Бізнес пропонує скасувати перелік критичного імпорту
Європейська Бізнес Асоціація (EBA) закликала скасувати перелік товарів критичного імпорту, що дозволить бізнесу на даному етапі уникнути зупинки виробничих процесів.
В Асоціації вважають, що скасування переліку критичного імпорту та зняття обмежень щодо розрахунків у валюті були б оптимальним рішенням для того, щоб уникнути зупинки виробничих процесів.
"Це дозволило б продовжити працювати підприємствам, які ще мають можливість проводити зовнішньоекономічні операції, у тому числі для отримання необхідної сировини та компонентів", - зазначили в ЄБА.
В Асоціації наголосили, що незважаючи на війну компанії продовжують вести бізнес та сплачувати податки. У той самий час, нормативно-правове регулювання під час воєнного стану істотно обмежує можливості бізнесу.
Зокрема, розірвано багато логістичних ланцюжків і без імпорту продуктів, окремих інгредієнтів, послуг продовжувати підприємницьку діяльність складно чи неможливо.
Ще одне обмеження для бізнесу – поточні обмеження валютних розрахунків.
«Якщо все ж таки найближчим часом перелік критичного імпорту скасувати не вдасться, вкрай важливо терміново зняти обмеження у постанові № 153 щодо підстав для здійснення імпорту товарів тільки відповідно до опису товару, дозволити ввезення товарів та здійснення валютних платежів виходячи з будь-якої з підстав — коду товару/товарної групи або опис товару», — заявили в Асоціації.
За даними Асоціації, деякі компанії вже зіштовхнулися із ситуацією, коли незважаючи на наявність УКТ ЗЕД коду їхнього товару у переліку критичного імпорту, банки не дозволяють здійснювати розрахунки за такі товари у валюті.
Після початку військової агресії РФ проти України 24 лютого Кабмін того ж дня ухвалою № 153 визначив перелік товарів критичного імпорту, для закупівлі якого НБУ дозволяє купувати валюту.
З моменту ухвалення постанови Кабмін вже кілька разів розширював зазначений перелік. Це дозволило серед іншого внести до переліку Starlink, павербанки та тепловізори.