що дозволяє запустити ринок землі, врахувавши всі можливі ризики, та поліпшити загальний стан економіки країни. У програмі партії вказано наступне: Перетворення землі сільськогосподарського призначення на актив українського селянина, аби він міг залучати інвестиції і розвивати своє господарство”.

Проте, навіть незважаючи на декларативну підтримку реформи, третина фракції Самопоміч у парламенті проголосувала за продовження мораторію у 2017 році, а у 2016 році лідер фракції Олег Березюк був одним з ініціаторів вищезгаданого закону №5123-1. Цей закон підтримали 19 депутатів Самопомочі.

Радикальна партія Олега Ляшка

Кількість депутатів: 20

Голосування за продовження мораторію у 2017 році: За - 17, Проти - 0, Утрималися - 0, Не голосували - 2, Відсутні - 1

Радикальна партія Олега Ляшка є однією із найбільших критиків земельної реформи. У програмі партії зазначено: ”Ми заборонимо продаж землі і ліквідуємо нелегальний земельний ринок, на якому збагачуються товстосуми та спекулянти. Запровадимо право оренди землі під жорстким контролем держави. Заборонимо іноземцям розпоряджатися нашими чорноземами. Створимо прозорий земельний кадастр, що унеможливить земельне рейдерство. Радикальна партія стане основним захисником інтересів села в парламенті”.

Депутати партії активно поширюють міфи про те, що земельна реформа – це обезземелення селян в інтересах агрохолдингів-монополістів і транснаціональних корпорацій. На підтримку своєї позиції депутати партії зареєстрували проект змін до Конституції, якими пропонують зробити основою аграрного устрою держави фермерські господарства.

Всеукраїнське об'єднання Батьківщина

Кількість депутатів: 20

Голосування за продовження мораторію у 2017 році: За - 15, Проти - 0, Утрималися - 0, Не голосували - 2, Відсутні - 3

Батьківщина є найбільш активним противником ринку землі. Партія та її лідер Юлія Тимошенко ведуть активну PR-кампанію проти скасування мораторію на продаж сільськогосподарських земель і відкриття ринку землі. Лідерка партії Ю. Тимошенко ініціювала збір підписів щодо проведення всеукраїнського референдуму про заборону продажу сільськогосподарської землі.

23 березня 2018 року Юлія Тимошенко разом із представниками ГС Всеукраїнська аграрна рада та Аграрний Союз України підписали меморандум Новий аграрний курс України про співробітництво щодо проведення реформ у сільському господарстві та забезпечення розвитку сільських територій. У ньому висувається вимога продовжити мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення до 1 січня 2023 року.

У нещодавно опублікованому Новому економічному курсі України питанню ринку землі присвячується Розділ 23 (Ефективне використання сільськогосподарської землі в інтересах суспільства та оптимальна модель ринку землі).

"Однак, в умовах, що склалися на даний час, миттєве скасування мораторію на продаж землі підвищить ризики перетворення України на цілковитий сировинний придаток західного світу. В Україні … пріоритетними заходами державної політики у середньостроковому періоді мають стати: створення реального земельного кадастру і збереження мораторію на продаж земель до створення належних правових механізмів реєстрації і захисту права приватної власності на землю … Сам проект закону Про обіг земель сільськогосподарського призначення повинен містити низку застережень щодо зміни цільового призначення землі сільськогосподарського призначення, обмежувати право набуття власності на землю з боку нерезидентів, а також надавати пільгові права на придбання землі дрібним фермерам, які вже мають професійний досвід діяльності у сфері сільського господарства і мешкають у даній місцевості", - сказано в цьому документі.

Також, у 2016 році лідерка партії Тимошенко Ю. В. стала ініціатором законопроекту №5123, у якому пропонувалося продовжити мораторій до 1 січня 2022 року.

Слід зазначити, що позиція лідера партії також не послідовна. Зокрема, у 2008 році вона була ініціатором законопроекту №2143, згідно з яким право на придбання земельних ділянок сільськогосподарського призначення мали отримати громадяни та юридичні особи України, а також іноземні громадяни та особи без громадянства й іноземні держави. У 2010 законопроект було відкликано, після чого Юлія Тимошенко змінила свою позицію.

