У НБУ назвали причини падіння цінності гривні в 14 разів

27 червня 2018, 08:11

Національний банк України (НБУ) пояснює зниження купівельної спроможності гривні з 1996 року в 14 разів кризовими періодами, які супроводжувалися сплесками девальвації і інфляції.

Про це повідомила прес-служба регулятора.

"Зміна купівельної спроможності національної валюти – неминучий наслідок змін в економіці будь-якої країни, яка проходить через періоди і економічного зростання, і криз. Макроекономічні зміни в Україні впродовж років, які минули з часів грошової реформи у 1996 році, не могли не позначитися на кількості споживчих товарів, що можна купити за однакову кількість гривень", - йдеться в повідомленні.

Відео дня

За даними регулятора, найбільше падіння купівельної спроможності гривні припало на кризові періоди, які супроводжувалися сплесками девальвації та інфляції. Саме у 1996, 1998-2000, 2004 та 2008 роках гривня втратила більшу частину своєї первісної купівельної спроможності.

При цьому, як зазначили в НБУ, останні два роки регулятор проводить свою політику на основі режиму інфляційного таргетування. "Як засвідчує світовий досвід, саме цей режим дозволяє центральним банкам найбільш ефективно виконувати функцію забезпечення цінової стабільності та зберігати купівельну спроможність грошової одиниці", - зазначили в Нацбанку.

Там також додали, що перехід до нового монетарного режиму вже дозволив знизити інфляцію - як в порівнянні з кризовими показниками 2014-2015 років, так і з середніми показниками 1996-2013 років. У подальшому ціллю монетарної політики НБУ є зниження інфляції до середньострокової цілі в 5% і утримання її на цьому рівні.

При цьому зростання рівня цін супроводжувалось і відповідними змінами в номінальних і реальних доходах населення, кажуть в НБУ.

"Зокрема, середньоденна заробітна плата порівняно з 1996 роком зросла більш ніж у 50 разів. Крім того, суттєво зросла роль безготівкових розрахунків та змінились моделі поведінки споживачів", - пояснив регулятор.

Всі ці фактори спонукали Нацбанк до оптимізації номінального ряду гривні. Зараз він перевантажений - містить 17 номіналів (8 номіналів монет і 9 номіналів банкнот). У міжнародній практиці номінальні ряди налічують в середньому 12 номіналів грошових знаків.

"Після оптимізації номінального ряду, у тому числі за рахунок виведення з обігу дрібних монет (1, 2, 5, 25 копійок) та введення в обіг металевих монет номіналом 1, 2, 5, 10 гривень, номінальний ряд гривні буде нараховувати 11 номіналів: 6 номіналів монет та 5 номіналів банкнот, що відповідатиме світовим стандартам та полегшить готівкові розрахунки", - повідомили в Нацбанку.

Показати ще новини
Радіо NV
X