У Раді НБУ запропонували відновити контроль над цінами на продукти

14 листопада 2017, 15:27
Скасування державного регулювання цін на продукти харчування з 1 липня є одним з чинників зростання інфляції

Про це повідомив глава Ради Національного банку України (НБУ) Богдан Данилишин на своїй Facebook-сторінці.

За його словами, вплив немонетарних складових на зростання цін в Україні може перевищувати монетарні складові.

Відео дня

"Зараз в Україні спостерігається типова інфляція пропозиції... Тобто, ключовим фактором динаміки споживчих цін зараз є збільшення собівартості продукції. За підсумками 2016 зростання цін виробників склав 35,7%, з лагом в 6-9 місяців - це транслювалося в підвищення споживчих цін", - написав Данилишин.

Глава ради НБУ вважає, що ситуація ускладнилася тим, що з 1 липня відповідно до рішення Кабміну скасовано регулювання цін на продукти харчування. Він також додав, що скасування регулювання цін на продовольство зробила істотний внесок в інфляцію.

"Аналізуючи наслідки рішення уряду про скасування регулювання цін на продукти харчування, вважаю його передчасним, оскільки в умовах монополізованої економіки України воно призвело до підвищення темпів інфляції", - додав він.

Також він вважає доцільним відновлення роботи Державної цінової адміністрації, яка на етапі переходу економіки України від рецесії до зростання здійснювала б контроль за ціноутворенням, на яке в даний час ринок має дуже односторонній специфічний вплив та зростанням споживчих цін.

Глава Ради Нацбанку підкреслив, що для зниження інфляції необхідна координація діяльності НБУ, Кабміну і Антимонопольного комітету, проте в Україні спостерігається значна монополізація ринків.

"Станом на середину 2016 року 42% ринків в нашій країні були монополізовані, 11% ринків працювали в умовах адміністративної або природної монополії. Монополії і олігополії склалися в ПЕК (65%), у сфері транспорту і зв'язку (82%)", - зазначив Данилишин.

При цьому, глава Ради НБУ відзначив, що вплив НБУ на рівень інфляції істотний, але він не має визначального значення і дії регулятора без інших комплексних заходів не дадуть належного ефекту. Так, як сильний вплив на зростання споживчих цін мають фактори, які не підконтрольні НБУ. За його словах, серед них, разом зі скасуванням регулювання цін на продукти харчування - зростання адміністративно регульованих тарифів на послуги ЖКГ, збільшення цін виробників промислової і сільськогосподарської продукції. Ці фактори діють на стороні витрат, тому НБУ обмежений у протидії зростанню цін.

Нагадаємо, раніше міністр фінансів Олександр Данилюк заявив, що до 2020 року інфляція в Україні знизиться до показника в 5% річних.

Також раніше прем'єр-міністр України Володимир Гройсман пояснив, що на зростання цін в Україні впливають ціни на імпортні товари і сезонні коливання цін на товари.

Крім цього, пізніше в НБУ погіршили прогноз інфляції на 2017 рік. За попередніми даними, інфляція в поточному році складе понад 9,1%.

Відзначимо, що споживчі ціни у жовтні зросли на 1,2%, після зростання на 2% у вересні.

Показати ще новини
Радіо NV
X