Верховний суд створив прецедент щодо автомобілів на єврономерах
Верховний суд України дійшов висновку, що користування або розпорядження транспортними засобами особистого користування, що ввозяться з метою транзиту через митну територію України, не є адміністративним правопорушенням, передбаченим ч. 2 ст. 469 Митного кодексу.
Про це повідомила прес-служба суду.
Зазначається, що до такого висновку суд дійшов, розглянувши в касаційному порядку позов фізичної особи до митниці про скасування постанови, якою його визнали винним в скоєнні порушення митних правил. Він повинен був заплатити штраф у 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (8,5 тис. грн).
Суть спору полягає в тому, що позивач, будучи власником автомобіля з реєстраційним номером Естонії і не знятого там з реєстрації, в лютому 2016 року ввіз цей автомобіль на митну територію України на підставі митної декларації з метою транзиту.
Під час судових засідань сам позивач визнав, що ввіз зазначений транспортний засіб для тривалого використання на території України, а режим "транзит" заявив, щоб уникнути необхідності митного оформлення автомобіля та сплати відповідних платежів.
Апеляційний суд, скасувавши постанову суду першої інстанції, відмовив у задоволенні позовних вимог.
Позивач не погодився з таким рішенням і оскаржив його в касаційному порядку, пославшись на Рішення Конституційного Суду України, в якому зазначено, що користування або розпорядження транспортними засобами особистого користування, що ввозяться з метою транзиту, не є адміністративним правопорушенням.
Верховний суд визнав, що касаційна скарга підлягає задоволенню. Суд зазначив, що в ч. 2 ст. 469 Митного кодексу чітко визначені дії, бездіяльність та умови, які кваліфікуються як правопорушення щодо товарів, митне оформлення яких не завершено або знаходяться на тимчасовому зберіганні під митним контролем або поміщені в режим митного складу. Такий митний режим, як тимчасове ввезення, не зазначений у вказаних положеннях Кодексу.
При таких обставинах колегія суддів Касаційного адміністративного суду вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції про скасування оскаржуваної постанови, оскільки в діях позивача відсутній склад порушення митних правил.
Нагадаємо, що в липні, Верховна Рада прийняла в першому читанні закони про автомобілі на єврономерах. Однак, у вересні профільний парламентський комітет з питань податкової політики заблокував дані законопроекти.