В Ощадбанку пояснили, хто зупинив перерахування коштів від ГарПока ДТЕКу Ахметова

18 листопада 2021, 16:31

Вказівку зупинити перерахування приблизно 3 млрд грн компанії ДТЕК ВДЕ олігарха Ріната Ахметова в рамках погашення заборгованості перед інвесторами в «зелену» енергетики Ощадбанку дав новий керівник ДП Гарантований покупець Вадим Улида.

Про це йдеться у прес-релізі Ощадбанку.

У банку зазначили, що лише обслуговують рахунки згідно з розпорядженнями клієнта.

«Звертаємо увагу на те, що згідно з чинним законодавством платник може в будь-який час до списання платежу з рахунку відкликати з банку, що його обслуговує, платіжні доручення. В даному випадку саме такі дії було ініційовано клієнтом відповідно до листа нового керівника, повноваження якого банк перевірив», — йдеться у заяві.

Відео дня

Нагадаємо, що 3 листопада НЕК Укренерго провело дебютний випуск п'ятирічних "зелених" єврооблігацій на суму 825 млн дол. за ставкою 6,875% під гарантії України, щоб погасити борги перед виробниками електроенергії з відновлюваних джерел енергії. Одним із основних інвесторів у «зелені» бонди Укренерго став Європейський банк реконструкції та розвитку, який купив облігації на $75 млн. Розрахунки за цими бондами пройшли у вівторок, 9 листопада. У четвер, 11 листопада, Укренерго перерахувало Гарантованому покупцю 19,3 млрд грн для погашення боргів перед "зеленими". За даними Бизнес.Цензор, наступного дня прем'єр-міністр Денис Шмигаль зателефонував голові ГарПока Костянтину Петриковцю і попросив притримати виплату грошей компанії ДТЕК, проте Петриковець, якого пов'язують із ДТЕК, провів транзакцію на весь обсяг коштів. Перерахування грошей за дорученням Кабміну було заблоковано Ощадбанком.

У суботу, 13 листопада, Кабмін провів позачергове засідання та звільнив Петриковця. Його замінив Улида. 15 листопада в ГарПоку заявили, що заплатили «зеленим» інвесторам 16,3 млрд грн. У ДТЕК заявили, що низка інвесторів, у тому числі компанія Ахметова, грошей не отримала. 17 листопада в держкомпанії повідомили, що решту 3,04 млрд грн було повернуто на її рахунки «для аналізу платіжних доручень та підтвердження правомірності нарахованих сум платежів по кожному виробнику „зеленої“ енергії».

У ДТЕК у відповідь повідомили, що готуються «до юридичного захисту своїх прав та відшкодування збитків, завданих компанії та інвесторам, у міжнародних інстанціях та національних судових органах».

«ДП Гарантований покупець сьогодні фактично визнав ручне втручання в розподіл європейського цільового кредиту на погашення боргів «зеленим» інвесторам, у тому числі підприємствам ДТЕК ВДЕ. Штучна затримка коштів на рахунках АТ Ощадбанк і подальший зворотній вивід коштів, які мали потрапити до компанії, має ознаки вчинення протиправних дій та зловживання службовим становищем посадовими особами ДП, банку та тих вищих посадових осіб держави, які давали відповідні незаконні розпорядження. Наявність незаконних дій окремих осіб підтверджується розбіжностями у публічних заявах Ощадбанку та ДП", - заявили у ДТЕК.

Маріс Куніцкіс, генеральний директор ДТЕК ВДЕ, у понеділок вранці під час прес-конференції сказав, що за минулий рік борг ГарПоку перед компанією становить 65 млн євро, за цей — 50 млн євро, тобто сумарний борг — 115 млн євро.

Показати ще новини
Радіо NV
X