Політична партія Опозиційний блок

Кількість депутатів: 43

Голосування за продовження мораторію у 2017 році: За - 31, Проти - 0, Утрималися - 0, Не голосували - 5, Відсутні - 7

Депутати фракції не є активними коментаторами даного питання. Та у програмі 10 першочергових кроків по виходу з кризи зазначена наступна позиція щодо земельної реформи:

”Приватизації с/г землі мають передувати прийняття законодавства про ринок земель, завершення формування земельного кадастру, розмежування землі державної і комунальної форми власності, формування системи справедливої оцінки землі, а також введення антимонопольних обмежень у процесі її продажів і концентрації. А саме питання приватизації повинно стати предметом всеукраїнського референдуму”.

Проте депутати партії не виступали ініціаторами законопроектів про ринок землі чи проведення референдуму та стабільно дають за продовження мораторію декілька десятків голосів.

Депутатська група Воля народу

Кількість депутатів: 18

Голосування за продовження мораторію у 2017 році: За - 14, Проти - 0, Утрималися - 1, Не голосували - 3, Відсутні - 0

У групи відсутня програма. Депутати групи виступають за збереження мораторію на продаж сільськогосподарських земель, а також систематично голосують за продовження мораторію.

Зокрема, у 2016 році лідер групи Ярослав Москаленко був одним з ініціаторів законопроекту №5123-1, який підтримали 12 депутатів групи. У 2017 році Сергій Лабазюк був одним з ініціаторів законопроекту №7350.

Партія Відродження

Кількість депутатів: 26

Голосування за продовження мораторію в 2017 році: За - 22, Проти - 0, Утрималися - 0, Не голосували - 3, Відсутні - 1

Партія виступає проти ринку землі. У програмі партії у Розділі 1 (Економіка), у Пункті 5 (Аграрна політика) зазначено:

“Земля в Україні повинна належати тим, хто її обробляє. Збереження мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення доти, допоки не будуть створені умови для запровадження ринку (зниження рівня корупції, необхідна інфраструктура, жорсткий контроль над використанням)”.

Загалом, на думку депутатів партії Відродження, ринок землі потрібно відкривати тоді, коли фермери можуть бути на ньому цілком конкурентними. Так, у 2016 році Олег Кулініч, який є головою підкомітету з питань земельних відносин Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин обіцяв розробити дорожню карту земельної реформи. На даний момент відповідного документу немає.

***

Отже, серед усіх парламентських сил лише Радикальна партія Олега Ляшка виступає повністю проти відкриття ринку землі. Батьківщина, Відродження, Опозиційний блок у своїх програмах вказали, що скасуванню мораторію має передувати низка підготовчих заходів. При цьому жоден депутат із вказаних партій за чотири роки в парламенті не виступив в ролі ініціатора проектів закону про обіг сільськогосподарських земель.

Народний Фронт та Воля Народу не мають офіційної позиції щодо відкриття ринку землі, але депутати даних партій стабільно дають кілька десятків голосів за продовження мораторію. З іншого боку, Блок Петра Порошенка та Самопоміч - єдині сили, які у своїй програмі підтримали відкриття ринку землі, проте в минулі роки значна частина депутатів із цих фракцій голосували за продовження мораторію, хоча саме прийняття закону про обіг землі на даний момент є головною передумовою появи ринку землі і навіть скасування мораторію до його появи нічого не змінить.

Вже зовсім скоро ми дізнаємось, чи скористаються депутати восьмого скликання своїм останнім шансом виконати свої обіцянки запустити процес відкриття ринку землі, чи це рішення знову буде відкладене на невизначений період часу. А мораторій буде пролонгований для того, щоб знов протягом року не знайти часу на земельне законодавство.

Матеріал підготовано за участю Андрія Дяківа, економічного аналітика EasyBusiness

Показати ще новини
Радіо NV
X