Антивакцинатори проти економіки. Скільки грошей втратить Україна через низькі темпи вакцинації від Covid-19
Україна увійшла в топ-3 країн за зростанням смертності через Covid-19. Одна з ключових причин — активний антивакцинаторський рух. НВ Бізнес розпитав експертів, скільки платить Україна за низький рівень вакцинації і чим це загрожує економіці країни
Поки партія влади стурбована падінням політичних рейтингів, Україну накрила чергова хвиля пандемії. 21 жовтня зафіксовано відразу два антирекорди з початку пандемії — 23 785 випадків зараження Covid-19 і 614 летальних випадків захворювання.
За різними даними, 95−98% важко захворілих — це люди, які не робили щеплення. Сьогодні в Україні, за даними vaccination.covid19.gov.ua, кількість повністю вакцинованих людей становить менше ніж 7 млн (16,2% населення).
За даними ourworldindata.org, в топ країн за темпами вакцинації входить Гібралтар, Португалія, ОАЕ, Кайманові Острови, Мальта, Ісландія. Україна перебуває на дні цього рейтингу — трохи вище за Лесото (15,72%) і нижче за Зімбабве (16,9%). Топ-країни з найменшою кількістю вакцинованих — Конго, Ємен, Центральноафриканська Республіка, Гаїті та Чад.
З таким рівнем вакцинації все більше областей України виявляється в «червоних зонах». Станом на 23 жовтня 2021 року вже відомо про введення максимальних карантинних обмежень, аж до зупинення громадського транспорту, в 7 областях України.
Київ також за крок від входження в «червону зону».
Влада схаменулася і стала агітувати за вакцинацію, заявляючи про жорсткі обмеження для нещеплених. Мер столиці Віталій Кличко 22 жовтня оголосив, що більшою мірою обмеження торкнуться людей без вакцини. До слова, цього ж дня в країні було зафіксовано рекордну кількість вакцинованих за добу — 290 тис. осіб.
Зараз, за даними Worldometers, у світі Україна за темпами зростання нових смертей входить у топ-3, на першому і другому місці — Росія та Індія.

Як заявив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко в ефірі ток-шоу Свобода слова Савіка Шустера, можливість скасувати карантинні обмеження в Україні буде лише в разі, якщо вакцинується не менше ніж 70% українців. Європейські країни змогли домогтися такого показника протягом 4−5 місяців.
Аналітики стверджують, що, якщо порівнювати фактичні темпи вакцинації з тими, які прогнозувалися на початку року, то зараз в Україні реалізується негативний сценарій. За словами фінансового аналітика групи ICU Михайла Демківа, вакцинація почалася досить пізно — на два місяці після старту вакцинації в ЄС. Темпи, які були до літа, виявилися мізерними, тільки в жовтні вийшли на показник у 270 тис. доз на день — той рівень, якого Міністерство охорони здоров’я розраховувало досягти набагато раніше. «Відповідно, ймовірність нових локдаунів висока, що негативно позначиться на економічному відновленні», — попередив Демків.
НВ Бізнес з’ясував, скільки Україна заплатила за антивакцинаторів і провальну політику влади з вакцинації від Covid-19.