Добряче вторгувати. В Україні починається велика приватизація — що виставлять на торги, і які скелети у шафі чекають на покупців

24 квітня 2021, 09:09
НВ Преміум

В Україні нарешті починається Велика приватизація, яку багаторазово відкладали. Вона обіцяє мільярди для держбюджету, а також нові інвестиції і робочі місця, пише журнал НВ.

У країнська приватизація — історія з хорошим початком, який поклав продаж Криворіжсталі у 2005 році, але без переконливого продовження. П’ять останніх держбюджетів передбачали вельми солідну суму надходжень від розставання держави зі своїм майном, проте все це щоразу відкладалося. Лише у 2020-му приватизація почала приносити хоч якісь суттєві гроші, але за рахунок продажу невеликих об'єктів.

Відео дня

Причини для зволікань були різні. Несприятлива кон’юнктура на світовому ринку, волатильність цін на енергоресурси, геополітичні ризики, корупційні скандали, юридичні та боргові проблеми підприємств із приватизаційного списку змушували Фонд держмайна (ФДМ) відкладати аукціони.

Міжнародні партнери — МВФ, ЄБРР, Світовий банк — постійно нагадували українському уряду, що процес не можна відкладати нескінченно. Однак лише з приходом у вересні 2019-го на посаду голови ФДМ Дмитра Сенниченка ідея приватизації отримала нове життя.

«Держава має зменшити свою участь у економіці, але посилити свою роль як регулятора» — так сформулював свою ідеологію Сенниченко. Водночас він посилається на урядову стратегію розвитку країни до 2030 року, яка для подвоєння обсягу економіки передбачає розпродаж держактивів.

Присутність держави в українському бізнесі величезна. Найбільша компанія країни — НАК Нафтогаз України — казенна. Найбільший банк — Приват — теж. Список продовжують монополісти — Укрзалізниця (УЗ), Адміністрація морських портів, Укроборонпром, газотранспортна система. Загалом у країні 3.644 підприємства, які перебувають в управлінні 96 держорганів.

За таких обставин ФДМ починає Велику приватизацію — продаж компаній із балансовою вартістю понад 250 млн грн. У списку — 23 держфірми з різних секторів економіки. «За 30 років вартість переважної більшості цих активів дуже помітно знизилася через відсутність капітальних інвестицій, нормального менеджменту, стратегії», — каже Андрій Беспятов, голова аналітичного відділу інвесткомпанії Dragon Capital (видавець НВ). І робить висновок: відкладати приватизацію більше не можна. Всі два десятка компаній Dragon Capital оцінює у $800 млн, а вартість держпакетів акцій у них — у $600 млн.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X