Уряд сподівається на ₴20 млрд прибутку від держкомпаній за 2016 рік

20 липня 2016, 19:55
За задумом Міністерства економрозвитку та торгівлі (МЕРТ), держпідприємства за рік замість багатомільярдних збитків принесуть у скарбницю вагомий заробіток

За підсумками 2016 року загальний прибуток від підприємств державної форми власності сягне ₴20 млрд. Про це сьогодні повідомила заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Юлія Ковалів.

Відео дня

За її словами, на сьогодні налічується близько 3,5 тис. держпідприємств, з них працюють – лише 1,8 тис., а решта перебувають на стадії ліквідації. Їх сукупний дохід за 2015 рік склав ₴442 млрд. Виручка топ-100 компаній сягнула ₴332 млрд., а питома вага їх активів складає 86%.

Надії на отримання прибутку Ковалів обґрунтувала позитивною фінансовою динамікою двох минулих років. Так, збиток Топ-100 держпідприємств зменшився зі ₴119 млрд у 2014 році до ₴42,6 – у 2015-му. Вона відзначила сприятливі умови у вітчизняній економіці, зокрема, стабілізацію макроекономічних показників і обмінного валютного курсу, а також перехід до ринкового ціноутворення на ринку природного газу.

Представниця МЕРТ підкреслила необхідність подальшого реформування в управлінні держпідприємствами – створення незалежних наглядових рад. Поки що подібний орган управління з’явився лише в НАК Нафтогаз України. До кінця року уряд має намір поширити таку практику ще на 15 найбільших держкомпаній.

Сторонні спостерігачі засумнівалися, що уряд зможе досягнути заявлених фінпоказників. " Не певен, що такий прибуток можна буде отримати, бо макроекономічна ситуація ще далека від стабільності", - зазначив колишній міністр фінансів Ігор Мітюков.

Керуючий партнер інвесткомпанії Standart NV Investment Banking Карен Чіфталарян прибуток у ₴20 млрд назвав "новим економічним чудом". Його можна досягнути лише завдяки глибоким структурним реформам, а також серйозним скороченням витрат і персоналу – на останній пункт навряд чи регулятори погодяться, вважає Чіфталарян. Він зазначив, що в умовах політичної нестабільності та економічного падіння найуразливішими є саме великі державні підприємства. Вони неповороткі, повільні та не гнучкі через бюрократичну структуру.

Ігор Мітюков вважає, що в цілому уряд рухається в правильному напрямку, але недостатньо швидко з точки зору запровадження сучасних методів корпоративного управління. Він вважає, що вже прийнятий закон про наглядові ради у держпідприємствах поки що не запрацював так, як треба. "Потрібно створювати наглядові ради, підкреслюю, з незалежних представників", - зазначив колишній міністр фінансів і висловив своє здивування, що до керівного органу Нафтогазу України ввійшли представники уряду.

На думку Мітюкова, подальше зволікання запровадження міжнародних стандартів фінансової звітності не дасть можливості оцінювати, наскільки ефективно працюють держпідприємства. Тому, вважає він, Міністерство фінансів повинно наполегливіше вимагати від держпідприємств на етапі затвердження їхніх річних фінансових планів переходити на IFRC (International Financial Reporting Standards). "Тоді можна буде чітко планувати якісь доходи чи збитки", - підкреслив Мітюков.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X